9Jeden kamienok vás naozaj môže stáť až 300 eur a to nemáme na mysli kúpu snubného prsteňa. Toľko vás totiž v priemere vyjde oprava alebo výmena čelného skla, ktoré vám poškodí či zničí kamienok odskočený spod kolies iného motorového vozidla. Že máte povinné zmluvné poistenie? Bohužiaľ, to situáciu vôbec nemusí riešiť.

Podľa štatistík je poškodenie predného okna jedným z najčastejších poškodení áut na našich cestách a v poisťovniach tvorí až 70 % nahlásených poistných udalostí u vozidiel.
V mestách k nemu dochádza predovšetkým začiatkom jari, kedy na cestách zostali ešte kamienky z posypových materiálov po zime. Mimo mesta sa takéto poškodenia vyskytujú celoročne, najmä na komunikáciách 2. triedy a nižších. Častejšie sú potom tieto udalosti hlásené znova počas hlavnej letnej sezóny, kedy sa ľudia vydávajú na dovolenky do zahraničia a častejšie sa vozidlom pohybujú po lesných alebo prímorských cestách.

Odskočeným kamienkom spod kolesa vám môže poškodiť sklo tak auto idúce pred vami, ako aj to v protismere. Nebezpečenstvo v týchto situáciách sa zdvojnásobuje, keď do okna vletí väčší kameň, šofér auta sa zľakne a strhne volant a spôsobí dopravnú nehodu.  

Druhým nebezpečným aspektom je, ak odletený kamienok spôsobí len nepatrnú trhlinku, ktorú si vodič najprv ani nevšimne. Tá sa však môže roztiahnuť a neskôr spôsobiť jeho roztrhnutie. Takže ani na oko malé poškodenie by ste nemali podceňovať.

Menej častou, ale stále pomerne bežnou príčinou poškodenia čelného okna sú prírodné živly. Krúpy vám sklo poškodia rovnako, ako kamienky na ceste, nebezpečie hrozí aj počas búrky, pri ktorej vám môže predné sklo auta zničiť napríklad spadnutý konár.

Ako vám pomôže povinné zmluvné poistenie

Predpokladali by ste, že vzhľadom na to, že poškodenie čelného skla je také bežné, tak jeho pokrytie bude súčasťou PZP? Práve naopak! Vo väčšine poisťovní sa z povinného zmluvného poistenia hradia len škody, pri ktorých je jasne preukázateľný vinník.

Aj v prípade, že viete, od ktorého vozidla vám kamienok na čelné sklo pristál, proces preukázania viny je veľmi náročný. To, že si odfotíte jeho poznávaciu značku totiž ako dôkaz nestačí. Museli by ste daný automobil zastaviť, vodič by musel uznať svoju vinu a spísať s vami protokol, kde sa k vine prizná.

Čo pokrýva havarijné poistenie

Ak máte zaplatené havarijnú poistku (kasko), záleží len od vašej poisťovne, aké škody vám preplatí a do akej výšky. Určite sa preto na tento aspekt zamerajte, keď si budete havarijné poistenie vybavovať. Ak máte v rámci vášho havarijného poistenia poškodenie čelného skla zahrnuté, myslite na to, že takmer určite budete platiť spoluúčasť a jeho uplatnenie vám znemožní čerpanie bonusu za bezškodový priebeh v ďalšom poistnom období.

Čo robiť, ak poistenie čelného skla nemáte

Ak ste zistili, že poistenie čelného skla nemáte a mali by ste o túto službu záujem, máte niekoľko možností:

  1. Poistenie predného okna si dokúpiť ako doplnkové pripoistenie k vášmu havarijnému poisteniu u vašej poisťovne

Toto môže byť pomerne lacný a pohodlný variant. Dajte si však pozor, či by čerpanie v rámci tohto doplnkového poistenia nemalo vplyv na bezškodový priebeh a bonus vášho havarijného poistenia, aj napriek tomu, že to nie je priamo súčasť havarijnej poistky. Záleží od pravidiel tej-ktorej poisťovne.

  1. Poistenie čelného skla si dokúpiť ako zvlášť poistenie

Výhoda v tomto prípade je, že si poistenie čelného skla môžete zjednať u inej poisťovne. Ceny, ako aj rozsah poistného plnenia a spoluúčasti sú naozaj rôzne, treba si ich porovnať a zvážiť, čo je pre vás najvýhodnejšie. Ak bežne jazdíte len v meste a sklá by ste chceli poistiť len na kritické jarné obdobie alebo len na letnú dovolenku, separátne poistenie predného okna sa dá takto časovo vymedziť.

  1. Dodatočné poistenie čelného skla

Ak sa vám už nehoda stala, stále nemusí byť neskoro. Dajú sa nájsť služby, kde vám poistia už aj poškodené okno. V tomto prípade si ale dobre zvážte náklady, či vás takéto poistenie nebude stáť viac ako opravenie už poškodeného skla.

Ak zvažujete doplnkové poistenia vášho vozidla, poistenie poškodenia a zničenia čelného skla by rozhodne malo byť tým prvým, ktoré budete mať na zozname. Pri poškodení predného skla je vaše auto nepojazdné, táto situácia je veľmi častá a finančne náročná. Poistky sú, naopak, pomerne lacné a začínajú už okolo 20 eur ročne.

Foto: Derek Lee, Flickr