Možno ste to už zažili – prídete ráno v zime k autu, odomknete, zatiahnete za kľučku a… nič. Možno sa dvere iba zasekli, tak skúšate ďalšie, ale márne. Všetky jednoducho primrzli a vás prepadla panika, že nedorazíte do práce včas. Čítajte ďalej a poradíme vám, ako z tejto „šlamastiky“ von.

Príčinou je zamŕzajúca voda

Ako inak – konkrétne vlhkosť, ktorá počas striedania teplôt kondenzuje na tesneniach a pri väčšom poklese teploty (najčastejšie v noci a nadránom) zamrzne. A spolu s ňou primrznú aj dvere.

Ale podobná situácia môže nastať aj so zámkami – vlhkosť v nich takisto môže spôsobiť primrznutie alebo vytvorený ľad jednoducho zabráni, aby ste dnu vsunuli kľúč.

Predaj áut bez centrálneho zamykania diaľkovým ovládačom už takmer skončil, takže, situácia so zámkami sa moderných áut takmer netýka. Aj diaľkový ovládač sa však môže vybiť, prípadne môžete naraziť na staršie auto s centrálnym zamykaním bez diaľkového ovládania alebo úplne bez centrálu.

Zabudnite na teplovzdušnú pištoľ či horúcu vodu

Takže odomknete, no neviete otvoriť. Ponáhľate sa a v panike začnete dvere ťahať nasilu. To je ale veľká chyba – spolu s nimi totiž môžete strhnúť aj tesnenie alebo jeho časť. A to môže byť oprava za desiatky či stovky eur (podľa modelu auta). Navyše, kým tesnenie nevymeníte, do auta vám zrejme bude zatekať.

Čo ešte nerobiť?

Určite nepoužívajte teplovzdušnú pištoľ, prípadne iba takú, na ktorej si môžete nastaviť veľmi nízku teplotu. Väčšina z nich však vypúšťa vzduch s teplotou stoviek °C, ktorá síce zámok alebo dvere rozmrazí, no poškodí všetko naokolo – áno, aj lak, sklo a ďalšie časti dverí. A takéto zaobchádzanie si nezaslúži žiadne auto,.

Takisto zabudnite na horúcu vodu. Autosklá sú na ňu veľmi citlivé a pri veľkom rozdiele teplôt jednoducho prasknú. Opäť si pripravte desiatky až stovky eur na výmenu. A aj do auta s prasknutým sklom bude čo? Správne, bude doň zatekať.

A teraz, čo funguje: v prvom rade sú to chemické prípravky, ktoré kúpite v autopotrebách či na čerpacích staniciach. Ide napríklad o rozmrazovač zámkov v spreji. Stačí nastriekať a zámok je v okamihu zase funkčný. Pomôcť môže aj rozmrazovač skiel, po ktorom stačí sklo pretrieť handrou alebo zotrieť stieračmi.

Na zámky môžete tiež skúsiť zohriať kľúč držaním v rukách. Takto zohriaty kľúč môže urýchliť rozmrazenie zámku. Opäť nepoužívajte teplovzdušnú pištoľ ani zapaľovač či iné zdroje tepla. Obal kľúča by ste poškodili.

Dvere môžete skúsiť uvoľniť postupným poklepávaním dlaňou po ich obvode. Na tenkú vrstvu námrazy to obvykle stačí.

A čo, ak nič nepomáha? Jednoducho skúste iné dvere – či už od spolujazdca, zadné, alebo piate dvere (do kufra). Určite lepšie, ako vymieňať strhnuté tesnenie okolo dverí. Samozrejme, to platí pre rodinné autá, najmä typu kombi či SUV autá. V dvojdverovom kupé možností mať veľa nebudete.

Aj v tomto prípade vám pomôže prevencia

Rovnako ako iným zimným problémom s autom, aj zamrznutiu zámkov či dverí môžete zabrániť prevenciou.

Pred každou zimou tesnenia okolo dverí a okien očistite a nastriekajte silikónovým sprejom. Ten ich namaže, zabezpečí, aby ostali pružné aj pri nízkych teplotách a predĺži tak ich životnosť. Okrem toho odpudzuje nečistoty a vodu, ktorá po povrchu stečie.

Ak máte auto bez diaľkového ovládania a odomykáte ho vždy kľúčom, môžete na noc prelepiť kľúčovú dierku.

Zamŕzaniu zabránite aj minimalizáciou vlhkosti v interiéri. Po každej jazde otvorte proti sebe dvoje dvere, aby ste dostali von vydýchaný vlhký vzduch. Nenechávajte v aute vlhké predmety ako topánky, lyže či ďalšie športové náčinie, ktoré má na sebe vlhkosť. Ak sa vám dovnútra dostal sneh, vyprášte ho z koberčekov skôr, než v aute zakúrite a stihne sa roztopiť.

Samozrejme, najlepšie je mať po ruke všetky potrebné zimné pomôcky – od škrabky na ľad cez metličku až po rozmrazovače. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať