Ak si myslíte, že elektrické autá sú novým konceptom, nie ste sami. Až donedávna sa o elektromobily zaujímala iba úzka skupina nadšencov. Benzínom poháňané autá sa zvyčajne považujú za „tradičné“ typy vozidiel, avšak popularita elektromobilov neustále stúpa. Čo by ste o nich mali vedieť? Aké sú ich výhody a oplatia sa vôbec?
Čo je EV?
O elektromobiloch sa dnes rozpráva stále častejšie, ale čo vlastne elektromobil je a ako funguje? Vo všeobecnosti možno povedať, že za elektromobil sa označuje dopravný prostriedok, ktorého pohonnou jednotkou je elektrický motor (elektromotor) a zdroj energie je batéria.
Môže sa tak jednať o elektrické automobily: elektromobily, elektrobicykle (elektrické bicykle, e-bike), elektrické motorky, ale aj skútre, elektrické lode a elektrické kolobežky. Zaužívané sú aj anglické skratky ako EV (Electric Vehicle – elektrické vozidlo) alebo BEV (Battery Electric Vehicle – batériové elektrické vozidlo).
Ako funguje?
Elektromobily sú vozidlá poháňané elektrickou energiou z batérií, palivových článkov a niekedy aj zo solárnych panelov. Automobil čerpá elektrickú energiu z akumulátora (batérie) integrovaného do vozidla, ktorý je nutné nabíjať z externého zdroja. Na to slúžia nabíjacie stanice alebo domáce zásuvky.
V moderných elektromobiloch sa batérie montujú do podlahy, takže nezaberajú žiadnu úžitkovú plochu a vďaka tomu dochádza k zníženiu ťažiska. Elektromobil je tak stabilný a ponúka bezpečné šoférovanie.
Aké sú typy elektrických vozidiel?
Ak zvažujete nákup elektrovozidla, existuje niekoľko typov:
Hybridné elektrické vozidlá (HEV)
Hybridné elektrické vozidlá využívajú spaľovacie motory aj automobilové batérie. Vodiči môžu natankovať benzín a vyraziť, ale využívajú systém „rekuperačného brzdenia“, ktorý nabíja internú batériu a ukladá energiu, ktorú iné vozidlá premenia pri brzdení na teplo. Elektromotor pri akcelerácii pomáha a znižuje tým spotrebu paliva.
Plug-in hybridné elektrické vozidlá (PHEV)
Plug-in hybridné elektrické vozidlá (PHEV) na pohon využívajú v princípe rovnaký systém ako hybrid. Primárny rozdiel medzi nimi a HEV je však v tom, že PHEV môžu nabíjať svoje batérie pomocou rekuperačného brzdenia, ale aj cez sieť. Ten zabezpečuje čisto elektrickú jazdu na vzdialenosť cca 40-60 km. Po vybití elektrickej batérie môžu v jazde pokračovať v hybridnom režime, čo znamená, že dojazd nie je obmedzený.
Elektrické vozidlá na batérie (BEV)
Tiež sú známe ako plne elektrické vozidlá (full hybrid), a ako jediný zdroj energie využívajú akumulátor. Dokážu sa pripojiť k sieti pomocou bežnej 230 V zásuvky a nabíjať sa rovnakou elektrinou, ktorá prechádza cez naše domy a podniky. BEV môžu tiež dobíjať svoje batérie pomocou regeneratívneho brzdenia. Nové modely majú dojazd viac ako 400 km.
Elektrické vozidlo s predĺženým dojazdom (REEV)
Ide o klasický elektromobil, ktorý má v sebe zabudovaný malý spaľovací motor (generátor) slúžiaci iba na výrobu elektriny. Vďaka nemu dokáže predĺžiť dojazd vozidla asi o 100-120 km, a tým pádom je možné sa s ním vydať aj na dlhšiu trasu.
Aké modely sú k dispozícii?
