Nenápadný hrdina pod kapotou, áno, aj takto by sme mohli nazvať vzduchový filter, ktorý jednoznačne zastáva dôležitú úlohu vo funkčnosti motora. Poznáte jeho skutočný význam, ako aj dôsledky, ktorými môže jeho opotrebovanie ovplyvniť kvalitu vašej jazdy?

Vzduchový filter pomáha zabezpečiť správny výkon a funkciu motora. Hoci patrí medzi pomerne lacné náhradné diely na nákladné autá  a osobné autá, jeho význam je obrovský pri všetkých typoch vozidiel. Kvalita a bezchybný stav tohto komponentu významne podporuje spoľahlivý výkon motora.

Náš TIP : Motocyklisti, nezabúdajte na pravidelnú kontrolu vzduchového filtra. Všetky náhradné diely na motocykle  si môžete zakúpiť online z pohodlia domova.

Kľúčový spojenec pre výkon motora

Vzduchový filter zvyčajne nájdete umiestnený v plastovom kryte v sacom potrubí spaľovacieho motora. Jeho dominantnou úlohou je zabrániť prísunu nečistôt ako sú napr. prach, peľ alebo aj hmyz z nasávaného vzduchu, ktorý prúdi do motora. Pokiaľ pri pravidelnej kontrole tejto súčiastky zistíte zanesenie filtra, odporúčame vám vykonať jeho výmenu. Objednať si ho viete tak, ako aj ostatné náhradné autodiely online.

V tomto článku sa dočítate, ako vplýva vzduchový filter na chod motora, čo spôsobuje zanesený vzduchový filter a kedy by ste mali vykonať výmenu tohto nenápadného dielu. Pretože udržiavaný vzduchový filter prináša hneď niekoľko výhod:

  1. Efektívne spaľovanie. Pokiaľ je vzduchový filter čistý a dokonale zachytáva všetky nečistoty, riadiaca jednotka funguje v správnom pomere vzduchu a paliva, čo zabezpečuje správny chod motora.
  2. Ochrana motora. Udržiavaný čistý filter preto pôsobí ako ochranný štít, ktorý zachytáva všetky nečistoty nasávaného vzduchu, čím predchádza opotrebeniu piestnych krúžkov, valcov a piestov.
  3. Zabezpečuje správny pomer paliva a vzduchu. Riadiaca jednotka ovplyvňuje množstvo vstrekovaného paliva podľa toho, koľko vzduchu sa dostane do sania. Aby mohlo dôjsť k efektívnemu spaľovaniu, musí byť zabezpečený správny pomer paliva a vzduchu. Pokiaľ je vzduchový filter zanesený, neprepúšťa potrebné množstvo vzduchu v pomere k nasávanému množstvu paliva, čím vzniká podtlak, pri ktorom môže prenikať vzduch do motora aj mimo filtra.
  4. Zvýšená akcelerácia. Čistý vzduch má priaznivý vplyv na rýchlu odpoveď motora na jazdné podmienky a zároveň zabezpečuje jeho plynulú akceleráciu.
  5. Predĺženie životnosti motora. Pravidelna kontrola a výmena vzduchového filtra zabezpečuje neustály prísun čistého vzduchu do spaľovacej komory, čím sa minimalizuje opotrebenie jednotlivých komponentov motora, čo prispieva k dlhšej životnosti samotného motora.

Čo spôsobuje zanesený vzduchový filter?

Zanesený vzduchový filter naopak prestáva fungovať ako ochranný štít motora a tak môžete postupne pozorovať niektoré z dôsledkov zníženej funkčnosti tohto komponentu. Jednou z možných príčin zaneseného vzduchového filtra, je zníženie výkonu motora, ktorý reaguje na nedostatok prísunu vzduchu do spaľovacej komory, slabšou akceleráciou a celkovou menej dynamickou jazdou. Rýchla reakcia vozidla je pritom pre každého vodiča kľúčová, no ak má motor zníženú schopnosť reagovať na pohyb plynu, môžete sa pomerne rýchlo ocitnúť v nebezpečnej situácii. Jazdenie so zaneseným vzduchovým filtrom vás môže rovnako stáť peniaze navyše, pretože častokrát vedie k zvýšeniu spotreby paliva, ako aj k rýchlejšiemu opotrebeniu motora.

Prevencia je kľúčová

A ako predísť všetkým spomínaným negatívnym vplyvom znečisteného vzduchového filtra? Jednoznačne pravidelnou kontrolou. Tá sa, podľa informácií od výrobcu, odporúča každých 15 000- 30 000 km v závislosti od typu a modelu vozidla. Rovnako pokiaľ pravidelne jazdíte v prašných alebo znečistených podmienkach, môžete častejšou kontrolou prispieť k bezchybnej funkčnosti vozidla. Spozornieť by mali aj vodiči, ktorých vozidlo je častejšie vystavené vode, či bahnu. Takéto extrémne vplyvy, môžu predstavovať zvýšené riziko prieniku nečistôt a vlhkosti do filtra. Pokiaľ zistíte zníženú funkčnosť vzduchové filtra, rozhodne sa oplatí investovať vaše peniaze do filtra, ktorý oproti tým lacnejším variantom disponuje kvalitnejším prevedením. Nezabúdajte čistý vzduch je prospešný nielen pre motor, ale aj pre celkový zážitok z jazdy.