Či cestujete po Slovensku alebo sa chystáte na dlhšiu cestu do zahraničia, naplánovanie úspešnej jazdy nie je vždy také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Na to, aby na ceste všetko hladko klapalo, treba myslieť na mnoho vecí. A základom by mala byť práve vhodná príprava auta.

Môžete si váš výlet zorganizovať do najmenších detailov, vaše skvelé plány môže vždy prekaziť to, ak ste sa pred cestou dostatočne nevenovali autu. Pretože posledná vec, ktorú chcete, je, aby sa vaše auto niekde v strede cesty pokazilo a vy ste nedošli do cieľa. Servis auta je nevyhnutný počas celého roka, no zásadný, najmä pred dlhou cestou.

Existuje niekoľko jednoduchých a praktických tipov, ktoré môžete podniknúť, aby ste si auto zachovali funkčné a bezpečne sa dopravili do vytúženého cieľa. Na čo teda treba dbať pred odchodom?

Harmonogram prevencie

Starostlivosť o vaše auto a jeho udržiavanie v dobrom prevádzkovom stave si vyžaduje určité úsilie, ktoré zvládnete aj bez toho, aby ste sa hneď stali profíkmi v odbore. To prenechajte odborníkom v autoservise.

Pre vás bude v prvom rade dôležité uvedomiť si, čo a ako často je potrebné robiť pre optimálnu údržbu auta. Ak budete dodržiavať správnu prevenciu jeho starostlivosti, o to menej sa musíte báť, že vás niekde na cestách zradí.

Kontrola auta pred cestou

Ak už sa chystáte na konkrétne cestu, je dôležité, aby ste si ešte predtým než vyrazíte našli čas na poriadnu údržbu auta. Pred odchodom je obzvlášť dôležité vziať do úvahy také faktory ako počasie, vzdialenosť či hmotnosť batožiny. Na to, aby ste bezpečne dorazili do cieľa, existuje niekoľko kontrolných úloh, ktoré môžete vykonať aj sami:

Kontrola kvapalín

Hladina oleja a chladiacej kvapaliny

Pred akýmikoľvek dlhšími cestami je dobré pozrieť sa pod kapotu auta a skontrolovať hladinu oleja aj chladiacej kvapaliny, kým je motor studený. Nízke hladiny oboch môžu viesť k problémom s motorom. Podrobne informácie o nich nájdete na svojom konkrétnom vozidle a v používateľskej príručke.

Vizuálne skontrolujte, či nedochádza k úniku niektorej z prevádzkových kvapalín a podľa potreby chýbajúce kvapaliny doplňte.

Olej v motore vozidla plní celý rad funkcií: maže pohyblivé časti, pomáha pôsobiť ako tesniaci prostriedok proti nečistotám, chladí motor, znižuje opotrebovanie a pomáha predchádzať korózii motora. Pozrite si príručku vozidla a poraďte sa s odborníkom, aby ste si boli istí, čo je pre vaše vozidlo vhodné.

Kvapalina do ostrekovačov

Udržiavanie čistých okien vám umožní sledovať akékoľvek nebezpečenstvá na ceste. Ak je hladina kvapaliny v ostrekovačoch nízka, pred jazdou ju doplňte. Pri jazde v zime zabezpečte správne riedenie, aby ste zabránili zamrznutiu.

Tip: Viete, ako na správnu údržbu auta pred zimou?

Chladiaca kvapalina

Chladič vo vašom aute je ďalšia dôležitá súčasť, ktorá pomáha udržiavať váš motor chladný. Pravidelné preplachovanie chladiaceho systému vám pomôže zbaviť sa nečistôt, ktoré sa môžu nahromadiť vo vnútri, ako aj zabezpečiť, aby bol váš chladič naplnený na správnu úroveň.

Náročné klimatické podmienky môžu spôsobovať, že sa chladiaca kvapalina rýchlejšie odparuje. Zásoba destilovanej vody preto nie je na škodu. Využijete ju do chladiča, ale aj do ostrekovačov.

Prevodová kvapalina

Rovnako ako olej, aj prevodová kvapalina je mazivo, ktoré pomáha udržiavať správne fungovanie všetkých pohyblivých častí vo vnútri prevodovky. Či už riadite vozidlo s automatickou alebo manuálnou prevodovkou, je nevyhnutné, aby ste si ju nechali skontrolovať a v prípade potreby vymenili. Postupujte podľa odporúčaní výrobcu vozidla.

Stierače

Stierače čelného skla je potrebné vymeniť približne raz za rok alebo vždy, keď sa opotrebujú. Stierače musia fungovať správne, stierať celým povrchom, dobre priliehať ku sklu, nesmú zanechávať šmuhy alebo byť inak poškodené.

