Preliačiny na aute sa niekedy zjavia akoby z hodiny na hodinu. V skutočnosti o preliačine neviete až do doby, kedy na dané miesto zasvieti slnko v istom uhle. Existujú preliačiny, ktoré zbadáte ihneď po ich vzniku, keďže sú väčších rozmerov. V oboch prípadoch máte na výber viac možností opravy.

Nákladná oprava s neistým výsledkom

Preliačiny môže spôsobiť vandalizmus na aute, krupobitie alebo nepozornosť pri parkovaní. Vo všetkých prípadoch vznikajú na laku a karosérii poškodenia, ktoré nelahodia oku. Ak budete preliačiny ignorovať, môže sa stať, že sa v nich začne tvoriť korózia. Väčšina motoristov pozná len jednu možnosť opravy, a to gitovanie a lakovanie. Tejto oprave sa motoristi vyhýbajú z dvoch dôvodov: aj po oprave sa dá detegovať miesto poškodenia a oprava je finančne nákladná. Obyčajný vandalizmus vás v závere vyjde stovky eur a kvôli zníženej hodnote vozidla aj tisíce.

Pri oprave preliačin musíte osloviť autoklampiara. Postup opravy má v tomto prípade viac krokov. Klampiar najskôr preliačinu vyklepe do približne pôvodného tvaru. Následne sa pukliny obrúsia a zatrú gitom. Nasleduje opäť brúsenie a nalakovanie poškodeného miesta. Skutoční majstri síce dokážu opraviť preliačinu tak, že ju voľným okom nerozoznáte, ale odhaliť sa dá meraním laku. Keď vlastníte drahšie vozidlo a budete sa ho snažiť predať, odborník starú preliačinu odhalí.

Lacná oprava so skvelým výsledkom

Vyhnite sa všetkým negatívam klasickej opravy poškodení karosérie a informujte sa o oprave PDR. Kto už v minulosti s preliačinami bojoval a rozhodol sa pre PDR metódu, ten vie, že ide priam o zázrak. Odpadávajú riziká so znížením hodnoty vozidla a oprava vás nezruinuje. Dokonca ide o opravu, ktorú vám odporučia všetky poisťovne kvôli skvelým výsledkom a priaznivej cene.

Počas opravy PDR metódou sa nič nebrúsi a ani nelakuje. Majstri vo svojom obore pracujú pri oprave s pomocou špeciálnej sady. Podľa miesta, kde sa preliačina nachádza, sú možnosti opravy dve. Prvou je preliačinu vytiahnuť a druhou možnosťou je poškodenie vytlačiť. Vytláčanie sa dá zrealizovať na miestach s možnosťou prístupu k preliačine zvnútra karosérie. Po vytlačení sa preliačiny ešte dorovná so špeciálnymi hladko vyleštenými kladivkami. Pri vyťahovaní sa preliačiny opravujú reverzným kladivom alebo pištoľou a lepom.