Rýchlostné limity v obciach i mimo nich iritujú mnohých motoristov, ktorí sa ponáhľajú a v niektorých úsekoch ciest sa im javia ako zbytočné. Treba si uvedomiť, že každá dopravná značka más svoje opodstatnenie a aj v prehľadných úsekoch ciest môže prísť k nehode. Práve nehodové úseky sú často značne limitované. Pre všetkých vodičov, ktorí nemajú v láske limity prinášame dobrú správu – jedno obmedzenie od 6. júla stráca platnosť.
Ako sa mení rýchlostný limit na diaľnici
Závidíte šoférom v zahraničí, ktorí môžu jazdiť po diaľnici rýchlosťou vyššou ako 130 km/h? Závidieť budete aj naďalej, pretože zmena rýchlosti sa týka v úsekoch diaľnic v mestách. Zmena, ktorá sa v júli udeje zvyšuje maximálnu povolenú rýchlosť na diaľnici v obci z 90 km/h na 130 km/h. Na Slovensku sa diaľnice v mestách vyskytujú len ojedinele, a preto zmena nie je až tak markantná. V zahraničí je tomu inak. Práve na krajiny v EU mysleli naši zákonodarcovia. Uvedená zmena rýchlosti má základy v tom, že nové vozidlá homologizované na jazdenie po cestách v rámci EU budú vyrábané s rovnakou technológiou. Ráta sa s tým, že v budúcnosti si zajazdíte na cestách len s inteligentnými vozidlami, ktoré riadia automobil takmer samé a majú zimné i letné pneumatiky plné elektronických zariadení. Podobné pneumatiky chcú vyrábať značky ako Continental či Michelin, ktorý pod svoje krídla prevzal pneumatiky Kormoran. Je zrejmé, že tomuto trendu sa musia prispôsobiť všetky zákony i dopravné značenie. Väčšina Slovákov si uvedenú zmenu rýchlosti ani nevšimne. Problém nastane len vo vozidlách, ktoré majú zabudovanú navigáciu. Neaktuálny softvér bude v úsekoch diaľnic v obciach vykazovať prekročenie rýchlosti. Možnosti máte dve. Buď budete pozorne sledovať dopravné značenie, alebo si dáte softvér zaktualizovať.
Na tachometer sa nie vždy dá spoľahnúť
V súvislosti so všetkými uvedenými informáciami by sme vás chceli upozorniť na to, že na tachometer sa nedá stopercentne spoľahnúť. Ak by ste si porovnali rýchlosť uvedenú na displeji tachometra s údajmi z GPS navigácie, boli by ste prekvapení. Stačiť vám bude navigácia v mobilnom telefóne, ktoré je vďaka satelitom veľmi presná. Po nastavení navigácie a zrýchlení zistíte, že v priemere ide o rozdiel troch percent. Málo alebo veľa? Ak vás pri vyššej rýchlosti zachytí radar, môže aj malá odchýlka znamenať vysokú pokutu. Pozor si dávajte tiež na to, že moderné automobily už dané odchýlky nemajú. Naopak staršie vozidlá mávajú odchýlku väčšiu ako tri percentná. Preto buďte na cestách ostražití, dodržujte pravidlá cestnej premávky, ak máte na streche strešné boxy Northline jazdite pomalšie a nespoliehajte sa na to, že váš tachometer ukazuje menej ako je vaša reálna rýchlosť.