Pneumatiky a hĺbka dezénu

Keďže dobre udržiavané pneumatiky sú neoddeliteľnou súčasťou bezpečnej jazdy s úsporou paliva, zvyknite si pneumatiky často vizuálne kontrolovať. Tlak v pneumatikách kontrolujte každý mesiac, pred dlhými cestami alebo prevážaním väčšieho nákladu. Hodnoty odporúčaného tlaku pre plne naložené vozidlo nájdete v servisnej knižke, na dverách vodiča a pri tankovacej zátke. Všetky merania vykonávajte, keď sú pneumatiky chladné.

Nezabudnite na rezervné koleso. Pokiaľ máte zjazdené pneumatiky, zvážte obstaranie nových pneumatík ešte pred odchodom.

Následne je potrebné skontrolovať hĺbku dezénu pneumatík. Vo väčšine krajín zákon nariaďuje, aby minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík bola aspoň 1,6 mm. Pred cestou je vhodné sa informovať na stránkach autoklubu konkrétnej krajiny.

Výmena pneumatík

V závislosti od toho, kde žijete a kedy cestujete, možno budete musieť pneumatiky prezuť na zimné alebo naopak. Zákon o cestnej premávke stanovuje povinnosť používania zimných pneumatík v období od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke súvislá snehová alebo ľadová vrstva.

Zimné pneumatiky odporúčame prezuť, keď teplota klesne pod 7 °C, prezutie pneumatík na letné by sa malo podľa správnosti konať niekedy po 31. marci a v prípade, ak teplota dlhodobejšie stúpla nad 7 °C.

Vzduchový filter

Vzduchový filter vášho motora reguluje vzduch, ktorý prúdi do motora a pomáha chrániť ho pred nečistotami. Keď sa ubezpečíte, že vzduchový filter prúdi správne, môžete tým zlepšiť spotrebu paliva, znížiť emisie a zabezpečiť lepšiu životnosť motora. Dá sa to ľahko urobiť aj doma, pozrite si návod na obsluhu, kde nájdete pokyny, ako často je potrebné ho meniť.

Svetlá

Poškodené svetlá ovplyvňujú bezpečnosť na cestách, pretože vás robia menej viditeľnými pre ostatných účastníkov cestnej premávky. V každom prípade sa uistite, že sú všetky v úplnom poriadku.

Zapnite svetlomety a skontrolujte, či oba fungujú a sú dobre umiestnené. Prejdite okolo auta a vizuálne skontrolujte aj smerovky a parkovacie svetlá. Požiadajte priateľa alebo suseda, aby stál za autom a skontroloval, či sú brzdové svetlá funkčné.

Tip: Odporúčame tiež pribaliť si na cestu náhradné žiarovky, keby náhodou bolo potrebné niektorú vymeniť.

Klimatizácia

Nezabudnite ani na pravidelný servis klimatizácie, aspoň raz ročne, najlepšie vždy pred letnou sezónou. Vysoká teplota v lete môže narušiť vašu pozornosť a ostražitosť. Preto je dôležité, aby bola v aute pohodlná mikroklíma. Vo všeobecnosti sa odporúča nastaviť klímu na teplotu maximálne o päť stupňov nižšiu, ako je vonku, aby ste sa vyhli teplotnému šoku.

Brzdy

Brzdám by ste mali venovať mimoriadnu pozornosť, veď vám môžu zachrániť život. Pri plne naloženom aute dostávajú poriadne zabrať, preto vám odporúčame nechať si brzdový systém skontrolovať v servise. Profesionáli vám zaistia správne nastavenie a funkčnosť brzdových komponentov, doplnia brzdovú kvapalinu a nastavia aj ručnú (parkovaciu) brzdu.

Vyčistite interiér aj exteriér

Keďže v aute budete dlho, je dôležité, aby ste ho pred odchodom dôkladne vyčistili. V prípade potreby vymeňte osviežovač vzduchu, povysávajte interiér, umyte koberčeky, utrite prístrojovú dosku a vyčistite exteriér, aby ste sa uistili, že sú zrkadlá aj okná čisté. Nie je nič horšie, ako sedieť počas dlhej cesty v špinavom a páchnucom aute.

Ako zvládnuť núdzové situácie?

