Odísť niekoľko sto kilometrov mimo domova a nechať auto “len tak”, bez dozoru, je v dnešnej dobe risk. Zabezpečenie auta proti krádeži by malo byť  pre každého majiteľa vozidla samozrejmosťou. Prečo je také dôležité? Zabezpečovacie systémy chránia vozidlá pred vykradnutím i samotným odcudzením. Existujú v dvoch kategóriách: vyhľadávacie systémy – založené na GPS a rádiolokačnej technológii s možnosťou dohľadať vozidlo po jeho odcudzení, a doplnkové zabezpečovacie systémy, pozostávajúce z autoalarmov alebo mechanických zábran. Ich úlohou je zabrániť vykradnutiu vozidla, prípadne sa postarať, aby nezmenilo miesto parkovania. Čo si vyberiete, je na vás, no vzájomná kombinácia týchto systémov dáva veľmi vysokú šancu, že sa k vám štvorkolesový miláčik vráti.

Aká ochrana je najúčinnejšia?

GPS sledovanie auta, čiže lokalizácia polohy pomocou systému GPS, umožňuje okamžité vyhľadanie ukradnutého vozidla, prípadne navigáciu polície alebo rýchlej záchrannej pomoci. Vyhľadávací systém obsahuje snímacie prvky, ktoré  snímajú zmenu polohy alebo jeho naštartovanie iným spôsobom ako je použitie originálneho kľúča. Veľmi populárne sú aj zabezpečovacie alarmy do auta. Medzi modernejšie autoalarmy patria autoalarmy s GPS prijímačom, ktorý zabezpečí pri vyvolaní poplachu poslanie informácie o narušení vozidla priamo s presným určením polohy vozidla na majiteľov mobilný telefón. Tieto GSM alarmy sú schopné užívateľa veľmi podrobne informovať, čo sa s jeho autom deje. Z mobilu možno s vozidlom komunikovať, zablokovať jeho použitie alebo dokonca ovládať ho. Skvelé, čo poviete? Medzi štandardné funkcie autoalarmu patrí ochrana dverí kufra a kapoty, ochrana interiéru vozidla pomocou priestorového snímača, blokovanie chodu motora a poplachová siréna.

Čo sa deje, keď sa alarm aktivuje?

Zabezpečovací alarm do auta je aktivovaný v prípade napadnutia vozidla. Vtedy sú informácie z vozidla okamžite odovzdané operačnému stredisku, ktoré bezodkladne koná. Dispečer operačného strediska kontaktuje majiteľa vozidla a po overení komunikačného hesla vykoná overenie vzniknutého stavu. V prípade napadnutia alebo odcudzenia vozidla je aktivovaná výjazdová skupina, ktorá určí presné miesto odcudzeného  vozidla a odovzdá prípad  Polícii SR. Ak sa auto nenachádza na Slovensku, ale v Európe, zabezpečí lokalizáciu vozidla a odovzdanie informácií potrebných na zabezpečenie vozidla spolupracujúcim bezpečnostným zložkám. Vďaka spolupráci s nadnárodnou organizáciou Eurowatch central sú zaistené výjazdy na území celej Európy, takže sa o štvorkolesového tátoša nemusíte vôbec báť.

 

Suma: 10,29 Eur