Dnes už takmer každá rodina má vo svojej garáži zaparkovaného štvornohého tátoša. Autá sa stali našou každodennou súčasťou a bez nich by sme si už nevedeli život pravdepodobne ani predstaviť. Urýchľujú nám vykonanie denných povinností a zároveň nám mnohé veci uľahčujú.

Zvažujete dobrodružnú dovolenku strávenú v aute brázdiac ulice a mestá, neznáme a nepoznané? Vybavte si cestovné povolenie ESTA, letenky a vydajte na road trip do USA!

Cesty v USA

USA má kvalitnú cestnú infraštruktúru. Američania v obľube na prepravu využívajú motorové vozidlá, ani  šesť hodinová cesta im nerobí problém. Tým, že aj samotná krajina má veľkú rozlohu, Američania sú zvyknutí na väčšie vzdialenosti. Výnimkou sú veľkomestá, kde sa snažia domáci obyvatelia autám vyhýbať a nahrádzajú ich miestnou dopravou ako je autobusová doprava či metro.

Medzinárodný vodičský preukaz

Ak sa rozhodnete pre road trip po USA, nezabúdajte na poistenie a na medzinárodný vodičský preukaz. Pokuty za porušenie zákona či vykonanie priestupku sa môžu vyšplhať do závratných súm a preto jazdíte vždy podľa predpisov. Okrem medzinárodného vodičského preukazu si určite pribaľte aj slovenský preukaz.

Prenájom vozidla

Cestovanie do USA s vlastným autom cez Atlantik by bol nonsens a preto jediná možnosť, ktorá Vám ostáva je prenájom vozidla. Ešte pred samotným odchodom si na internete prenajmite vozidlo, je to lacnejšie ako na mieste. Aby ste v USA mohli šoférovať musíte mať minimálne 21 rokov. Ak ste vo veku od 21-24 rokov, patríte medzi rizikovejšiu skupinu šoférov a preto ste povinný uhradiť extra poplatok. Vozidlo sa prenajíma konkrétnej osobe, ak sa chcete v šoférovaní striedať, je potrebné si priplatiť za druhého vodiča. Zabezpečte si kreditnú kartu so svojim menom, debetné karty často krát požičovne nechcú akceptovať.

Kam áno a kam radšej nie

Vyhnite sa veľkomestám a nech Vás ani nenapadne autom jazdiť po Los Angeles či New Yorku, zbytočne sa vystresujete a stratíte svoj drahocenný čas. Road trip orientujte skôr na menšie mestá, odľahlé miesta. Práve svetoznáma Route 66 je často krát svedkom množstvom motorových výletov.

ESTA a pas

Do USA sa bez potrebných formalít nedostanete. Potrebujete pas a povolenie na vstup do USA. V prípade road tripu, ktorý by trval menej ako 90 dní, nepotrebujete americké víza, stačí vám cestovná autorizácia esta usa. Ide o cestovné povolenie, na základe ktorého môžete vycestovať do Spojených štátov aj bez víz. Povolenie ESTA VISA získate rýchlo a jednoducho, stačí vyplniť online formulár. Aj cena povolenia je podstatne nižšia ako poplatok za víza.

Na road tripe nezabúdajte na:

  • Nádrž – nádrž majte dostatočne naplnenú, na mnohých cestách aj niekoľko míľ nestretnete nielenže človiečika, ale ani pumpu.
  • Míle – v USA sa meria vzdialenosť v míľach, jedná míľa sa rovná cca 1,6 km, takže to čo si myslíte, že je blízko, je o niečo ďalej.
  • Prevodovka – v USA sa jazdí na automatiku a určite si jazdu s automatickou prevodovkou vyskúšajte ešte doma pred samotných odchodom.