Cestovanie v aute s deťmi môže byť’ náročné a stresujúce nielen pre vás, ale aj pre deti. Takéto cesty si vyžadujú viac prestávok, opatrnosti a dostatočnú prípravu.

Ako sa pripraviť na dlhšiu cestu autom, aby ste sa vyhli zbytočnému plaču a ako ju vašim deťom čo najviac spríjemniť?

Kedy vyraziť na cesty?

Ak plánujete dlhšiu cestu, naplánujte si ju na noc. V noci sú cesty prázdnejšie a počas noci dieťa zaspí, čím strávite menej času kŕmením, zabávaním a prestávkami. Zvážte, teda vaše možnosti, ako aj to, či si na cestu v noci trúfate. Ak nie, dieťa môžete cez deň zabaviť rôznymi aktivitami.

Naplánujte si cestu aj prestávky

Počas cesty nezabúdajte na pravidelné prestávky. S deťmi sa pripravte na prestávky každé 1 – 2 hodiny. Naplánovať prestávky na zaujímavých miestach, ako napríklad v blízkosti jazier, hradov či na motorestoch s detskými hrami a hojdačkami, si môžete už doma. Zastávky využite čo najlepšie a vyriešte všetko, čo treba. Občerstvenie, pitný režim, prebalenie, výmena oblečenia či doplnenie zásob na benzínke. Šoféri by si mali oddýchnuť, natiahnuť končatiny, po prípade si zdriemnuť.

Autosedačka je základ

Výber vhodnej sedačky je dôležitou súčasťou každého cestovania s dieťaťom aj keď iba na krátku vzdialenosť. Autosedačka by mala byť’ funkčná, bezpečná a mala by zodpovedať veku dieťaťa. Najlepšie je autosedačku umiestniť na zadné sedadlo. Ak autosedačku umiestnite vpredu vedľa seba, myslite na aktivovaný airbag, ktorý sa v prípade prudkého nárazu spustí, čo môže mať pre dieťa fatálne následky. Pred cestou ho nezabudnite deaktivovať.

Dieťa by malo zostať v sedačke počas celej cesty. Na prebalenie a kŕmenie si radšej zastaňte a urobte si prestávku.

Tip: Ak sa chystáte do zahraničia, myslite na to, že niektoré krajiny môžu mať odlišne podmienky, čo sa týka autosedačky. U nás je povinnosť umiestniť dieťa do autosedačky, ak meria menej ako 150 cm.

Pripravte hračky a hry

Detskej nude sa vyhnete pribalením niekoľkých hračiek či hier, aké zvolíte bude záležať od veku dieťatka. Môžu to byť autíčka, bábiky, plyšové hračky, časopisy, omaľovánky, karty, alebo spoločenské hry na cestovanie. Pre staršie deti je vhodný aj tablet s hudbou alebo rozprávkami. V tomto prípade nezabudnite pribaliť aj nabíjačku. Deti môžete zabaviť aj tým, že ich poučíte o bezpečnosti v cestnej premávke.

Do auta však neberte hračky s ostrými hranami ani stavebnice.

Čo si zabaliť na cesty?

Ako sa pripraviť na dlhú cestu s deťmi?

Na cestu s dieťaťom budete potrebovať nielen jedlo, pitie, plienky, zopár hračiek, ale aj lieky proti nevoľnosti a náhradné oblečenie. Čo by vám ešte nemalo v aute chýbať?

  • Jedlo a pitie: podľa veku a preferencií dieťaťa, napr. mlieko, detská výživa, kaša, ovocie, obľúbená sladkosť, teplý čajík, voda
  • Hygiena v aute. Je vhodné mať po ruke vlhké utierky či uteráčik alebo dezinfekčný gél.
  • Prebaľovanie. Nezabudnite na dostatočné množstvo čistých plienok, obrúskov a púder alebo krém na zapareniny.
  • Oblečenie. Náhradné oblečenie sa vám zíde vtedy ak sa dieťa zašpiní, alebo ak mu bude zima. Pribaliť môžete aj teplú deku a vankúšik.
  • Hračky.
  • Doplnky: Pri cestovaní s dieťaťom sa vám určite zíde aj cumlík či tienidlá na okná. Vhodná je aj nálepka “Dieťa v aute” a GPS.
  • Pas dieťaťa, kartička poistenca.

Tip: Nezabudnite pred cestou skontrolovať či máte všetko, čo potrebujete k povinnej výbave auta.

 

Autor: Dominika Blchova, SEO služby a copywriting