Určite to poznáte. Idete po diaľnici, užívate si cestu a výhľady a zrazu začujete pípnutie. Na palubnej doske sa zobraziť symbol – kontrolka, ktorá niekedy dokáže zamotať hlavu nejednému skúsenému vodičovi. Ako sa v takej chvíli zachovať? O aký problém ide?

Aby ste sa vyhli zbytočným obávam a nepríjemným prekvapeniam je užitočné vedieť, čo jednotlivé kontrolky v aute znamenajú.

Kontrolky v aute a ich farby

Kontrolky v aute a ich farby
Kontrolky v aute a ich farby

Kontrolky v aute nie sú žiadnou novinkou. Moderné autá sú dnes vybavené vyspelou technikou a systémami, ktoré vodiča informujú práve vďaka nim. Symbolov, ktoré kontrolky v aute zobrazujú, je veľa, preto sa zameriame na tie najdôležitejšie a najbežnejšie. Delia sa podľa farieb na:

Modré kontrolky

Modrá farba kontroliek bola v minulosti vyhradená pre diaľkové svetlá. V niektorých automobiloch môže upozorňovať aj na nízku teplotu chladiacej kvapaliny.

Kontrolka nízkej teploty

Táto kontrolka informuje o poklese teploty pod určitú (prednastavenú) hodnotu.

Kontrolka diaľkových svetiel

Táto kontrolka symbolizuje na zapnuté diaľkové svetlá.

Kontrolka nízkej teploty chladiacej kvapaliny

Táto modrá kontrolka signalizuje nízku teplotu chladiacej kvapaliny. Po dosiahnutí požadovanej teploty by mala zhasnúť.

Zelené kontrolky

Zelené kontrolky informujú vodiča o prevádzke jednotlivých systémov. Signalizujú, že všetko je v poriadku a funguje správne.

Kontrolka tempomatu

Kontrolka sa rozsvieti v prípade, ak vodič automobilu aktivuje tempomat a signalizuje stav aktívnej regulácie rýchlosti.

Kontrolka pre sledovanie jazdných pruhov

Kontrolka informuje o aktívnom Lane Assist systéme, ktorý pomáha vodičovi udržiavať priamy smer jazdy

Kontrolka pre stlačenie pedálu nožnej brzdy

Signalizuje potrebu stlačenia brzdového pedálu pri presune z parkovacej polohy.

Kontrolka ECO režimu

Signalizuje aktivovaný ECO šetriaci režim, pri ktorom elektronika zabezpečuje najnižšiu spotrebu.

Žlté kontrolky

Žlté/oranžové kontrolky symbolizujú, že si auto niečo pýta. Ide o výstražný signál, ktorý vodičovi naznačuje, že by mohlo ísť o možný problém. Aj keď pokračovanie v jazde nie je zakázané, auto je potrebné čo najskôr skontrolovať.

ABS

Ak sa rozsvieti táto kontrolka, znamená to poruchu snímača, alebo chybu v riadiacej jednotke ABS. S vozidlom môžete aj naďalej pokračovať v jazde. Majte však na pamäti, ze čiže pri prudkom brzdení sa kolesá zablokujú a nasleduje šmyk.

Airbagy

Svietiaca kontrolka airbagu obvykle znamená problém s elektronikou. Vo väčšine prípadov sú airbagy stále funkčné, napriek tomu je dobré navštíviť servis, aby zistili skutočnú chybu.

Hladina motorového oleja

Rozsvietenie tejto kontrolky signalizuje nízku hladinu motorového oleja, ktorý je potrebné čo najskôr doplniť. Ak tak neurobíte, riskujete zadretie motora.

Ostrekovače

Kontrolka so symbolom ostrekovačov sa rozsvieti vtedy, keď v nádržke nie je dostatok kvapaliny.

Kontrolka tlaku v pneumatikách

Kontrolka upozorňuje na nesprávny tlak v pneumatikách. Riešením je kontrola nahustenia pneumatík.

Riadiaca jednotka motora

Oranžovo rozsvietená kontrolka sa môže objaviť na palubnej doske po natankovaní nekvalitného paliva alebo pri poruche, ktorá však nemusi byť závažná. Ak však kontrolka bliká, ide o vážnu poruchu. V takom prípade je potrebné okamžite navštíviť autoservis.

Červené kontrolky

Červená farba poukazuje na poruchu alebo výstrahu. Ak svietia kontrolky, problém si vyžaduje okamžitú reakciu, okamžité riešenie a odstavenie auta. Výnimkou sú kontrolky, ktoré upozorňujú na otvorené dvere či zatiahnutú ručnú brzdu.

Brzdy

V prípade, že táto kontrolka svieti, zrejme máte zatiahnutú ručnú brzdu alebo nedostatok brzdovej kvapaliny.

Dobíjanie

Červená kontrolka v tvare batérie značí problém s nabíjaním autobatérie. S takouto poruchou je možné pokračovať v jazde do najbližšieho servisu, ale je nutné obmedziť spotrebu energie na minimum. Vypnite všetky elektrické spotrebiče, ako je rádio, klimatizácia a pod.

Chladiaca kvapalina

Kontrolka upozorňuje na prehriatie motora alebo na nedostatok chladiacej kvapaliny. Ak sa rozsvieti, ihneď zastavte, vypnite motor a po jeho vychladnutí skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny.

Posilňovač riadenia

Červená farba kontrolky upozorňuje na nefunkčný posilňovač riadenia. Oranžová farba kontrolky posilňovača riadenia znamená, že je jeho funkcia obmedzená.

Tlak motorového oleja

Kontrolka, ktorú nemožno ignorovať. Táto kontrolka signalizuje nízky tlak oleja, ak by ste si ju nevšímali, mohlo by dôjsť k nevratnému poškodeniu motora. Po rozsvietení kontrolky je nutné okamžite zastavit, vypnúť motor a skontrolovať hladinu oleja.

Červená kontrolka vo veľkej väčšine prípadov znamená vážny problém, ktorý by ste určite nemali ignorovať. Ak na vašej palubnej doske svieti červená kontrolka, zastavte a vypnite motor. Príčin môže byť niekoľko a jednotlivé symboly vám napovedia, o aký technický problém presne ide. Predtým, ako sa pustite do jazdy, by ste mali poruchu okamžite vyriešiť, aby ste zabránili nepríjemným situáciám a nehodám na cestách.

Tip: Cestujete na dlhé vzdialenosti? Porozmýšľajte o havarijnom poistení.

Niektoré situácie je možné vyriešiť svojpomocne, no vodiči sú často odkázaní na asistenčné služby alebo servis. Kontrolky v aute sa môžu rozsvietiť kedykoľvek. Či už je to na ceste do práce alebo pri jazde na dovolenku. V takom prípade zvážte cestovné poistenie.

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting