Pracovné svetlá na vozidlá majú široké využitie a vyrábajú sa v rôznom prevedení. Líšia sa nielen veľkosťou, ale tiež tvarom, spôsobom pripojenia k vozidlu, výkonom a inými vlastnosťami. Každé väčšie nákladné vozidlo by malo disponovať aspoň základným pracovným či výstražným svetlom.

Bezpečnosť pri práci

Vďaka pracovným svetlám zvyšujete bezpečnosť pri práci a zároveň rozšírite možnosti využitia vozidla. Prídavné svetlá na auto zviditeľnia vozidlo počas práce pri zhoršenom počasí alebo v noci. Dôležité je byť videný v úsekoch neprehľadných ciest a tiež na poli či v hustom poraste. Niektoré pracovné svetlá slúžia čisto na osvetlenie priestoru pred alebo okolo vozidla. Iné upozorňujú ostatných šoférov a ľudí na neštandardné situácie. V bežnej prevádzke na cestách môžete spozorovať led majáky u záchranných zložiek alebo smerové výstražné svetlá na vozidlách technických služieb.

Odolné a výkonné svetlá

Pracovné svetlá musia byť veľmi odolné. Odolať by mali otrasom počas jazdy a pri práci. Počas práce za každého počasia je dôležité, aby svetlá odolali dažďu, mrazu a prieniku nečistôt k žiarovkám. Pri každom pracovnom svetle si overte údaj, ktorý sa nazýva IP krytie. Udáva odolnosť svetiel voči prachu a vode. Štandardne by mali prídavné svetlá na autá disponovať IP krytím s hodnotou 68.

Pri výbere pracovného svetla sa stretnete s dvomi druhmi žiaroviek. Halogénové doplnkové svietenie k vozidlám vás zláka prijateľnou cenou. Na druhej strane sú halogénové pracovné svetlá menej odolné voči otrasom a vydržia vám kratšie. V priemere dokážu svietiť okolo 2000 hodín.

LED prídavné osvetlenia sú veľmi šetrné, úsporné a odolné. Ak sa vám nestane nehoda, vydržia vám celý život, keďže by mali svietiť až 50 tisíc hodín. Samozrejme, že sú drahšie, ale keď si vyrátate návratnosť, oplatia sa viac ako halogénové.

U pracovných svetiel si všímajte aj možnosti rozptylu svetla a farebnosť žiaroviek. Nemenej dôležitá je možnosť inštalácie prídavných svetiel a ich dodatočná ochrana, napríklad ochranná mriežka.

Prídavné svetlá pre menšie vozidlá

Prídavné svetlá sa dajú kúpiť aj pre menšie vozidlá. Ich napájanie je zväčša 12 V, takže ich bez problémov pripojíte k zapaľovaču alebo na batériu. Niektoré majú samostatný zdroj napájanie. Zo všetkých prídavných svetiel na menšie vozidlá sú najviac populárne rampy. Svetelná rampa je prudko štýlové svetlo, ktoré má navyše dobrú svietivosť. Skvele bude vyzerať hlavne na štvorkolke a off road vozidle.