Nie je žiadnym tajomstvom, že biely interiér domácnosti je v dnešnej dobe mimoriadne obľúbený. Bielu farbu milujú totiž všetci, od maliarov, dekoratérov až po kurátorov a architektov. Biela farba  na steny rozjasňuje tmavé priestory a opticky zabezpečuje to, že aj tá najmenšia miestnosť je zrazu priestranná a vzdušná.

Správny odtieň bielej farby na stenu

Výber správneho odtieňa bielej farby môže byť náročnou, ale nie až tak komplikovanou úlohou. Od smotanovej bielej až po bledo-šedú nájdete obrovskú škálu odtieňov s rôznymi podtónmi, ktoré sa môžu viacej odlišovať trebárs vo svetle. Ideálne je, ak kúsok steny namaľujete, necháte zaschnúť a farbu si lepšie porovnávate v ranných a večerných hodinách. Že vám odtieň nevyhovuje? Nevadí, skúste tmavší odtieň, ktorý môže na počudovanie pôsobiť útulným a príjemným dojmom. Snehovo-biela farba je síce voľbou číslo jeden väčšiny domácností, no niekedy môže konečný efekt pôsobiť až príliš sterilne. Čistá biela farba je v skutočnosti zbavená všetkého pigmentu. To znamená, že odráža späť takmer všetko svetlo, ktoré ho zasiahne – naopak, čím tmavšia farba na stenu je, tým viac svetla absorbuje. Je to neprítomnosť farby, ktorá rozjasňuje priestor odrazom svetla do tieňov.

Nebojte sa farieb!

Áno, biela farba na stenu je klasikou, ktorá zrejme nikdy neomrzí, no nebojte sa farebných variácií, ktoré dodajú vášmu domu šmrnc. Ak je miestnosť natretá v jednom odtieni, môže vyzerať nudne a takpovediac, „bez výrazu“. Namiesto toho skúste kombinovať jemné variácie na stenách i na stropoch, aby ste zväčšili proporcie miestnosti. Použite najjasnejšiu bielu na strope, aby ste opticky zväčšili priestor a mierne tmavšie odtiene, ktoré budú krásnym detailom. Moderné sú tiež pestrofarebné tapety vo vzore rôznych geometrických tvarov, ktoré môžu trebárs v obývačke vyznieť skutočne nadčasovo.