Slovenská polícia sa snaží všetkými spôsobmi znížiť nehodovosť a počet priestupkov motoristov. Jedným z bičov na nenapraviteľných porušovateľov zákona o cestnej premávky bude nový bodový systém. Jeho presné pravidlá by mali byť známe o pár dní. Menšie čriepky informácií o bodovom systéme prenikli na verejnosť už dnes. Ako bude fungovať celý systém?

Motoristi môžu zatiaľ spokojne spávať

Dobrou správou je, že bodový systém je skoro hotový, ale platný asi veľmi skoro nebude. Možno stihnete ojazdiť aj dvoje pneumatiky Kormoran ešte pred schválením zákona. Otázne je dokonca i to, kedy sa dozvieme všetky podrobnosti o systéme trestov a bodov. Po dokončení celého zákona musí prejsť čítaním, schvaľovaním a uvedením do praxe. Keďže je naša politická scéna na bode mrazu a blížia sa predčasné voľby, predpokladáme, že motoristi môžu ešte minimálne rok pokojne spávať.

Ako funguje bodový systém u našich susedov

S veľkou pravdepodobnosťou bude slovenský bodový systém fungovať podobne ako u našich českých susedov. Tam sú stanovené priestupky, za ktoré sa čierne body dostávajú. Vo väčšine prípadoch ide o závažnejšie porušenie predpisov. Dúfajme, že aj u nás nebudú motoristi dostáva zlé body za hlúposti. V opačnom prípade by boli o chvíľu cesty prázdne a na pultoch obchodov by sa váľali lacné pneumatiky po záruke. Zaujímavá bude informácia, komu sa na plecia uloží povinnosť body rozdávať. Nemala by to byť dopravná polícia resp. jej zástupcovia na cestách, ale úrad príslušnej obce.

Body sa budú dať vymazať

Okrem získania čiernych bodov bude možné body aj vymazať. Ak motorista dlhšiu dobu zákon neprekročí a zlé body nedostane, časť starých bodov sa mu odráta. Opäť sme zvedaví na to, o aký časový horizont pôjde. Oveľa dôležitejšia sa stane informácia, koľko bodov sa za ťažké porušenie predpisov na konto motoristu pripíše a aký bude bodový strop. Po dosiahnutí stropu je sankcia jasná – šofér príde o vodičské oprávnenie, auto môže predať a ako trofej si na stenu zavesiť hliníkové disky.

Transparentnosť bodového systému

V zahraničí robili zo začiatku problémy nedoriešené veci ako napríklad neprehľadnosť v počte bodov. Motoristi nemali možnosť overiť, koľko bodov majú na konte. Museli priamo kontaktovať políciu a informácie zisťovať. Bodovanie by malo byť v rukách kompetentného človeka a pravidlá jasne stanovené. Najdôležitejšia bude tabuľka, ktorá presne stanoví, ktoré priestupky budú tak závažné, aby za ne šofér dostal čierny bod alebo viac bodov. Pozor na to, že zlé body môžete získať v Česku už dnes. Systém totiž platí pre miestnych i zahraničných motoristov.