Viete o tom, že renovácia garáže môže pridať hodnotu vášmu domu? O rekonštrukciách uvažujeme skôr pri kuchyni, kúpeľni či iných obytných priestoroch. Pravdou je, že môžete zrekonštruovať akúkoľvek časť vášho domova, ktorá to potrebuje.

Ak sa práve chystáte na rekonštrukciu garáže, ponúkame vám rady a tipy, ktoré by ste mali mať na pamäti pred začatím projektu.

Na začiatok

Ešte predtým, ako sa pustíte do plánovania a samotnej rekonštrukcie, položte si nasledovné otázky.

Premieňate garáž na inú miestnosť?

Nie je nezvyčajné, že niektorí majitelia svojho domu zistia, že potrebujú napríklad ďalšiu obývaciu miestnosť, pracovňu alebo ateliér, a tak si garáž prerobia na úplne inú miestnosť. Ak sa bez garáže zaobídete, môžete aj vy zvážiť túto možnosť.

Ako budete priestor využívať?

Aj keď predpokladáme, že pokiaľ si zachováte garáž, tak ju pravdepodobne budete aj ako garáž používať, nie je vylúčené využiť tento priestor inak. Garáž môže byť miestom na zriadenie pracovného stola pre vaše hobby alebo ako priestor na uloženie domácich potrieb, dekorácií či elektrónov a diskov na auto. ktoré sa vám v dome už nikam nezmestí.

A čo estetika?

Určite nebude na škodu, keď vaša garáž bude vyzerať reprezentatívne, najmä ak plánujete dom v blízkej dobe predať. Zvážte maľbu stien, výmenu podlahy alebo inštaláciu novej garážovej brány.

Inšpirácia: Viete, akú podlahu zvoliť do garáže?

Zvládnete projekt sami, alebo by ste mali zavolať profesionálov?

V závislosti od rozsahu prestavby vašej garáže bude závisieť aj to, či ju zvládnete sami, alebo si zavoláte profesionálov. Malá reorganizácia, maľba stien, namontovanie políc – to pravdepodobne zvládnete sami. Najať profesionálny však odporúčame pri náročnejších prácach, ako je úplná prestavba miestnosti, izolácia, nové steny alebo inštalácia garážovej brány.

Na čo dbať pri samotnej renovácií garáže?

Na čo dbať pri samotnej renovácií garáže?
Na čo dbať pri samotnej renovácií garáže?

1. Analýza nákladov a výnosov

Rekonštrukcia garáže pravdepodobne nebude lacná záležitosť, preto sa oplatí zvážiť náklady ako aj to, koľko chcete do prestavby investovať. Myslite do budúcnosti a na viacúčelovú funkčnosť, ako je dodatočný obytný priestor, dielňa, telocvičňa či nová garážová brána. Taktiež nezabudnite započítať náklady na úpravy v oblasti elektriny, vetrania, kúrenia a chladenia.

Tip: Ktorým najčastejším chybám by ste sa pri rekonštrukcii mali vyhnúť?

2. Plánujte vopred

Niektorí majitelia domov často robia urýchlené rozhodnutia bez toho, aby si veci dôkladne premysleli. Všetko si premyslite, poprípade si urobte náčrt garáže a dôkladne vyplňte priestor podľa vašich predstáv.

3. Nepodceňujte elektrické potreby

Počas počiatočných fáz plánovania vašej prestavby si skutočne premyslite, čo budete v garáži potrebovať. Koľko káblov budete potrebovať? Musíte nainštalovať rozvodné skrinky alebo zásuvky pre spotrebiče, ako je práčka, sušička alebo elektrický ohrievač?

4. Izolácia

Správna izolácia je jedným z najúčinnejších prostriedkov na reguláciu a udržanie príjemnej teploty v interiéri, a to po celý rok.

Tip: Viete, ktoré disky sú vhodnejšie na jazdenie v zime?

5. Vetranie

Zanedbanie vetrania môže mať negatívne následky na vašu garáž. Dostatočné vetranie naopak umožňuje interiéru „dýchať“, zabraňuje vlhkosti, tvorbe plesni a hromadeniu toxických výparov z vozidiel a chemikálií.

6. Podlaha

Výber nesprávnej podlahy do garáže je príliš častou chybou, ktorá môže mať funkčné aj estetické následky. Pri výbere podlah a materiálov do garáže zvážte:

  • Farbu na podlahy
  • Odolnosť
  • Životnosť
  • Starostlivosť a podobne

Betónové podlahy sú odolné a majú dlhú životnosť. Rolovacie rohože zakryjú akékoľvek praskliny a zároveň poskytnú ochranu pred ďalším poškodením. V zime môžu pomôcť udržať v garáži teplo.

7. Využite všetok priestor

Rekonštrukcia garáže je ideálnou príležitosťou, ako z priestoru skutočne vyťažiť maximum. Zamerajte sa na funkčnosť, odolnosť a estetickosť. Pre dokonalé využitie miesta zvážte napríklad inštaláciu nástenných políc a skriniek, skladovacích regálov, háčikov, držiakov na bicykle a ďalších úložných priestorov.

Oprava strechy pri zatekaní

Oprava strechy pri zatekaní
Oprava strechy pri zatekaní

Ak plánujete iba menšie zmeny na garáži, ako je oprava strechy, je potrebné najprv si ju prehliadnuť a nájsť miesto, kde preteká voda. Pri lokálnych poškodeniach netreba meniť celú plochu, ale iba zaizolovať postihnuté miesta. Opravu strechy určite vykonajte v lete počas teplých dní, keď nebude pršať.

Tip na záver: Ku každej modernej garáži sa hodí aj nabíjacia stanica, ktorá zohľadňuje okrem zvoleného režimu aj aktuálnu spotrebu domu, pozná hodnotu ističa a chráni ho pred vyrazením.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting