Rodinná dovolenka môže byť obľúbenou činnosťou detí i rodičov. Vyberiete si detináciu a idete. Dopraviť sa tam môžete rôznymi dopravnými prostriedkami, no neraz využívate práve auto. Keď teda cestujete autom, musíte dávať pozor, aby ste sa boli schopní do neho zbaliť celú rodinu.

Cesta autom na dovolenku je praktická, to nemôžu poprieť ani najväčší odporcovia tohto druhu dopravy. Môžete si so sebou, na rozdiel od lietadla, vziať viac vecí a v porovnaní s autobusom či vlakom sa zasa môžete zastaviť, kde práve chcete.

Akokoľvek pohodlné auto máte, po istom počte kilometrov sa komfortná pozícia hľadá ťažko. To platí dvojnásobne, ak cestujete so svojimi deťmi. Spolujazdci na prednom sedadle si v takomto prípade zvyknú vyložiť nohy na prístrojovú dosku. Poloha je to iste príjemná, rozhodne je však nebezpečná.

Náš tip: Pri dlhom cestovaní je dôležité dostatočne rozptýliť deti. Viete, čím spríjemniť dlhú cestu autom svojim deťom?

Čoho sa teda držať, aby ste šťast dorazili do cieľa vašej cesty?

Začnite baliť v predstihu

Rozhodne nenechávajte balenie na poslednú chvíľu! Ešte predtým ako začnete plniť kufre, skontrolujte veľkosť kufra, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, koľko sa tam toho zmestí.

Následne si spíšte zoznam vecí, ktoré si so sebou chcete vziať a pri balení postupujte podľa neho. Nezabudnite tiež v predstihu vyprať a vyžehliť oblečenie, ktoré plánujete zbaliť. Predídete tak stresu z toho, že ste niečo zabudli.

Usporiadajte si batožinový priestor

Ťažké predmety nakladajte ako prvé a umiestňujte ich vždy naspodok, čo najviac dopredu batožinového priestoru. Takýto spôsob pomôže udržať ťažisko auta čo možno najnižšie, čo prospeje jazdným vlastnostiam a zároveň sa tým zabráni stláčaniu a prípadnej deformácií ľahších predmetov.

Všetky predmety je tiež vhodné primerane pripevniť, tie ťažšie pokojne i popruhmi, ľahšie pomocou siete. Na ich zachytenie sú batožinové priestory moderných vozidiel vybavené špeciálnymi okami, prípadne inými kotviacimi bodmi.

Cestujúci majú prednosť

Kabína auta by mala byť vyhradená iba ľuďom, prípadne ich zvieratám. Do interiéru patrí len nevyhnutná batožina, ako sú napríklad predmety osobnej potreby. I tie by však mali byť uložené na vyhradených miestach.

Ak vám nepostačuje veľkosť batožinového priestoru a chcete so sebou vziať ďalšie objemné predmety, mali by ste rozmýšľať nad strešným nosičom alebo prívesom. V takom prípade platí, že tie najťažšie veci idú zásadne do kufra a ľahšie môžu ísť na strechu. Je však potrebné rešpektovať jej nosnosť.

Inšpirujte sa: Okrem nosičov sa na streche auta môže nachádzať aj stan. Poznáte stan na strechu auta? 

V prípade, že cestujete s deťmi, osaďte a upevnite ich sedačky ešte predtým, než vôbec začnete nakladať batožinu do auta. Ak s vami budú cestovať aj domáce zvieratá, ich voľný pohyb v kabíne je absolútne neprípustný, preto je potrebné využiť klietky.

Ak napriek všetkému plánujete umiestniť nejakú batožinu v kabíne, nech je to skôr niečo ľahké a mäkké. Ťažší predmet, ktorý sa už nedá uložiť inam, patrí na podlahu za predné sedadlo.

Spríjemnenie cesty

Pri dlhšej ceste a zvlášť, ak plánujete aj nočné etapy, nezabudnite si so sebou zobrať dostatočnú zásobu obľúbenej hudby. Miestne stanice nemusia vyhovovať vkusu. Po západe slnka, keď ostatní cestujúci postupne pozatvárajú oči, budete radi za akýkoľvek zvuk v kabíne.

Pozor na naložené auto

Ak aj dodržíte všetky zásady bezpečného nakladania batožiny, netreba zabúdať, že vaše auto je počas cesty na dovolenku ťažšie o niekoľko desiatok a prejavovať sa to bude neustále.

Počítajte s tým pri predbiehaní, rátajte s dlhšími brzdnými dráhami aj s horšou stabilitou v zákrute, zvlášť, ak si so sebou nesiete strešný nosič. Ten tiež zväčšuje aerodynamický odpor a zvyšuje citlivosť na bočný vietor.

Máte platné doklady?

Aj keď si myslíte, že všetko je už pripravené, môže sa stať, že zabudnete na platnosť vodičského či občianskeho preukazu. Nájsť exspirovaný vodičský preukaz pri policajnej kontrole nebýva príjemným zážitkom. Myslite teda na platnosť vašich dokladov a rovnako aj všetkých cestujúcich. Nezabudnite skontrolovať, či máte pri sebe aj všetky doklady od vozidla.