Núdzové situácie sa môžu vyskytnúť kedykoľvek a keď nastanú, je dôležité vedieť správne zareagovať. Tu sú štyri časté stavy núdze a rady, ako ich bezpečne zvládnuť:

Rozbité čelné sklo

Na zlých cestách môžu kamene alebo úlomky spôsobiť prasknutie alebo celkom rozbiť vaše čelné sklo. Ak sa tak stane, neprepadajte panike. Bezpečne odstavte na okraji cesty, nájdite prikrývku alebo veľký kus látky, aby ste zakryli otvory a zabránili vypadnutiu skla. Potom pokračujte v bezpečnej jazde až do najbližšej autodielne, kde vám sklo opravia. Nezabudnite nosiť okuliare na ochranu očí.

Prefúknuté pneumatiky

Prefúknutá pneumatika môže byť pri jazde dosť nepríjemným zážitkom a zďaleka nielen kvôli silnému hluku. Vaše vozidlo bude mať pri prefúknutej gume tendenciu natáčať sa na jednu stranu. Pokúste sa v tom prípade spomaliť a držať pevne volant, pokým privediete auto na okraj cesty. Keď bezpečne zastavíte, zistite, či ju môžete opraviť pomocou rezervnej pneumatiky. Ak nie, zavolajte asistenčnú službu.

Porucha motora

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa váš motor môže náhle pokaziť. V prípade, že sa tak stane, zapnite výstražné svetlá a začnite pomaly pumpovať brzdy, aby ostatní vodiči vedeli, že máte problémy. Ak je to možné, pokúste sa naviesť auto na okraj cesty a majte zapnuté výstražné svetlá, aby ste varovali ostatných vodičov, kým budete volať pomoc.

Poruchy v systéme osvetlenia

Či už je to kvôli slabej batérii alebo chybnému pripojeniu, nefungujúce osvetlenie môže byť veľmi nebezpečné, najmä pri jazde v noci alebo na zle osvetlených cestách. Ak zistíte, že svetlá nefungujú správne, spomaľte a postupne prejdite na kraj cesty. Zapnite výstražné svetlá, ak stále fungujú, alebo umiestnite na cestu v bezpečnej vzdialenosti za vozidlo výstražný trojuholník. Vzdiaľte sa od cesty a zavolajte asistenčnú službu.

Tip: Pri cestách do zahraničia na dovolenky alebo pracovnú cestu myslite aj na cestovné poistenie.

Na čo myslieť a čo si so sebou zbaliť?

Auto je pripravené, váš itinerár je nastavený, teraz už treba iba zbaliť iba kufre, batoh a tašky. Na čo netreba pred odchodom zabudnúť:

Nezostaňte v tom sami

Pred tým, ako sa vydáte na veľkú cestu, stojí za to si položiť otázku: Môžem sa o zodpovednosť za šoférovanie podeliť s niekým iným? Budem mať príležitosť zdriemnuť si, či skontrolovať správy na mobile?

Rozdelenie jazdy medzi viacerých prináša niekoľko výhod. Dlhodobé šoférovanie si totiž vyžaduje veľa sústredenia a môže unaviť. To môže viesť až k nehode. Striedanie s jedným alebo viacerými vodičmi zabezpečí, že vaša úroveň koncentrácie bude vyššia a zostanete dlhšie v strehu.

Robte si pravidelné prestávky

Odporúčame urobiť si každé dve až tri hodiny aspoň 15-minútovú prestávku. Ak cestujete sami, pravidelné prestávky vám umožnia vrátiť sa späť za volant s lepšou koncentráciou.

Zabaľte si základné veci

Povinná výbava auta

Zloženie povinnej výbavy podľa nariadení na Slovensku by ste zo seba mali vysypať z rukáva:

  • Reflexná vesta
  • Výstražný trojuholník
  • Lekárnička
  • Rezervné žiarovky a poistky (z každého kusu jedna)
  • Náhradné koleso
  • Náradie na výmenu pneumatiky (zdvihák, kľúč na matice) či opravná súprava s kompresorom

Pri ceste do zahraničia sa oplatí rešpektovať nariadenia všetkých štátov ktorými prechádzate. V zahraničí vám určite nebude na škodu ani skrutkovač, kombinačky, kladivo, rukavice, hasiaci prístroj, ťažné lano, štartovacie káble, nabíjačka a deka.

