Najdôležitejšia ochrana počas jazdy na motocykli je prilba. Ako si však prilbu na motorku vybrať? Ako zistiť správnu veľkosť? A čo výbava? Pripravili sme pre vás 5 tipov, na čo myslieť pri kúpe prilby na motorku.

  1. Aký typ prilby na motorku vybrať

Otvorená, integrálna, vyklápacia, enduro či motokrosová prilba. Ktorá je tá správna pre vás? Tu sa rozhodujte najmä podľa rýchlosti a terénu, v ktorom plánujete s motorkou jazdiť. Najčastejšie môžeme stretnúť motorkárov s integrálnou prilbou. Dôvod? Je najbezpečnejšia, zároveň vysoko funkčná: poskytuje dostatočný výhľad, vhodná je prakticky pre akýkoľvek typ jazdy a plusom je široké cenové rozpätie. Integrálne prilby kúpite lacnejšie i drahšie.

Medzi univerzálnych ochrancov hlavy patrí tiež výklopná prilba. Tá je vhodná na dlhé motovýlety, počas ktorý poteší vysokým komfortom. Ak sa však špecializujete na motokros, prirodzenou voľbou je motokrosová prilba, resp. enduro prilba. Otvorené prilby sú zas vhodné na zážitkovú jazdu chopprom či skútrom po meste.

  1. Z akého materiálu vybrať prilbu na motorku

To, z akého materiálu je prilba na motorku vyrobená, rozhoduje o jej bezpečnosti, hmotnosti a prirodzene tiež o cene. Polykarbonátové prilby na motorku sú síce menej odolné, za to sú však cenovo dostupnejšie. Vhodné sú najmä na pomalšiu jazdu na bežných cestách. Skvelou voľbou sú napríklad na skúter do mesta.

Ďalším materiálom, ktorý sa používa pri výrobe prilieb na motorku, je kompozit. Už samotný názov napovedá, že materiál je zložený z viacerých látok. Kompozitové prilby sa nevyrábajú strojovo, sú teda drahšie, zároveň však odolnejšie. Vhodné sú tiež do náročnejšieho terénu.

Najodolnejším materiálom, ktorý sa používa pri výrobe prilieb na motorku, je karbonát. Ten zabezpečí dostatočnú ochranu aj jazdcom milujúcim rýchlosť, adrenalín či ten najnáročnejší terén.

  1. Ako zistiť správnu veľkosť prilby

Zásadnou otázkou pri kupovaní prilby je správna veľkosť. Vhodná prilba na motorku by vás nemala tlačiť, no zároveň by mala výrazne obmedziť pohyb hlavy v nej. Veľkosť vyberajte podľa obvodu hlavy, ten si zmeráte najlepšie krajčírskym metrom. Začnite približne 1 cm nad obočím a pokračujte ponad uši.

Každý má však inú hlavu, a tak obvod nemusí byť jediným kritériom pri výbere správnej veľkosti. Preto je najlepšie si prilbu najprv vyskúšať. Najmä, ak nosíte dioptrické okuliare. Samozrejme, skvelou pomôckou sú veľkostné tabuľky – tie však sledujte u každého výrobcu samostatne. Ak vás prilba tlačí na čele, skúste o číslo väčšiu. Ak na iných miestach, používaním sa prilba prispôsobí vašej hlave.

  1. Akú má prilba výbavu?

Pri výbere prilby sa oplatí prihliadať na výbavu. Tá však tiež záleží od vašich cenových možností. Čo všetko prilba môže mať? Pri uzatvorených prilbách je dôležitý spoľahlivý systém odvetrávania. Počas slnečných dní oceníte tiež integrovanú slnečnú clonu, ktorá poslúži ako náhrada slnečných okuliarov.

Prilba tiež môže mať ochranu pred zahmlením či deflektor, ktorý obmedzí hluk. Potešia tiež technologické vychytávky, ako zabudovaný mikrofón a slúchadlá, ktoré cez bluetooth prepojíte so svojím smartfónom. Komunikácia s ostatnými jazdcami na výlete tak bude výrazne jednoduchšia.

  1. Má prilba na motorku homologáciu?

A na záver si dajte pozor na to, aby mala prilba homologáciu. Tú vyžaduje zákon, hovorí o tom, že prilba je skutočne bezpečná. V EÚ, a teda aj na Slovensku, je to homologácia ECE 22-05, ak má prilba aj prísnejšiu americkú SNELL 2010, je to len príjemný bonus navyše.

Správnu prilbu na motorku si vyberiete v špecializovanom obchode Styx.