Nezabudnite na cestovné poistenie

Nikdy neviete, čo sa môže cestou prihodiť, a preto nezabúdajte na cestovné poistenie pre vás a vašich blízkych. Stačí na to len zopár minút a klikov. Cestou vždy majte po ruke číslo na asistenčnú službu, ktoré obdržíte od poisťovne.

Skontrolujte auto

Nemusíte robiť veľkú kontrolu, ale aspoň základné veci na vozidle by ste mali pozrieť. Základná údržba auta pred cestou zahŕňa kontrolu oleja, brzdovej či chladiacej kvapaliny. Pozrite aj vodu do ostrekovačov.

Okrem toho ešte zmerajte tlak v pneumatikách, tie mäkšie dofúkajte. Zlepšíte tak ovládateľnosť auta a znížite spotrebu. Pre váš väčší komfort ešte skontrolujte funkčnosť klimatizácie a nezabudnite na povinnú výbavu – výstražný trojuholník, reflexné vesty pre celú posádku auta a lekárničku.

Pravidelné zastávky

Mikrospánok je zákerný nepriateľ. Stačí stratiť pozornosť na sekundu a môže z toho byť nepekná nehoda. Pri šoférovaní si preto robte časté prestávky, zhruba každé 2-3 hodiny. Prestávky nemusia byť dlhé, stačí vystúpiť z auta, zmeniť polohu, natiahnuť si nohy a byť pár minút na čerstvom vzduchu.

Ako v horúčavách používať klimatizáciu?

Rozpálené auto neochladzujte klimatizáciou, pootvárajte dvere alebo okná a snažte sa interiér auta schladiť prirodzenou cestou, šetríte tak palivo aj samotnú klimatizáciu. Teplotu vo vnútri vozidla by ste mali nastaviť maximálne o 6 stupňov nižšiu, ako je vonku.

Menšie teplotné rozdiely sú pre posádku lepšie. To platí aj pre príchod do cieľa. Snažte sa postupne znižovať teplotný rozdiel. Klimatizáciu vždy vypínajte skôr, ako vypnete motor auta. Zamedzíte tak rozmnožovaniu plesní a mikroorganizmov.

Zviera v aute

Ďalším pasažierom, ktorému treba pri dlhších dovolenkových cestách venovať zvláštnu pozornosť, je zviera. Najčastejšie ide o psa. Pri väčších plemenách prichádza do úvahy predovšetkým kufor.

Pokiaľ vozíte psa v kufri, ak je to možné, využívajte aj deliacu mrežu, ktorou oddelíte kufor od zvyšku kabíny. Je to dôležité pre vašu aj psiu bezpečnosť, najmä v prípade nehody alebo krízovej situácie. Pri nej môže pes spanikáriť a ohroziť ostatných v aute.

Deti v aute

Samostatnou kategóriou je cestovanie autom s deťmi. Deti zvyčajne neobsadie, ľahko sa začnú nudiť a stále potrebujú pozornosť. To dokáže rodičom značne znepríjemniť celkovú cestu. Ak chcete mať pohodlnú cestu, pozrite si tipy na cestovanie s deťmi:

  • Pokiaľ deti trpia nevoľnosťami, dajte im hodinu pred cestou vhodné lieky.
  • Dbajte na dostatočný prísun čerstvého vzduchu.
  • Pripravte si na cestu dostatok tekutín, ideálna je čistá voda alebo jemne perlivá minerálka. Zbaľte aj ľahko stráviteľné jedlo.
  • Oblečte deťom pohodlné oblečenie, napríklad zo vzdušnej bavlny. Nezabudnite na náhradné oblečenie. Deti sa môžu spotiť, obliať alebo zašpiniť.
  • Pri malých deťoch si naplánujte dobu ich spánku. Vyššie pohodlie zabezpečíte cestovným vankúšom a pribaliť môžete aj obľúbenú hračku. Ak cestujete v noci, zoberte so sebou aj deku, ktorou deti počas spánku prikryjete.
  • Pokiaľ cestujete s bábätkom, nachystajte si náhradné plienky. Tie sa odporúča vymieňať maximálne po 2 hodinách. Ak cestujete s dieťaťom, ktoré chodí na nočník, zoberte ho so sebou. Opláchnuť ho môžete vždy na najbližšej pumpe. Vlhčené obrúsky môžu byť taktiež dobrým spoločníkom.
  • Nikdy a za žiadnych okolností nenechávajte deti v aute samé a v žiadnom prípade ich v ňom nezamykajte.

Záver

Cestovanie autom na dovolenku či kemp môže byť nezabudnuteľným zážitkom pre celú rodinu. Dôležité je patrične sa pripraviť a nič nepodceňovať. Od stavu auta až po pohodlie detí.

Pokiaľ máte všetko zbalené a skontrolované, môžete vyraziť. Šťastnú cestu!

 

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov