Poznáte to. Sadnete ráno do auta, uháňate po diaľnici a zrazu začujete nie príliš pozitívny zvuk z kolies. Viete ako sa správať počas tejto situácie? Poďme sa na to pozrieť a rozpísať si, čo v tomto prípade robiť. Ako sa chrániť a ako si v konečnom dôsledku pomôcť. Na záver si povieme aj pár tipov ako na cestovanie do zahraničia.

Takže. Jazdíte si po diaľnici, začujete zvláštny zvuk od kolies. Viete čo v takom prípade robiť? V prvom rade je potrebné odstaviť vozidlo na kraj. Dôležité je dbať na pravidlá pri takomto núdzovom zastavení.

Kde a ako vykonať núdzové zastavenie

Najideálnejším prípadom je, keď môžete vozidlo odstaviť priamo do odstavného pruhu. Niektoré diaľnice však túto možnosť nemajú a je možné odstaviť vozidlo len ku krajnici.

V takom prípade je najnutnejšie čo najrýchlejšie opustenie vozidla a vzdialenie sa od neho mimo cestu. Pred vystúpením je ale potrebné si nasadiť reflexnú vestu, ktorá patrí k základnej a hlavne povinnej výbave vozidla.

Keď už ste si nasadili reflexnú vestu, môžete vystúpiť z vozidla. Prvé čo by ste mali urobiť, je umiestniť výstražný trojuholník, aby ste upozornili na poruchu vozidla ostatných účastníkov cestnej premávky.

Trojuholník by mal byť umiestnený minimálne 100 metrov od vozidla. Keď ste tak urobili, vzdiaľte sa od vozidla a zavolajte si odťahovú službu. V prípade že ste odstavili vozidlo do odstavného pruhu a máte možnosť si vymeniť pneumatiku, urobte tak.

Viete čo ešte patrí k povinnej výbave?

Povinnou výbavou sa myslia veci, nástroje, ktoré nám vedia pomôcť v prípade poruchy vozidla alebo v prípade, kedy dôjde k nehode alebo zraneniu:

  • Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník – platí pre osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné.
  • Bezpečnostný reflexný odev – platí pre osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné.
  • Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru – platí pre osobné vozidlá, nákladné vozidlá a autobusy.
  • Lekárnička – platí pre motocykle nad 50 cm3, trojkolky nad 50 cm3, štvorkolky nad 50 cm3, osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné.
  • Snehové reťaze svojimi rozmermi určené aspoň pre jednu z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca – pre nákladné vozidlá nad 12 t.

Tip: Po výmene kolesa je vždy nutné skontrolovať tlak v pneumatikách. Viete, ako si správne nafúkať pneumatiky na vozidle?

Ako na cestovanie do zahraničia?

Kam sa chystáte toto leto vy? A hlavne s kým? Rozmýšľali ste už, čo všetko je na takú cestu potrebné? A hlavne ako byť v bezpečí? Nakoľko som rodič, hneď ma napadne spôsob a hlavne čas, v akom budeme cestovať. Určite pôjdeme autom. A otázka znie. Cestovať v noci alebo cez deň?

Cestovanie cez deň, hlavne s malými deťmi je veľmi náročné. Nakoľko poznáte to, malí dieťa dlho neobsedí. A povedzme si pravdu, aj pre dospelého je sedenie v horúčavách náročné. Hlavne, keď je potrebné ešte sa aj sústrediť na šoférovanie. Cesta pres deň vám bude určite trvať dlhšie. Bude treba robiť veľa zastávok, cesty budú plnšie.

Výhodou ale je, že cesta za denného svetla nebude cesta monotónna a nudná. Pred cestou si určite nezabudnite skontrolovať vybavenie vozidla. Pozrite si čo všetko je potrebné mať v aute podľa krajiny, do ktorej sa rozhodnete vycestovať. A nezabudnite na cestovné poistenie, ktoré v prípade úrazu pomôže a hlavne zjednoduší vybavovanie zdravotnej pomoci vám aj vašim blízkym.

Ako na cestovanie v noci? Je to jeden z obľúbených časov, kedy cestovať s detmi. Celú, alebo väčšinu času prespia. Cesta ubieha rýchlejšie bez zbytočných zastávok a na ceste je omnoho menej áut. Avšak. Neviem ako vy, ale ja pri takomto cestovaní sa veľmi rýchlo znudím a ako keby som začala postupne prechádzať do polospánku. A to moc pri šoférovaní nejde že? Mám pre vás pár tipov ako si pomôcť.

V prvom rade, vetrajte často v aute. Otvorte si okno, nech vá čerstvý vzduch osvieži a preberie. Pustite si veselšiu a dynamickejšiu hudbu. A v neposlednom rade, ak nie ste fanúšik energy drinkov, skúste si dať magnézium. Posilní vás a preberie. Výhody takejto pomoci pre telo je, že je oveľa prirodzenejšia ako dopovanie sa kofeínom.

V každom prípade. Nenahánajte sa. Nič nestojí za to, aby ste boli niekde o 10 minút skôr. Nie za tú cenu, že by ste riskovali svoje bezpečie a bezpečnosť ľudí okolo.

 

Silvia Kramarová, obsahový a SEO špecialista

 

Obrázky: unsplash.com a pixabay.com