Okná a dvere nie sú navždy a preto raz príde moment, kedy s nimi nastane problém. Nemusí ísť len o výzor a mechanické poškodenie, ale aj o zmenu vlastností, ktoré sú veľmi dôležité. Nie vždy je však potrebná výmena všetkých okien.

Možno stačí len oprava

V niektorých prípadoch nie je nevyhnutné, aby ste menili všetky okná a dvere na nehnuteľnosti. Možno ste zaznamenali počas zimy prenikanie chladu do domácnosti, čo zvýšilo výdavky na kúrenie. Samozrejme, nie je dobré tento probléme prehliadať a mali by ste čo najskôr odhaliť jeho príčinu. Aj okná, ktorým na prvý pohľad nič nie je, môžu mať rôzne nedostatky a to napríklad tepelno-izolačné alebo akustické.

Treba si tiež uvedomiť, že okno nie je len rám, ale aj sklo, kovanie a tesnenie. Ak vám uniká z domu teplo, je možné, že práve tesnenie už nemá takú funkciu, ako by malo mať a je potrebné ho vymeniť. To isté platí aj v prípade kovania alebo prasknutého skla, kedy nemusíte meniť hneď celé okno. Nevyhadzujte preto financie za výmenu okien a dverí, ale zistite, či nie je možné problém vyriešiť inak.

Ak výmena, tak poriadna

V prípade, že ste kúpili dom alebo byt, kde sú ešte staré okná a dvere, je normálne, že ich budete chcieť vymeniť. Zabezpečíte si tak nielen veľmi dobré vlastnosti, ale aj celkový dizajn. Výhodou je, že sa môžete rozhodovať podľa vašich predstáv a toho, čo od nich očakávate. Aj keď ste sa možno už dávno rozhodli pre materiál, porovnať by ste si mali všetky z dostupných na trhu. Môže nastať situácia, že sa rozhodnete nakoniec úplne inak a to z dôvodu, že sa vám budú zdať niektoré vhodnejšie ako to, čo ste chceli. Hliníkové okná sú výborným riešením do moderných domov s veľkými oknami, kde chcú majitelia čo najviac prírodného svetla.

Tento materiál vás nesklame dlhou životnosťou, ale ani odolnosťou. Hliníkové vchodové dvere a okná  sú pre majiteľov, ktorí už nechcú o ďalšej výmene ani len počuť a sú ochotní investovať do dlhej budúcnosti. Možným riešením je aj plast, ktorý je stále jednotkou na trhu a to kvôli pomeru ceny a kvality. Tie prinášajú dobré tepelné aj izolačné vlastnosti a preto ich zákazníci stále obľubujú. Výnimočné sú aj jednoduchou starostlivosťou, ktorú zvládne naozaj každý. Zaujímavým riešením je aj drevo, no to sa nehodí do každej domácnosti. Keďže ide o prírodný materiál prinášajúci úplne inú atmosféru, mali by ste pouvažovať, či sa hodí práve k vám. Okrem toho nezabúdajte ani na pravidelnú údržbu, ktorá je pri dreve nevyhnutnosťou.

Ak ju podceníte, tak sa ich životnosť môže poriadne skrátiť. Práve pre toto kritérium sú hliníkové dvere a okná na Slovensku stále obľúbenejšie. Aj keď by ste chceli pri výmene okien a dverí ušetriť, myslite na to, že by vám mali slúžiť nielen roky, ale dlhé desaťročia.