Vandalizmus na autách je čoraz častejším problémom hlavne vo väčších mestách. Väčšinou ide o vyčíňanie výrastkov, ktorí pustošia svoje okolie z nudy a frustrácie. Neuvedomujú si, že majiteľom vozidiel vznikajú finančné straty. Pri vandalizme na autách dochádza k rôznym poškodeniam, ale najčastejšie k preliačinám na karosérii. Ako si s preliačinami poradiť?

Preliačiny na aute znižujú hodnotu vozidla

Vandalizmus na aute často zostáva nevyriešený, pretože páchateľov je ťažké identifikovať. Kamerové systémy a bezpečnostné opatrenia môžu pomôcť v odstrašení potenciálnych vandalov, ale nie sú vždy účinné. Preto je dôležité, aby komunity pracovali spoločne na prevencii a na vytváraní prostredia, kde je vandalizmus neprijateľný. Nie vždy sa podarí vandalizmu zabrániť a voľne stojace auto sa cez noc stane zničeným vozidlom.

Preliačiny na karosérii auta nie sú len estetickým problémom. Môžu tiež znížiť hodnotu vozidla a v prípade hlbších poškodení vyžadujú drahú opravu alebo výmenu dielov. Väčšie preliačiny na karosérii auta môžu ovplyvniť jeho aerodynamiku, čím sa zvýši spotreba paliva a zhorší sa jazdná stabilita. Preliačiny narúšajú ochrannú vrstvu laku, karoséria je náchylnejšia na koróziu. Môžu tiež maskovať vážnejšie poškodenia karosérie ako sú praskliny alebo deformácie.

Ako opraviť preliačiny na aute

Preliačiny na aute neopravíte sami. Ak by ste sa predsa len do opravy pustili, riskujete ešte väčšie poškodenie laku. Avšak neoplatí sa ani preliačiny prehliadať. Je dôležité ich včas opraviť v autorizovanom servise. Existuje viac metód opravy preliačin od jednoduchého vyklepania až po zložité karosárske práce. Výber metódy závisí od typu a veľkosti preliačiny. Skoro všetky preliačiny je možno opraviť PDR metódou. Oprava karosérie touto metódou je rýchla a lacnejšia ako klampiarske a lakovacie práce. Je samozrejme tiež oveľa lacnejšia ako výmena poškodeného dielu. Včasná oprava preliačin zabráni vzniku vážnejších poškodení a predĺži životnosť vášho auta.

Počas opravy PDR metódou sa využíva sada na opravu preliačin, ktorej súčasťou sú rôzne malé kladivká a háky. Skúsení technici preliačiny vytiahnu alebo vytlačia takým spôsobom, že na karosérii nezostane ani najmenšia známka poškodenia. Efektívne odstránenie preliačin nezníži hodnotu vozidla a nepoškodí lak. Výhodu je tiež fakt, že PDR opravu uprednostňujú poisťovne, ktoré opravu uhradia vo výške vašej spoluúčasti. Ak vám vandali poškodili vozidlo, kontaktuje najbližší servis realizujúci PDR opravy a vaše auto bude o pár dní ako nové.

Autor: Gabriela Kudláčová