Hliníkové okná sú aktuálne veľmi moderné a čoraz obľúbenejšie. Je to aj pre ich výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Hrozí teda, že nadobro vytlačia tradičné okná z dreva, dnes známe ako eurookná?

Najväčšie prednosti hliníkových okien

Hliník je veľmi odolný materiál, o tom nepochybujeme a na rozdiel od okien plastových sú pri daných oknách aj omnoho rozmanitejšie možnosti konštrukcií, taktiež sa vyznačujú vysokou variabilitou a komplexnosťou. Naviac, pri ich konštrukcii je možné vyberať z mnohých navzájom kombinovateľných okenných, dverových i fasádnych systémov, čo je tiež obrovským plusom hliníkových okien.

Rovnako tak sa vyznačujú, oproti plastovým oknám, vyšším zabezpečením proti vlámaniu.

Sú tiež veľmi pevné, tvarovo stále, s prakticky neobmedzenou životnosťou a disponujú elegantným, nadčasovým vzhľadom.

Keďže hliníkové okná si nevyžadujú doslova nijakú údržbu, dôležitý je iba pravidelný servis kovania, je ťažké im odolať. Ba dokonca sú tu k dispozícii aj úpravy imitujúce drevo. Toto všetko, zdá sa, hrá proti oknám dreveným. Sú teda eurookná skutočne v ohrození?

Eurookná: prežitok či overená klasika?

Možno aj Vy aktuálne riešite dilemu, či zvoliť okná z dreva, plastu alebo trendy hliníkové. Rozhodnutie je len na Vás, ale možno Vám ho uľahčíme, ak si prečítate niečo o vlastnostiach eurookien.

Pokiaľ okno hodnotíme z pohľadu únikov tepla, sú na tom najlepšie práve eurookná, prípadne okná plastové. Ak však chceme hovoriť o stopercentnej kvalite a minimálnych tepelných únikoch, je nevyhnutné, aby mali dané typy okien rám široký aspoň 70 až 80 milimetrov.

Čo sa údržby týka, tu drevené okná ťahajú oproti konkurenčným materiálom za trochu kratší koniec. Vyžadujú si totiž najpravidelnejšiu údržbu, keďže bez potrebnej starostlivosti drevené okná pekné príliš dlho nevydržia. Pravidelná povrchová obnova je pri drevených oknách skrátka samozrejmosťou.

Tak či onak, napokon sa budete aj tak rozhodovať buď na základe rozumu, respektíve stavu na Vašom bankovom konte, prípadne si okná zvolíte srdcom. A tu, ak máme takú možnosť a môžeme si vybrať to, čo sa nám najviac páči, povedzme si úprimne, stále vyhrávajú okná drevené, hoci možno nie sú najpraktickejšie.

Lebo drevo je stále drevo a túto prestíž mu hliník ani plast nikdy nevezmú.