Celú zimu alebo celé leto len tak ležia. Keby mohli, možno by sa vám aj posťažovali, že s nimi niečo nie je v poriadku. Vďaka správnemu skladovaniu si vaše pneumatiky zachovajú bezchybný vzhľad i výkonnosť a už nikdy nebudú tajne plakať v garáži ani pivnici.

V interiéri, v chlade, v čistote a v suchu

Ak si zapamätáte hlavné podmienky, ktoré ovplyvňujú ich vzhľad a funkčnosť, potom nebude ťažké si zapamätať aj ďalších pár. Kým pneumatiky odložíte na odpočinok, a aby to nebol večný odpočinok, najskôr ich starostlivo vyčistite a osušte. Nevynechajte ani drobné kamienky a nečistoty v drážkach pneumatík. Bude to práca náročná, ale vaše pneumatiky si túto starostlivosť zaslúžia. Veď koľkokrát vás na cestách podržali?

Pri čistení si overte ich stav – či neobsahujú trhliny alebo nemajú zničený dezén. Pneumatiky je vhodné si navyše aj označiť (predná ľavá, zadná ľavá a pod.). Takto ošetrené ich preneste na miesto, kde gumy neohrozí priame slnečné žiarenie ani zdroj tepla. Najlepšie do interiéru garáže alebo pivnice. Všimnite si, či sa na podlahe nenachádzajú látky, ktoré by mohli ohroziť kvalitu gumy. Oleje, rozpúšťadlá alebo benzín síce s autom tiež súvisia, ale so zimnými ani letnými pneumatikami si nerozumejú. Po vzájomnom súboji to guma na pneumatike zväčša prehrá… Pneumatiky sa v exteriéri odporúča skladovať len istý čas, aj to s vodotesnou úpravou krytu a otvormi, ktoré zabránia hromadeniu vlhkosti.

Pneumatiky s ráfikmi a bez ráfikov

Pneumatiky namontované na ráfikoch skladujte zavesené alebo naskladané na seba, nikdy nie postojačky. Pneumatiky bez ráfikov sa naopak odporúča skladovať postojačky. Pokiaľ viete, že svoje vozidlo nebudete používať dlhší čas (napr. sviatoční vodiči počas Dušičiek, Vianoc a Veľkej noci…), pneumatiky by sa mohli vplyvom hmotnosti vozidla zdeformovať. Nerobte im to ešte ťažšie. Ak už si nemôžu zajazdiť, tak nech sú aspoň odbremenené od váhy vozidla. Buď ich z auta snímte, alebo vaše auto počas jeho dovolenky nadvihnite zdvihákom, vďaka čomu sa vaše gumy doslova nezvalcujú. Pneumatiky síce vaše auto unesú, no ani nám sa nepáči, keď máme dlho na rukách naše unavené dieťa. Ruky, ale aj kolesá si potrebujú oddýchnuť.