Bez ohľadu na to, či vaša jazda občas vypadá ako adrenalínový zážitok na pretekárskej dráhe alebo len ako pokojná cesta domov, dobrá viditeľnosť je kľúčom k bezpečnosti. Hoci stierače patria medzi pomerne nenápadné náhradné diely na autá, sú  jedným z najdôležitejších prvkov ochrany proti nepriaznivým poveternostným podmienkam a práve preto by im mal každý vodič venovať pravidelnú pozornosť.

Kedy je čas na výmenu?

Poruchy stieračov sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi. Najčastejšie je to vŕzganie, rozmazávanie, preskakovanie alebo poškodenie opotrebením, kedy môžete spozorovať zanechávanie šmúh alebo nečistôt na čelnom skle. Na gumených častiach opotrebovaných stieračoch často nájdete drobné trhliny, rozstrapkanie alebo môžete spozorovať zatvrdnutie gumy.

Ak spozorujete nerovnomerné stieranie alebo preskakovanie stieračov, jedná sa o  dôsledok zlého priliehania stieračov k čelnému sklu, čo môže byť spôsobené skrivením ramienka stierača alebo opotrebovaním samotnej gumy.

Poškodené alebo opotrebované stierače často spôsobujú nepríjemné zvuky alebo vibrácie pri používaní. Toto môže byť dôsledkom nečistôt na gumených častiach alebo nepravidelností na čelnom skle. Okrem toho, že je vŕzganie nepríjemné, môže byť aj znakom zlého výberu stieračov. Mohli byť aj nesprávne namontované, prípadne rameno stierača nefunguje správne. Lamela preto neprilieha na predné sklo rovnomerne a pracuje nesprávne. V prvom rade je dôležité skontrolovať a podľa možnosti upraviť tlak ramena stierača. V prípade, že problém stále pretrváva, je potrebné vymeniť stierače za sadu s vyššími parametrami.

Ak spozorujete, že stierače začínajú rozmazávať, skontrolujte čelné sklo, či nie je príliš špinavé od hmyzu alebo inej špiny, pretože pravdepodobne ho gumená lamela nedokáže vyčistiť. Pri takomto znečistení lamela neprilieha na sklo rovnomerne a zanecháva čelné sklo špinavé, čím zhoršuje viditeľnosť. Ak stierače rozmazávajú aj po vyčistení čelného skla, môže to znamenať, že gumené prvky sú poškodené a je čas na výmenu.

Poruchy stieračov môžu byť spôsobené nielen opotrebením gumových líšt, ale aj poškodením ramien stierača alebo poruchou motorčeka, v takom prípade určite vyhľadajte pomoc automechanika.

Väčšinu týchto problémov spozorujete práve po zime, kedy boli stierače dennodenne vystavované extrémnym poveternostným podmienkam. Preto najvhodnejší čas na výmenu vašich starých stieračov za nové, je práve po skončení zimy. Vo všeobecnosti sa odporúča meniť stierače 1-krát ročne v prípade, že jazdíte s vozidlom pravidelne. Ak využívate automobil sporadicky alebo ho máte výhradne v garáži,  môžete tento interval bez obáv posunúť.

Náš TIP: Stierače, rovnako ako aj ostatné auto a moto príslušenstvo si môžete zakúpiť v našom e-shope.

Viete ako predĺžiť životnosť stieračov?

Udržiavanie stieračov vo výbornom stave nie je len o ich výmene. Pravidelná údržba môže predĺžiť ich životnosť a zabezpečiť, že budú efektívne fungovať, keď ich budete najviac potrebovať. Nasledujúce kroky vám v tom môžu výrazne pomôcť.

  • Čistenie: Pravidelným čistením gumených častí stieračov odstránite nahromadenú špinu a olej, čím zabránite tvorbe šmúh na vašom čelnom skle. Gumené lišty jemne očistite vlhkou handričkou s čistiacim prostriedkom a následne ich pretrite suchou handričkou.
  • Kontrola: Aspoň raz za šesť mesiacov skontrolujte stierače na príznaky opotrebenia alebo poškodenia. Ak zistíte nejaké problémy, je lepšie ich vymeniť skôr, ako dôjde k zlyhaniu v kritickom momente.
  • Ochrana: V extrémnych poveternostných podmienkach ako je silný mraz, odporúčame stierače odložiť od skla alebo použiť špeciálne kryty, aby ste zabránili ich prilepeniu, či poškodeniu. V zimnom období nikdy nepoužívajte na rozmrazenie okien stierače a rovnako primrznuté stierače nikdy nasilu neodťahujte od čelného skla, naopak majte po ruke vždy rozmrazovač skiel alebo škrabku, prípadne naštartovaním zahrejte auto, ochránite tak stierače pred poškodením. Pokiaľ vám táto výbava v aute chýba, objednajte si toto príslušenstvo ako aj náhradné autodiely online z pohodlia domova. 

Bezpečnosť na prvom mieste

Stierače, ktoré neboli dlho menené sú častokrát poškodené, prípadne ich gumené časti zatvrdnuté, čo spôsobuje, že nestierajú tak dobre. Stvrdnuté gumičky zle priľnú ku sklu a zanechávajú výrazné šmuhy a častokrát aj väčšie plochy vody, ktorá je len rozmazaná, nie zotretá. To má negatívny vplyv nielen na pohodlie výhľadu, ale hlavne na bezpečnosť. Jazda so zlými stieračmi je v extrémnych prípadoch hazardovaním so životom, najmä v nočnom daždi.

Pravidelná kontrola a včasná výmena stieračov je rovnako dôležitá ako kontrola oleja alebo tlaku v pneumatikách. Pri výbere nových stieračov myslite aj nato, že investícia do vysoko kvalitných lamiel vám zabezpečí väčšiu bezpečnosť na cestách a navyše vám môže z dlhodobého hľadiska ušetriť peniaze.