Veľkým rodinám s niekoľkými deťmi neostáva nič iné, ako zväčšiť priestory automobilu strešným boxom. Vďaka boxu sa z osobného vozidla stane malý nákladiak, ktorý vám prevezie všetko potrebné na dovolenku alebo týždenné nákupy z obchodu. Ak ste sa rozhodli, že si strešný box musíte nutne kúpiť, mali by ste si premyslieť niekoľko jeho parametrov.

Pozor na to, aby ste neboli sklamaní

Strešný box je možné kúpiť v rôznej veľkosti s objemom až 650 litrov. Napriek tomu nie sú jeho možnosti bezhraničné a nie všetko uvezie. V prípade, že ste športovo založená rodina, tak vám bicykle do cieľovej destinácie budú musieť previesť nosiče bicyklov na ťažné zariadenie alebo piate dvere. Okrem väčších športových potrieb strešné boxy dokážu poňať veľké množstvo nielen oblečenia, ale tiež napríklad detské turistické nosiče, kočíky, cyklovozíky, surf, potreby na potápanie alebo snowboard. Sklamať vás môže objem boxu a to, ako sa s boxom jazdí. Pripravte sa na zvýšenú spotrebu predovšetkým pri vysokých rýchlostiach a na horšie ovládanie vozidla v zákrutách alebo pri silnom vetre. Ak chcete týmto nepríjemnostiam predísť, vyberte si radšej dlhší a užší box. Vďaka tomu sa vyhnete nielen enormnej spotrebe, ale tiež nepríjemnostiam pri vjazde do garáže. Ešte jedna vec vás môže prekvapiť. Mimo využívania boxu si v dome budete musieť nájsť dostatok miesta na jeho uskladnenie.

Pozor na váhové obmedzenia a ochranu nákladu

Veľké strešné boxy sú lepšie ako menšie a vyššie, ale na druhej strane nie každý si ich môže kúpiť. Myslíme tým možnosti vášho vozidla. Overte si nosnosť strechy a možné zaťaženie nosičov či pneumatík. Samotný box niečo váži a k tejto váhe si prirátajte váhu nákladu. Čo sa samotného nákladu týka, odporúčame vám ťažšie veci uložiť do stredu boxu a okolo nich naskladať napríklad oblečenie. Všetky veci v boxe upevnite popruhmi alebo si kúpte priehradky, ktorými sa dajú jednotlivé sektory v boxe predeliť. Náklad v boxe ochránite tiež tak, že si zaobstaráte kvalitný box vyrobený z odolného ABS plastu s centrálnym uzamykaním.

Pozor na jazdu so strešným boxom

Strešný box musíte na strechu namontovať napevno a do stredu strechy. Nemal by príliš prečnievať, aby vám nebránil vo výhľade na vozovku. Naša legislatíva jazdu so strešným boxom v zákone nespomína. Každý šofér však vie, že náklad vo vozidle mení jazdné vlastnosti vozidla. Na mieste je zvýšená opatrnosť v zákrutách a pri silnom vetre. Práve bočný vietor dokáže pri jazde so strešným boxom prekvapiť najviac. Dávajte si na tento faktor pozor a do zákrut jazdite veľmi pomaly. S rýchlosťou to nepreháňajte ani na diaľnici. Odporúčame vám maximálnu rýchlosť 110 km/h.