S koncom zimy nás čaká mnoho zmien. Púšťame sa do veľkého upratovania, triedime šatník a chystáme sa na novú sezónu. Toto obdobie je tiež ideálne na revíziu auta, ktoré pred letnou sezónou potrebuje viac pozornosti.

1. Prezutie letných pneumatík

Prezutie letných pneumatík nie je ukotvené v zákone a mnohí vodiči sa často z ekonomických dôvodov rozhodnú ,,zjazdiť” zimné pneumatiky. Takéto rozhodnutie nás v konečnom dôsledku môže stáť oveľa viac ako sada úplne nových gúm.

Zimné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnej zmesi, ktorá je vyrobená pre nižšie teploty. Vtedy si udržujú perfektnú priľnavosť, znižujú hlučnosť ale aj spotrebu vozidla. Pri kontakte s rozohriatou vozovkou sa dezén týchto pneumatík jemne deformuje, čím strácajú svoje jazdné vlastnosti a dokážu predĺžiť brzdnú dráhu vozidla až o desiatky percent.

Povinnosť dodržiavať pravidlá, ktoré napomáhajú k odvráteniu alebo zmierneniu nebezpečenstva zahŕňa aj prezutie pneumatík pred sezónou. V bežnej reči to znamená, že pred jazdou sme povinní urobiť všetko preto aby sme minimalizovali risk škodovej udalosti. Ak sa v správe znalca uvádza, že za nehodou stáli práve zimné pneumatiky, poisťovna si môže nárokovať právo na krátenie poistného konania.

2. Generálna kontrola v servise

Tak ako pri našom zdraví aj pri našom aute platí, že prevencia zachraňuje životy. Objednať sa pred sezónou na generálnu prehliadku vozidla je jednou z foriem tejto prevencie. Okrem kontroly všetkých kvapalín, sa odborníci pozrú aj na kľúčový aparát alebo funkciu palubného počítača. Tieto úkony nie sú v kapacitách bežného domáceho majstra a práve návšteva autorizovaného servisu, nám opäť môže ušetriť stovky eur, no najmä odvrátiť zbytočné riziko.

3. Kontrola povinnej výbavy a poistenia

Do povinnej výbavy osobného vozidla patrí: výstražný trojuholník, reflexný odev, rezerva a lekárnička. Po dlhšej dobe, nemôže byť na škodu skontrolovať dátum spotreby lekárničky, funkčnosť trojuholníka, stav rezervy alebo to, či máme reflexnú vestu po ruke.

Nepriamo do povinnej výbavy vozidla patrí aj povinné zmluvné poistenie. Aj keď nie je priamo uvedené v zákone o povinnej výbave, vyjsť na cesty bez neho je taktiež pokutované. Je dobré skontrolovať si zelenú kartu a platnosť PZP nášho auta.

Súčasťou kontroly PZP je aj sumár pripoistení. Na každú sezónu sú vhodné iné pripoistenia, preto je vhodné pri výbere myslieť na to, kde sa počas leta či zimy s autom pohybujeme. Rozhodovanie nám môže uľahčiť porovnanie PZP online alebo tzv. Kalkulačka PZP. Vďaka kalkulačke môžeme jednoducho zistiť, či poistenie, ktoré platíme je stále výhodné a vypočítať sumu poistenia, ktoré budeme počas roka potrebovať.