Na riadenie trojkoliek potrebujete vodičské oprávnenie ako na automobil. Preto sa mnohí motoristi domnievajú, že jazda na trojkolke je bez prilby bezpečná. Táto domnienka nie je správna. Napriek veľkej miere stability musíte aj na trojkolke nosiť prilbu. V opačnom prípade si koledujete minimálne o pokutu. Aké prilby sa hodia na jazdu s trojkolkou?

Maximálne stabilné a pohodlné trojkolky

Trojkolky sú stroje, ktoré podobne ako štvorkolky dávajú jazdcovi pocit bezpečia. Stabilná štvorkolka i maximálne pohodlná trojkolka veľmi často nabádajú jazdcov k tomu, aby riskovali. Rýchla jazda a prudké vyberanie zákrut nie je pre jazdcov na týchto strojoch ničím výnimočným. Pokojne skúšajte, čo trojkolky dokážu, ale chráňte sa pomocou prilby. Na trojkolku sa nevyrábajú špeciálne helmy, takže si budete musieť vystačiť s tými, ktoré sa predávajú pre motorkárov.

Prilba vám musí dokonale sadnúť

Prilby na trojkolky resp. na motorky sa vyrábajú v rôznej veľkosti, ktorá je označovaná podobne ako oblečenie od XXXS až po niekoľko XL. Obvod hlavy sa meria na obočím. Prilba sa vám v žiadnom prípade nesmie na hlave hýbať. Overte si hmotnosť prilby, ktorá môže pri dlhšej jazde ovplyvniť váš pocit komfortu. Na trojkolky nemusíte nosiť extrémne odolné prilby vyrobené z karbónu, ktoré sú najdrahšie. Stačiť vám budú lacnejšie termoplastové varianty. Na vašom mieste by sme sa skôr zamerali na kvalitne spracované odvetrávanie. V oblasti dizajnu nebudete obmedzení, keďže sa všetci výrobcovia predháňajú v tom, aby vyrobili vyšperkovaný model.

Otvorená alebo uzavretá prilba?

Trojkolky sa radia medzi veľmi bezpečné vozidlá a prakticky nie je možné, aby ste sa s nimi prevrátili. Z uvedeného dôvodu vám bude stačiť otvorená helma. Ak však radi riskujete a milujete rýchlu jazdu, kúpte si radšej uzavretú alebo vyklápaciu prilbu. Otvorená prilba je ľahšia a umožňuje jazdcovi perfektný výhľad. V prípade havárie však nechráni tvár a hlavne bradu. Rátajte tiež s tým, že k tejto prilbe budete musieť dokúpiť okuliare. Uzavretá alebo vyklápacia prilba je dokonalou ochranou celej hlavy. Väčšina z týchto prílb disponujú slnečnou clonou a veľmi dobrým odvetrávaním. Vyklápacia prilba má navrch v tom, že ju nemusíte dávať dolu vždy, keď sa zastavíte, aby ste sa napili či najedli.