Dovolenka vlastným autom nie je zlý nápad. Vďaka dobrej príprave sa dá na tomto type dovolenky ušetriť. Cesta autom je pohodlná, keďže môžete zastaviť, kde sa vám zapáči. A ak sa vám niekde bude veľmi páčiť, zostanete na danom mieste dlhšie. Pozor na to, že dovolenku automobilom si dokážete plne užiť len tak, že nepodceníte nasledujúce rady.
1. Nebezpečné šetrenie
Ušetriť na dovolenke autom sa dá rôznymi spôsobmi, ale nie tak, že budete šetriť na technickom stave vozidla. Veľa ľudí si myslí, že dojazdiť zimné pneumatiky v lete nie je riziko. Zákon síce takéto jazdenie nezakazuje, ale škodíte sami sebe a vystavujete sa riziku. Radšej kúpte hliníkové disky na budúci rok, než aby ste nekúpili letné pneumatiky. Na zimných v lete hrozí zhoršené ovládanie vozidla a hlavne sa predlžuje brzdná dráha.
2. Nové pneumatiky sú top
Pred dlhou cestou sa oplatí kúpiť nové pneumatiky, a to hlavne v prípade, že vaše staré sú už na hrane s ohľadom na hĺbku dezénu. Nielen pokuty by vás mali strašiť. Jazdenie na starých pneumatikách je rizikové tiež z dôvodu, že plášte môžu ľahko podľahnúť defektu. Pri kúpe nových pneumatík si všímajte označenie pneumatík a vyberte si také, ktoré sú hodnotené vyššou kategóriou. Ak sa predsa len rozhodnete staré pneumatiky ešte využiť, skontrolujte ich povrch. Odstráňte nečistoty a drobné kamienky.
3. Podceňovaný tlak
Kontrola tlaku pneumatík je podceňovaná. Motoristi sa spoliehajú na to, že vizuálne dokážu zhodnotiť stav tlaku. Keď je tlak v pneu tak nízky, že je koleso deformované, je už neskoro na dofúkanie. Dlhodobé jazdenie na prehustených a podhustených pneumatikách sa neoplatí. Na jednej strane týmto spôsobom pneumatiky ničíte a na druhej si koledujete o haváriu. V nových autách sledujte senzory tlaku a do starých si dajte nainštalovať snímač tlaku pneumatík.
4. Preťažovanie auta
Viete, aký je hmotnostný index vašich pneumatík? Viete, koľko kilogramov zvládne uniesť vaša strecha? Ak nie, tak si tieto údaje preverte v technickom preukaze. Hmotnostné limity neprekračujte. Pneumatiky môžu prasknúť a strecha podľahnúť deformácii. Príliš preťažené vozidlo samozrejme aj viac spáli a horšie sa ovláda v zákrutách alebo pri silnom vetre.
5. Detailná kontrola
Okrem pneumatík a nosnosti venujte zopár minút kontrole batérie. Oplatí sa skontrolovať jej kapacita. Overte aj hladinu motorového oleja, poprípade dátum, kedy bol olej menený. Podobne postupujte s preverením chladiacej zmesi a brzdovej kvapaliny. Vozte v aute kvapalinu do odstrekovačov.