Ako sa pripraviť na dlhú cestu autom?Dobrí vodiči sú vždy pripravení. Na dlhšiu cestu si so sebou vezmite tieto veci:

  • Dôležité dokumenty: Vodičský preukaz, cestovný pas, občiansky preukaz, zelená karta, údaje o poistení auta, doklady o cestovnom poistení, dôležité čísla v prípade poruchy alebo nehody.
  • Navigácia: Okrem toho, že vám navigácia poskytne dôležité pokyny, vie vám pripomenúť rýchlostný limit, pomôcť nájsť najbližšie čerpacie stanice či vyhnúť sa zápcham. Je to síce stará škola, ale majte pri sebe aj mapu ako zálohu pre prípad, že vaša navigácia zlyhá.
  • Peniaze: V odkladacom boxe si nechajte niekoľko mincí na spoplatnené cesty a parkovné.
  • Baterka: Uistite sa, že batérie fungujú a pre každý prípad si vezmite nejaké náhradné batérie ako aj iné originálne náhradné diely pre auto.

Cestujte pohodlne

Nezabudnite si zbaliť aj toto, aby bola vaša cesta pohodlnejšia:

  • Slnečné okuliare: Slnko môže počas jazdy oslňovať a spôsobiť aj bolesti hlavy. Jazdite v tónovaných slnečných okuliaroch, ktoré budú chrániť vaše oči pred oslnením.
  • Toaletné potreby: Papierové vreckovky, gél na ruky a vlhčené obrúsky sú záchranou, ak sa niečo rozleje alebo ak je potrebné očistiť lepkavé prsty. Opaľovací krém je nutnosťou, ak cestujete počas horúcich dní.
  • Nezabudnite tiež na lieky na predpis, ktoré potrebujete.
  • Teplé oblečenie: Ak sa chcete vyhnúť vysokej premávke a chystáte sa cestovať v noci (alebo skoro ráno), vezmite si so sebou teplé oblečenie, ako je bunda alebo teplý sveter. Počasie vie byť niekedy nepredvídateľné.
  • Nápoje a občerstvenie: Vezmite si fľašu s vodou, počas cesty je dôležité zostať hydratovaní. Mäta a žuvačka tiež zabránia prílišnému vysychaniu v ústach. Malé občerstvenie, ako sú orechy, sušené ovocie a cereálne tyčinky, vás môžu posilniť medzi väčšími prestávkami. Pripravte si sendviče, ak viete, že budete cestovať dlhšie alebo v oblasti s obmedzenými možnosťami stravovania.
  • Upevnite slnečné clony na bočné okná a predné sklo.
  • Nezabudnite na autonabíjačku pre váš telefón, USB káble, nabíjačky fotoaparátu.
  • Vrecko na odpad
  • Prípravok na dezinfekciu rúk, rúško, obrúsky

Ako sa zbaliť

Spôsob balenia batožinového priestoru, pripadne strešného boxu vám pomôže ušetriť palivo a cestovať bezpečnejšie:

  • Pre hladkú a bezpečnú jazdu je dôležité udržiavať rovnomerné rozloženie hmotnosti v celom vozidle.
  • Najťažšie predmety umiestnite smerom k stredu vozidla a väčšie smerom dozadu.
  • Nedávajte predmety na úroveň opierky hlavy. Položky obmedzujú výhľad dozadu a pri brzdení môžu vyletieť dopredu a zasiahnuť vás.
  • Ak cestujete s množstvom batožiny, strešné boxy sú neoceniteľné. Môžete tam dať nejaké ľahšie predmety, aby ste nemuseli všetko tlačiť na zadné sedadlo.

Bezpečnosť je prvoradá

Zabudnite na vysoké rýchlosti. Nejde o preteky, dôležité je to, aby ste sa do cieľa dostavili živí a v bezpečí. Šetríte tak nielen vaše zdravie, auto, ale aj na benzíne.

Ak na vás prichádza únava, zastavte a odpočiňte si. Ak je deň, skúste si zdriemnuť v aute, ak sa stmieva, nájdite si motel alebo hotel. Nestojí za to riskovať svoju bezpečnosť, ak vám vaše telo hovorí, že potrebuje odpočinok.

Tipy: Kam na pobyt a dovolenku na Slovensku?

Nedajte šancu nude. Dlhé cesty zvyčajne znamenajú aj presun cez oblasti, ktoré možno neponúkajú žiadny pekný výhľad ani rozptýlenie. V takom prípade môže byť váš obľúbený podcast, zvuková kniha alebo kvalitná hudba skutočne neoceniteľná, a kilometre vám budú ubiehať ľahšie a rýchlejšie.

Dlhá cesta autom do vášho vysnívaného cieľa môže byť príjemným a vzrušujúcim zážitkom pre všetkých členov posádky. Nedopustite, aby vás počas nej zaskočili nepredvídateľné okolnosti a vyhnite sa všetkým nepríjemnostiam a nebezpečným udalostiam tým, že sa na cestu dokonale po všetkých stránkach pripravíte.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista