Už dlhšiu dobu badať trend ekologických pneumatík. A niet sa čomu diviť, prírodné zdroje nie sú nevyčerpateľné a ak sa ľudstvo nezačne chovať s rešpektom k prírode, môže sa skôr či neskôr stať, že budeme čeliť veľkým problémom. Veľa ľudí si to uvedomuje, a tak stále rastie dopyt po ekologických pneumatikách. Ten sa snažia uspokojiť výrobcovia pneumatík a investují do ich finančne náročného vývoja obrovské sumy. Na trhu je tak pomerne široká ponuka kvalitných ekologických pneumatík.

Napríklad francúzsky Michelin na pneumatike šetrnej k životnému prostrediu pracuje už od začiatku deväťdesiatych rokov. Zatiaľ posledný model Michelin Energy Saver+ vyniká vysokým počtom najazdených kilometrov a nízkym valivým odporom. Zákazníci si už zvykli, že aj ďalšie výrobky tohto pneumatikárskeho gigantu sa vyznačujú nižším opotrebovaním.

Kórejský Hankook sa zase zameriava na ekologicky šetrnú výrobu s použitím moderných nových materiálov. Jeho pneumatika K 425 Kinergy Eco sa v testoch pohybuje na popredných priečkach a u vodičov je stále veľmi obľúbená aj pre svoj pomer cena/výkon.

Ďalší z veľkých výrobcov Goodyear vyvinul v roku 2001 zmes založenú na kukurici, teraz ako alternatívu siliky využíva popol z ryžových šupiek. Počas klimatickej konferencie v Kodani pred pár rokmi zase predstavil pneumatiku z obnoviteľnej biomasy. Energetické štítky na pneumatikách, vďaka ktorým zákazníci môžu porovnať hospodárnosť a vlastnosti jednotlivých pneumatík, boli výsledkom spolupráce Goodyearu s Európskou úniou.

Aj recyklácia je cesta

Jedným zo spôsobov, ako predĺžiť životnosť už vyrobených pneumatík, je protektorovanie. Pri tomto procese sa odstráni stará ojazdená časť pneumatiky a je nahradená novou vrstvou gumenej zmesi, ktorá sa nanáša na pôvodnú kostru pneumatiky. Odstráni sa tak ekologická záťaž, ktorá by vznikla pri výrobe pneumatiky, pretože sa nahrádza iba časť výrobného procesu.

Ďalšou možnosťou je recyklácia. Pri výrobe nových pneumatík sa použijú rozdrvené zbytky tých starých. Zbytok, ktorý sa nevyužije pri výrobe nových behúňov, tvorí základ napríklad rôznych gumených rohoží, koberčekov do áut alebo gumových tesnení. Využitie tiež nájde napríklad ako povrch detských ihrísk.

Výrobcom sa darí znižovať obsah škodlivých látok v pneumatikách a využívajú čoraz viac prírodných materiálov. Vďaka tomu tak dnes môžu vznikať moderné pneumatiky, ktoré sú výkonné, a pritom ekologicky šetrné.

 

Zdroj foto: Maxpixel.freegreatpicture.com