Silné stroje si priam žiadajú extrémne terény, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v horách. Jazda na štvorkolke v lete alebo v zime na snežnom skútri je neskutočným relaxom. Odreagovanie, adrenalín a splynutie so strojom jazdca občas nabáda k tomu, aby urobil nejakú hlúposť. Napríklad vybočil z vyznačenej trasy a zamieril si to rovno do chráneného územia.

Kde je jazda na snežnom skútri povolená

Jazdiť na snežnom skútri môže každý, kto vlastní vodičské oprávnenie skupiny B. V zahraničí, hlavne v Amerike a Kanade, je majiteľom skútra skoro každý, kto býva blízko hôr. Trasy pre skútre sú dlhé stovky kilometrov. Bohužiaľ u nás nie sú snežné skútre až tak bežným dopravným prostriedkom. Možno aj z dôvodu malého počtu vlastníkov skútrov na Slovensku absentujú v krajine dlhšie trasy, ktoré by boli pre vyznávačov jazdy na skútri zážitkom. Napriek tomu sa sem – tam podarí nájsť dostatočne zaujímavú a hlavne legálnu trasu. Väčšie možnosti máte u našich susedov v Čechách, ktorí pre jazdcov na skútroch vytvárajú každý rok nové možnosti. V našich končinách nájdete trasy na skútre hlavne vo väčších lyžiarskych strediskách. Pozor však na to, že tieto trasy sú veľmi často k dispozícii len ľuďom, ktorí si skúter požičajú priamo v stredisku. Jednoduchšie to s jazdou budete mať, ak vlastníte chatu v horách. V tomto prípade sa vám podarí získať povolenie. Skúter by ste mali následne využívať výlučne na dopravu k chate. Ale ruku na srdce, ak vlastníte snežné skútre Lynx, ktoré dokážu jazdiť vysokou rýchlosťou, odolali by ste jazde len pre zábavu? Pre rekreačných jazdcov máme jeden tip. V oblasti Slovenského rudohoria v stredisku Rejdová nájdete nádhernú 65 km trasu, na ktorej sa dá vyskúšať, čo váš stroj dokáže.

Kam so skútrom určite nejazdite

So skútrom je to podobné ako so štvorkolkou. Majitelia štvorkoliek majú niekedy problémy nájsť miesta na jazdenie, kde by neprekážali domácim. Štvorkolky pri driftovaní vydávajú silné zvuky. Štvorkolka navyše zanecháva v teréne stopy. Snežný skúter síce stopy zanechá len v snehu, ale nikdy neviete, čo sa pod závejom skrýva. Pri zbesilej jazde môžete zničiť končeky mladých stromov alebo iné rastliny. Ohrozené sú tiež zvieratá, ktorých vyľaká hluk zo stroja. Preto je jazdenie na skútri v chránených oblastiach prísne zakázané. Mimo ciest určených na jazdu hrozí aj to, že by ste mohli zraniť ľudí. Nikdy nejazdite v teréne, ktorý je určený pre lyžiarov, bežkárov alebo sánkarov.