Žijeme iba raz. To je pozitívne aj negatívne zistenie. Viete, existujú rôzne vtipné obrázky s podtónom toho, že prečo vaši priatelia jazdia, ako keby ste mali extra životy. Áno, život nie je hra a všetci by sme si mali dávať pozor. Ešte k tomu na cestách, pretože automobilov je denne na vozovkách skutočne neúrekom a jednoducho sa nedá ustriehnuť správanie každého jedného z nás. Tento článok ale nebude nikoho strašiť ani odhovárať od šoférovania. Práve naopak, šoférovanie je skvelá záležitosť. Ale buďme k sebe empatickí a uľahčime si to čo najviac to pôjde.

Veľa ľudí sa dennodenne ponáhľa. Niekto sa v ponáhľaní dokonca vyžíva, jednoducho, keď niekam nejde na poslednú chvíľu, ani sa mu to neráta. Ktovie, či je tento prístup správny, to už necháme na každého jedného z vás a na odborníkov, ktorí skúmajú ľudský organizmus a to, ako funguje. Hovorí sa, že ideálne je ponáhľať sa pomaly. Táto metafora znamená jediné, treba sa snažiť chodiť na čas, treba byť počas presúvania z bodu A do bodu B čo najviac flexibilný a efektívny, avšak, netreba to posúvať do medzí, ktoré nie sú bezpečné. Nie nadarmo sa hovorí, že radšej stratiť minútu, dve, päť alebo desať, ako keby sa malo niečo stať. A či už sa jedná o mužov šoférov alebo ženy šoférky, platí to rovnomerne.

Áno, je to tak. Môžete to vidieť aj vy na vozovkách každý deň. Vodiči jazdia rýchlo, sú k sebe hrubí a príliš nedbajú na značky či predpisy. Samozrejme, sto ľudí – sto chutí a je jednoducho nereálne, aby všetci jazdili učebnicovo. Ešte k tomu, keď niektorí z nás absolvovali testy na získanie vodičskej licencie niekoľko rokov dozadu a svet aj jazdenie boli v tom čase na tom inak. Odporúčame však sledovať moderné trendy v šoférovaní a zmeny aj v cestnej legislatíve. Stará pravda totiž hovorí, že vo všetkom, čo vás hnevá alebo chcete hodnotiť by ste mali začať od seba. Predovšetkým sa ale šoférovania netreba báť.

Pravidlá a regulácie musia byť rešpektované nami všetkými a to neplatí len pre nás, ktorí čelíme premávke každý deň, ale aj pre hviezdy automobilového sveta. Ľudia ako Sebastian Vettel, Charles Leclerc alebo Max Verstappen sú jednými z najlepších pilotov na svete, čo potvrdzujú tým, že sa ich mená často objavujú v médiách a keď sa jedná o športové tipy, sú favoritmi. Aj im sa ale občas stane, že neuspejú, prípadne, že urobia chybu.

Čo tým ale chceme povedať je to, že ani my a ani vy podľa všetkého nie ste profesionálnymi šoférmi. Preto zbytočne nepreceňujme svoje schopnosti na vozovkách, dodržujme predpísané rýchlosti, dávajme prednosť, púšťajme ľudí cez prechod a podobne. Uvidíte, že keď začnete od seba a budete takpovediac vzorný vodič, tak sa pomaly, ale isto začnete na svet šoférovania pozerať o niečo inak ako doteraz. A čo je nemenej dôležité, nenechajte sa nikým nahnevať. Pretože, ako to už býva v čomkoľvek, čo robíte na tomto svete zvykom, nie každý si dá povedať a to, že vy sa budete snažiť byť stopercentný, neznamená, že tak budú akoby mávnutím čarovného prútika robiť všetci. Ale mohli by, no nie?