Určite sa zhodneme, že na zimu sa hodia lepšie tradičné plechové disky, pretože sú lacnejšie a až toľko nezabolí ich opotrebovanie po nehostinnom období. S pneumatikami to ale až také jednoduché nie je. Pri kúpe nových pneumatík sa oplatí informovať, či si vyberáte správny dezén, ktorý bude schopný vyhovieť Vaším potrebám, štýlu jazdy alebo podmienkam, za ktorých najčastejšie jazdíte. Aký typ pneumatiky si vyberiete?

Ak sa radíte medzi prevažne mestských vodičov, vlastníte malý alebo stredne veľký automobil, vážite si dobrý pomer medzi cenou a kvalitou, tak voľte klasické symetrické pneumatiky. Vyznačujú sa dobrými vlastnosťami za sucha a slušnou stabilitou počas normálnej jazdy. V tejto skupine je aj najväčšia variabilita a ponúkaný výber modelov, preto je pri výbere najlepšie sledovať testy pneumatík z renomovaných zdrojov. Ich nevýhodou je pokles jazdných vlastností so zhoršujúcim sa počasím alebo zvyšujúcou sa dynamikou a rýchlosťou jazdy. Z hľadiska rotácie nie sú žiadne obmedzenia.

Pokiaľ často jazdíte za zhoršeného počasia, žijete v horských oblastiach alebo Vám obzvlášť záleží na vysokej bezpečnosti a pripravenosti, voľte asymetrické pneumatiky. Asymetrický dezén sa vyznačuje rozdielnym rozvrhom prvkov na povrchu pneumatiky. Vnútorná strana je navrhnutá tak, aby umožnila ľahšie odvádzanie vody a znížila tým riziko aquaplaningu. Vonkajšia strana sa stará o stabilitu v ostrejších zákrutách. Tento typ pneumatík sa vyznačuje dobrými jazdnými vlastnosťami za každého počasia. Nevýhodou je vyššia cena oproti symetrickým a nevyhnutná je aj pozornosť pri rotácii kolies – vonkajšia strana musí vždy smerovať von, kým vnútorná opačne, inak pneumatika stráca svoje vlastnosti a znižuje bezpečnosť jazdy.

Ak ste milovníkom športovejšej jazdy alebo často jazdíte na snehu, ideálnym typom pneumatiky je smerová. Smerový dezén je charakteristický usporiadaním prvkov do tvaru písmena V smerujúcich do rovnakého bodu. Takéto usporiadanie je najefektívnejšie v odvádzaní vody a vyznačuje sa najlepšou priľnavosťou na mokrých a zasnežených cestách, čim najvýraznejšíe znižujú riziko aquaplaningu. Ide o ideálne zimné pneumatiky pre športové autá, ktoré často jazdia po mokrej vozovke a odporúčajú sa aj motoristom v zasnežených oblastiach. Pri ich montáži a rotácii je dôležité dať si pozor na šípku naznačujúcu smer ich otáčania. Smerové pneumatiky totižto nie je možné ľubovoľne otáčať, a preto je aj rotácia možná len v smere z prednej nápravy na zadnú a naopak.

Z ponúkaných variantov pneumatík vidno, že si každý motorista príde na svoje, či už uprednostňuje pokojnejšiu jazdu alebo je milovníkom vône spálených pneumatík na každom semafore. V testoch pneumatík zo spoľahlivých zdrojov si už len treba konkretizovať model a vydať sa smerom do pneuservisu.

Zdroj: blog.tirerack.com

Foto: pneumatiky.sk