Podľa prieskumov tento zdravotný problém trápi až tretinu populácie. Aj napriek tomu, že sa v prevažnej väčšine dotýka žien, inkontinencia postihuje aj mužov. Táto téma je medzi pánmi mnohokrát tabuizovaná, niektorí si tento problém nepriznávajú, alebo sa za neho hanbia či boja návštevy u odborníka. No ide o problém, ktorý je potrebné riešiť. Navyše, existujú riešenia, ktoré uľahčujú život pri tomto ochorení.

Príčiny vzniku inkontinencie u mužov

Existuje niekoľko príčin, ktoré stoja za vznikom tohto ochorenia. Medzi časté patrí genetická preddispozícia, obezita a ochabnuté svalstvo panvového dna. Vo všeobecnosti únik moču spôsobuje znížená funkcia uzáverového mechanizmu močového mechúra. Príčinou môže byť aj zápal močových ciest, infekcia či hormonálna nerovnováha. Najčastejšou príčinou je však nezhubne zväčšená prostata, ochorenia prostaty ale stavy po operácii. Dôležitým faktorom je aj vek, čím je vyšší, tým je riziko samovoľného úniku moču vyššie. Prvým príznakom je pocit mimovoľného úniku moču. Typické pre inkontinenciu je časté močenie v noci, naliehavé nutkanie na močenie, slabý prúd moču či pocit neúplného vyprázdnenia. Je veľmi podstatné, aby nedochádzalo k zanedbávaniu týchto príznakov. Dôležitá je včasná návšteva lekára, ktorý určí diagnózu. Netreba však hneď prepadať panike, s inkontinenciou sa dá žiť.

Posilnenie svalstva panvového dna

Riešenie spočíva aj v zlepšení kontroly nad močovým mechúrom pomocou cvičení. Cviky na posilnenie panvového dna pre mužov môžu pomôcť zabrániť alebo obmedziť problémy s únikom moču. Známe sú aj ako Kegelove cviky a zlepšujú silu svalstva panvového dna. Pred samotným cvičením je potrebné zistiť, kde sa tieto svaly nachádzajú. Dobrým spôsobom je snažiť sa zastaviť alebo spomaliť prúd moču pri močení. Svaly, ktoré na to použijete sú svaly panvového dna. Zoznam cvikov pre posilnenie panvového dna nájdete v divízii TENA Men.

Ochranné pomôcky pre mužov

Ochranné spodné prádlo pre mužov Protective Underwear poskytuje maximálnu kontrolu savosti a je vhodná na dlhodobé používanie počas dňa aj noci. Je špeciálne vytvorená pre mužské telo a má prirodzený výzor spodného prádla s diskrétnym prispôsobením. Vyznačuje sa spoľahlivým absorpčným jadrom z polymérov, ktoré okamžite uzatvárajú tekutinu a jedinečným systémom na kontrolu zápachu Oudor Control. Obsahuje textíliu podobnú bavlne, elastický pás a priedušný materiál, ktorý je príjemný k pokožke. Ochranná spodná bielizeň je dermatologicky testovaná a vyzerá ako klasická spodná bielizeň.