Problémový človek. Istotne ste sa už s týmto výrazom stretli, možno ste aj sami niekoho takto titulovali, ale prečo vlastne? Čo to je tá problémovosť a kde sa v ľuďoch berie?

Najpodstatnejšia otázka však znie: Ako s nimi žiť, s tou ich problémovosťou? Ako sa čo najlepšie vysporiadať s problémovými kolegami, ktorí otrávia všetko a všetkých naokolo a celá kancelária je tak ich vinou toxická?

Keď problémovosť rozdeľuje…

Možno je to Vám blízky človek, osobne či profesionálne, máte ho v podstate radi, nebyť tej jeho problémovosti… Hnevá Vás, rozptyľuje a deptá, ako klame, zavádza, špekuluje, intriguje, možno nie vyslovene proti Vám, ale aj tak, nemáte záujem byť toho svedkom. Lebo Vám, na rozdiel od problémových ľudí, nerobia radosť hádky, ani ich vytváranie a manipulácia s ľuďmi. O to úpornejšie premýšľate, čo robiť, ako zakročiť.

Ak si chcete raz a navždy vyčistiť svoje vzťahy a žiť i pracovať pokojne, bez nezhôd a nečakaných polien pod nohami, je najvyšší čas skúsiť jednu z našich 4 rád vniesť do praxe. Ideálne všetky štyri, kým nie je príliš neskoro a nie ste nútení vyhľadať kanceláriu na opačnom konci mesta, kde by ste sa toho všetkého konečne zbavili.

Nie, neutekajte, Vy ste predsa nič zlé neurobili a ste dostatočne inteligentní na to, aby ste si poradili aj s niekoho problémovosťou.

  1. Tebe neverím, nič ti teda nepoviem

Dôverovať iným, kto by po tom netúžil? A tak  v snahe mať dobré, úprimné vzťahy dôverujeme, aj sa zdôverujeme a neraz narazíme. Na problémovosť niekoho, komu sa veriť skrátka nedá, bez ohľadu na našu dobrú vôľu.

Preto, ak o niekom vieme, tušíme, že je problémový, nezdôverujme sa mu. Radšej si zahryznúť do jazyka a jeho predstieraný záujem odbiť, ako neskôr stokrát ľutovať, že nás sklamal a oklamal.

  1. Trávte čas bezproblémovo

Svoj vzácny čas, voľný, ale i ten pracovný trávte iba s tými, s ktorými si rozumiete a máte si s nimi čo povedať. S ľuďmi, ktorí Vám prajú a nezávidia Vám, tak, ako i Vy doprajete úpech a šťastie ostatným.

  1. Povedzte rázne DOSŤ!

Problémoví, často neskutočne otravní, záporne naladení, otrávení ľudia, ktorých jedinou snahou je otráviť aj všetkých ostatných, majú jediný cieľ: Otravovať, až kým neotrávia. Donekonečna, zas a znova. Preto je tu viac, ako kdekoľvek a kedykoľvek inde a inokedy dôležité, aby ste im dali jasne najavo, že stačí. Vymedzili limity, dali konečnú, ráznu stopku. A možno otočili ich zlosť, sťažnosti a otravnosť proti nim samotným jednoduchou, no konštruktívnou otázkou: „Ako by si túto situáciu teda vyriešil?” Tým im vezmete vietor z plachiet ich nekonečných sťažností a dáte im možnosť niečo zmeniť, vlastnou snahou, nie negovaním iných a ich zaslúžených úspechov. Poradňa kancelarie.sk Vám s tým však asi nepomôže, tu si musíte vystačiť so svojou vlastnou dômyselnosťou a prejsť im skrátka cez rozum, presnejšie cez ich večné ponosy a intrigy.

  1. Majte nadhľad

Bez toho to totiž nepôjde. Problémoví ľudia útočia, manipulujú a klamú, to je fakt a Vy s tým veľa nenarobíte, ani sa to nesnažte pochopiť či ospravedlňovať. Jednoducho ich berte takých, akí sú a tiež si uvedomte, že to sú oni, nie Vy. S Vami, s Vaším myslením, charakterom ani úspechmi nemajú nič spoločné, a teda nie je to vôbec o Vás. Ich útoky sú dôkazom ich neistoty, takže sa tým zbytočne nezaťažujte a jednoducho ďalej kráčajte vpred.

 

zdroj: kancelarie.sk