Aj vy sa zamýšľate nad tým, koľko kilometrov či sezón zvládnu vaše zimné pneumatiky?

Aj keď pre pneumatiky vo všeobecnosti nie je stanovená „očakávaná životnosť“, mnohí výrobcovia pneumatík odhadujú, že práve tie zimné by mali vydržať aspoň štyri roky. Opotrebovanie dezénu na zimných pneumatikách bude do veľkej miery závisieť aj od toho, koľko kilometrov najazdíte za daný mesiac a zároveň, či ste tieto kilometre primárne prešli na cestách pokrytých snehom alebo skôr suchých cestách, ktoré sú upravované. Aké ďalšie faktory ovplyvňujú životnosť pneumatík?

Kedy sa dezén opotrebuje?

Ak budete jazdiť prevažne na zamrznutom povrchu vozovky, dezén sa opotrebuje rýchlejšie. Vodiči s nízkym počtom najazdených kilometrov vyťažia zo zimných pneumatík oveľa viac ako vodiči, ktorí jazdia aj počas zimy dlhé trasy. Životnosť bude tiež priamo závisieť od kvality a úrovne starostlivosti, ktorú je potrebné pneumatikám z času na čas dopriať. Nezaškodí, ak budete pravidelne kontrolovať hrúbku dezénu a tlak pneumatík, ktorý je alfou a omegou.

Pozor na vhodné skladovanie pneumatík

Ak ponecháte zimné pneumatiky v exteriéri vtedy, keď sa teplota zvýši, zvýši sa aj opotrebenie, pretože zmes, ktorá umožňujú zimnej pneumatike zostať flexibilnou v mrazivých podmienkach, sa rýchlejšie zničí a stratí svoju životnosť. Vysoké teploty, teploty pod bodom mrazu a vystavenie pneumatík slnku sú faktormi, ktoré v najvyššej miere znehodnocujú kvalitu pneumatík. Odborníci odporúčajú najlacnejšie pneumatiky skladovať v interiéri, kde sú chránené pred kolísaním teploty. Je samozrejme nutné ich dôkladne očistiť a udržiavať v suchom prostredí. Trebárs dobré skladovacie vrecia na odpad môžu byť dobrým riešením, no z vaku odstráňte čo najviac vzduchu a bezpečne ho uzavrite. Ideálny stav je, keď sú vaše pneumatiky počas skladovania chladné a suché, a práve preto sa vyhnite skladovaniu pneumatík v blízkosti ohrievača či radiátora.