Na Slovensku je možné kúpiť mestské alebo rodinné automobily, napríklad:
- Citroen AMI
- Citroën Berlingo Electric
- Mitsubishi Outlander PHEV
- Kia Niro Hybrid–%
- Ford C-Max Hybrid
- Audi A3 e-tron
- Lexus RX
- Hyundai IONIQ Hybrid
- BMW i8
- Tesla Model S
- Peugeot iOn
- Nissan Leaf (24 kWh)
- Mercedes-Benz B ED a ďalšie
Ako dlho trvá nabitie elektrického vozidla?
Čas potrebný na nabíjanie elektromobilu závisí od viacerých faktorov ako je druh pripojenia, veľkosť batérie, ale aj vonkajšia teplota. Vo všeobecnosti existujú dva druhy nabíjania: normálnym striedavým (AC) alebo jednosmerným prúdom (DC).
Nabíjanie striedavým prúdom využíva menej energie, ale je pomalšie. Používa sa najmä v domácnostiach, ale ponúkajú ho aj mnohé nabíjacie stanice. Najrýchlejšou možnosťou je však rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom, ktoré trvá zvyčajne menej ako jednu hodinu a vyskytuje sa iba na verejných nabíjacích staniciach.
Na druhú stranu, čakanie na dobitie automobilu môžete využiť napríklad na údržbu auta, nákup alebo občerstvenie.
Prečo by som si mal kúpiť elektrické auto?
Rast popularity elektromobilov je badateľný a každým rokom sa zvyšuje. Skutočnosť, že elektromobily, často označované aj ako najekologickejšie autá, sú aj na našich cestách čoraz bežnejšie, je spôsobená ich mnohými výhodami ako:
Menej znečistenia
Jednou z najzásadnejšich a najdôležitejších výhod elektromobilov je to, že nespôsobujú žiadne emisie vypúšťané do ovzdušia.
- Elektromotor neprodukuje prakticky žiadne znečistenie a na nabíjanie batérie môžete využívať obnoviteľné zdroje energie ako napríklad vlastný fotovoltaický systém.
- Elektromobily neprodukujú žiadne výfukové emisie pevných častíc alebo smog, ktoré sú významným faktorom pri spôsobovaní astmy a iných chorôb súvisiacich so znečistením ovzdušia.
Nenáročná údržba a lacný servis
Elektromobily sa považujú nielen za ekologické, ale sú aj menej náchylné na poruchu. Okrem toho je servis takéhoto vozidla oveľa rýchlejší, pretože obsahujú oveľa menej pohyblivých častí, ktoré by sa pokazili a vyžadovali by údržbu.
Nižšie prevádzkové náklady
Pohonná hmota elektromobilov, elektrina, je lacnejšia než palivo pre spaľovacie automobily ako benzín a nafta. Môžeme predpokladať, že ceny palív budú pravdepodobne s ubúdajúcimi zásobami stúpať, zatiaľ čo náklady na výrobu energie budú vďaka novým technológiám a väčšiemu dopytu klesať.
Jednoduchšie šoférovanie
Jednoduchšie šoférovanie elektromobilu vyplýva z plynulosti jazdy a jazdnej dynamiky. Navyše každý elektromobil má “automat“, takže nie je nutné žiadne radenie. Ďalším benefitom je ovládanie elektromobilu jedným pedálom.
Bezpečnosť
Podľa mnohých odborníkov konštrukcia elektromobilov výrazne zvyšuje bezpečnosť používania tohto typu vozidla. Vďaka svojej konštrukcii sú elektromobily vo všeobecnosti bezpečnejšie ako klasické automobily. To, že nemajú masívny spaľovací motor v prednej časti, výrazne zväčšuje deformačnú zónu pri čelnej zrážke. A aj batérie integrované do podlahy znižujú ťažisko elektromobilu, čo má vplyv na jeho stabilitu.
