Ste vášniví cyklisti a chcete sa vybrať na krásnu cyklotúru aj mimo vášho bydliska? V tom prípade možno poškuľujete po niečom, v čom svoje bicykle prakticky preveziete. Vítané sú cyklovozíky, strešný box či nosiče na bicykle.

Pokiaľ ide o nosič na bicykle, na výber je hneď viacero možností. Predovšetkým je nutné vedieť, že pri kúpe nosičov bicyklov je treba vybrať správny nosič, teda taký, ktorý vám sadne priamo „na mieru“. A to je aký?

Nosič podľa typu bicykla

Najprv si musíte ujasniť, aké typy bicyklov plánujete na nosiči prepravovať. Je totiž rozdiel, či to budú klasické bicykle, prípadne elektrobicykle a tiež nie je jedno, akú váhu majú dané bicykle. Dôležitý je najmä aspekt rámu bicykla, respektíve priemer rámu, taktiež musíte zohľadniť aj maximálnu záťaž, ktorú má každý nosič na bicykle inú.

Nosnosť nosičov sa skutočne rôzni a ich preťaženie nemožno podceniť. Maximálna záťaž nosičov býva v rozmedzí od 30 do 60 kilogramov.

Ďalším podstatným kritériom pri výbere nosiča na ťažné zariadenie je vedieť, aký počet bicyklov plánujeme naraz prevážať. Je nevyhnutné uvážiť, či budete chcieť previezť aj viacero bicyklov, alebo len jeden kus. Existujú aj nosiče, na ktoré bez problémov naložíte i 4 bicykle, prípadne je možnosť k menším nosičom dokúpiť adaptér na tretí, štvrtý bicykel.

Sklopná funkcia nosiča

Otázkou je často aj sklopná funkcia nosiča, pretože to ovplyvňuje zatváranie zadných dverí na aute. Štandardne majú  nosiče sklopnú funkciu, pričom kufrové dvere sa dajú otvoriť. Spozornieť je treba pri väčších typoch áut, respektíve pri vozidlách s bočným otváraním zadných dverí. Tu je lepšie sa poradiť s odborníkmi, ktorí vám nosič fyzicky nasadia na ťažnú guľu a vyskúšajú aj otváranie zadných dverí po sklopení nosiča.

Vari najdôležitejšia je možnosť uzamknutia bicyklov o nosič, respektíve nosič o ťažné zariadenie. Aj o týchto možnostiach je najlepšie sa informovať u kompetentných, ktorí vám ochotne možnosti uzamykania pri osobnej návšteve predvedú.

Veríme, že nech už vyberáte cyklovozíky alebo nosiče na bicykle, vyberiete správne a svoj bicykel si užijete dosýta.