Každý motorista sa aspoň raz stretol s nepríjemnou situáciou, keď auto jednoducho nechce naštartovať. Tento moment je plný frustrácie a obáv. Navyše sa problémy so štartovaním zjavia v čase, kedy sa ponáhľate na dôležité stretnutie alebo máte pred sebou dlhú cestu. Príčiny nenaštartovania môžu byť rôznorodé a tie najčastejšie si preberieme v nasledujúcich riadkoch.

Vybitá batéria a nefunkčný štartér

Najčastejším dôvodom, prečo auto neštartuje, je vybitá batéria. Batéria stráca kapacitu v dôsledku opotrebovania, chladného počasia alebo vtedy, keď zabudnete vypnúť svetlá či elektronické zariadenia. Ak pri otočení kľúčom počujete len kliknutie alebo vôbec nič, batéria je pravdepodobne vybitá. Riešenie je jednoduché – pokúste sa naštartovať auto pomocou štartovacích káblov a iného vozidla alebo použite prenosný štartovací zdroj. Štartovacie káble by ste mali voziť v kufri rovnako ako snehové reťaze v zime. V prípade opakujúcich sa problémov batériu vymeňte. Veď aj ojazdené letné pneumatiky časom musíte vymeniť.

Ďalšou príčinou problémov so štartovaním býva pokazený štartér. Štartér je zodpovedný za roztočenie motora, keď otočíte kľúčom v zapaľovaní. Ak je štartér chybný, môžete počuť cvaknutie, no motor sa neroztočí. Problémy so štartérom sú často spôsobené opotrebením komponentov. S opravou štartéra si sami neporadíme, musíte vyhľadať servis a auto dať odtiahnuť.

Chybný alternátor a palivový systém

Alternátor dobíja batériu počas jazdy. Ak je alternátor chybný, batéria sa môže počas jazdy vybiť. Medzi príznaky patrí tlmenie svetiel, problémy s elektronikou a varovné kontrolky na prístrojovej doske. Auto môže mať problém naštartovať aj kvôli nedostatku paliva alebo problému v palivovom systéme. Skontrolujte, či máte dostatok paliva v nádrži. Ak máte paliva dosť, s veľkou pravdepodobnosťou je pokazené palivové čerpadlo, filtre alebo vstrekovanie. Vyhľadajte odbornú pomoc. Technici určia presnú príčinu.

Problémy s imobilizérom a sviečkami

Moderné autá sú vybavené imobilizérmi, ktoré bránia neoprávnenému použitiu vozidla. Ak imobilizér nefunguje správne, môže to zabrániť naštartovaniu motora. Problém môže byť v samotnom imobilizéri alebo v kľúči, ktorý používate. Skúste naštartovať pomocou náhradného kľúča alebo kontaktujte odborníka na elektronické zariadenia v aute. Oplatí sa skontrolovať aj zapaľovaciu sústavu, a to hlavne sviečky, káble a cievky.

Modlite sa, aby nebol problém s motorom

V niektorých prípadoch môže byť problémom samotný motor. Mechanické poškodenie ako je zablokovanie motora, porucha rozvodového remeňa alebo reťaze sú žiaľ veľmi nákladné poškodenia. Ak sa motor vôbec neotáča, je najlepšie nechať auto odtiahnuť do servisu, kde ho odborníci otestujú. Testy pneumatík, motora a či inej sústavy v aute zahŕňajú celý rad krokov, ktoré overia stav daných komponentov.

Autor: Gabriela Kudláčová