Unikátne vlastnosti
- Tichá prevádzka
- Keďže niektoré elektromobily nemajú pod prednou kapotou motor a objemnú výkonovú elektroniku, môžu tam mať druhý batožinový priestor
- Väčšina elektromobilov poskytuje okamžitý výkon a jazda môže byť tak pre vodiča zábavná
- Batérie elektromobilov sa dajú využiť aj ako zdroj elektrickej energie pre napájanie domácnosti
- Nabíjanie doma je pohodlné
Dotácie na elektromobil a plug-in hybrid
Jednou z najlákavejších výhod je, že na elektromobil môžete získať dotácie od štátu. Tento dotačný program ma za úlohu podporovať elektromobilitu na Slovensku. Dotáciu na elektromobil môžu získať:
- Podnikatelia – fyzické aj právnické osoby
- Verejná správa
- Fyzické osoby – nepodnikatelia
Musí sa jednať o nové vozidlo zakúpené a registrované na Slovensku po dobu minimálne dvoch rokov. Dotácie na elektromobily môžeme však očakávať najskôr v roku 2023.
Nevýhody elektrického auta
Keďže každá minca má dve strany, aj elektrovozidlá okrem svojich výhod majú určité nevýhody.
Obstarávacia cena
Vo všeobecnosti je obstarávacia cena elektromobilu výrazne vyššia ako v prípade spaľovacieho automobilu. Avšak netreba zabúdať na prevádzkové a servisné náklady, ktoré sú na druhú stranu oveľa nižšie.
Doba nabíjania
Nabíjanie batérie elektromobilu elektrickou energiou trvá dlhšie ako tankovanie. Pri cestách na dlhé trate treba, preto myslieť na dodatočné nabíjania na nabíjacích staniciach.
Dojazd
Dojazd elektromobilov je snáď najdiskutovanejšou témou. Ak máte potrebu natankovať už pri dojazde 200 km, môžete mať obavy, či včas dorazíte k nabíjacej stanici. Pri elektromobiloch platí, že čím je batéria bližšie k plnému nabitiu, tým sa nabíja pomalšie.
Nutnosť plánovania dlhých ciest
Napriek tomu, že na Slovensku, v okolitých štátoch a Európe je dostatočná sieť nabíjacích staníc, nie je pri dlhých cestách na škodu naplánovať si trasu. Pretože každá nabíjačka má rôzny nabíjací výkon, od ktorého závisí aj rýchlosť nabíjania, neoplatí sa čakať na jej úplné nabitie.
Väčšia ekologická stopa pri výrobe
Výroba batérií do elektromobilu je náročný proces, pri ktorom sa spotrebuje množstvo energie a produkcia elektromobilov zanecháva väčšiu ekologickú stopu. Vývoj a výskum však napreduje a výrobcovia zvažujú postupné zlepšenie.
Menší výber
Ponuka elektromobilov na dnešnom trhu sa nedá porovnávať s ponukou štandardných vozidiel, ktorými sa automobilky venujú dlhšiu dobu. Na trhu je v roku 2022 už pomerne široká škála elektromobilov, ktorá sa neustále rozširuje. A aj počet značiek elektromobilov je podstatne vyšší než pred niekoľkými rokmi. A aj keď si nie vždy môže každý nájsť elektromobil, ktorý mu vyhovuje, firmy prinášajú na trh nové a zaujímavé elektrické modely, takže určite si bude z čoho vyberať.
Aká je budúcnosť elektrických vozidiel?
Teraz už poznáte hlavné výhody a nevýhody elektromobilov a môžete sa lepšie rozhodnúť, či stoja za vašu investíciu. Stále sú však okolo elektromobilov rôzne úvahy. Hoci sa označujú za ekologické autá, ktoré šetria prírodu, je veľa názorov, či to tak naozaj je. Pri prevádzke auta síce nevznikajú škodlivé výfukové plyny, ktoré by znečisťovali ovzdušie. Na druhú stranu výroba a následná likvidácia niektorých súčiastok, predovšetkým elektrobatérií, je nadmieru neekologická.
Pri svojom vzniku ale nie je nič dokonalé a ani elektromobily a ich batérie nie sú výnimkou. S ich zdokonaľovaním sa však neustále pracuje aj na možnostiach ich ekologickej likvidácie pri konci ich životnosti. Súčasná elektromobilita má síce od dokonalosti ešte ďaleko, ale na druhú stranu treba podotknúť, že obrovský potenciál elektromobility sa nedá spochybniť.
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače