Priveľa vodičov si myslí, že stačí raz ročne prezuť pneumatiky a o auto je postarané. Samozrejme, že takéto jednanie vedie po čase k závažným poškodeniam auta, ktorým sa dalo predísť. Dôležitou súčasťou údržby auta je geometria kolies, ktorá by mala byť práve pri prezúvaní pneumatík súčasťou celej procedúry. Avšak často tomu tak nie je. Čo je vlastne geometria náprav a prečo je dôležitá?

Čo je geometria kolies?

Geometria kolies je súbor uhlov a parametrov, ktoré ovplyvňujú vzájomnú polohu kolies voči sebe a voči vozovke. Medzi najdôležitejšie parametre patria odklon, čo je vlastne uhol medzi rovinou kolesa a zvislou osou vozidla. Ďalej ide o zbiehavosť t.j. rozdiel vzdialenosti kolies prednej a zadnej nápravy. Pri nastavení geometrie sa overuje aj sklon riadenia, čo je uhol natočenia riadidiel voči rovine kolies. Nastavenie geometrie nie je drahé, a preto neriskujte, že sa vaše pneumatiky kormoran poškodia a nechajte si vozidlo skontrolovať.

Prečo je geometria kolies dôležitá?

Správne nastavená geometria kolies má mnoho výhod. V prvom rade zlepšuje jazdné vlastnosti auta a jeho ovládanie. Auto je stabilnejšie na ceste, lepšie drží stopu v zákrutách a ľahšie sa riadi v každej situácii. Geometria ovplyvňuje opotrebenie pneumatík. Drahé či lacné pneumatiky sa vďaka správnej geometrii opotrebujú rovnomerne a predĺži sa ich životnosť.

Chcete ušetriť pár eur na geometrii, pretože šetríte na nové hliníkové disky? V závere sa vám toto jednanie predraží z dôvodu vyššej spotreby vozidla a ničenia pneumatík. Nemenej dôležitý je fakt, že nastavenie vyváženia predlžuje životnosť komponentov riadenia a podvozku. Správne nastavená geometria totiž znižuje namáhanie komponentov.

Ako sa prejavuje zle nastavená geometria?

Zle nastavená geometria kolies sa môže prejavovať rôznymi príznakmi. Najbežnejšie je nerovnomerné ojazdenie pneumatík. Jedna strana pneumatiky sa viditeľne opotrebuje rýchlejšie ako druhá. Pocítite tiež ťahanie vozidla do jednej strany, keď povolíte úchop volanta. Volant nie je v priamej polohe pri jazde priamou čiarou. Na udržanie priamej jazdy je nutné volant mierne natočiť. V niektorých prípadoch sú cítiť vibrácie volantu a nestabilita vozidla v zákrute.

Zle nastavená geometria má na vozidlo veľa negatívnych dôsledkov. Preto by ste si mali dať geometriu skontrolovať aspoň raz ročne. Nastaviť geometriu je nutné po výmene pneumatík, kedy sa môže geometria zmeniť. Zmeny nastávajú aj po oprave podvozku. Ak spozorujete akékoľvek príznaky zle nastavenej geometrie, mali by ste čo najskôr navštíviť servis.

Autor: Gabriela Kudláčová