Dlhá cesta autom alebo na motocykli môže byť vzrušujúcim dobrodružstvom, ktoré vám umožní objavovať nové miesta a zažívať nezabudnuteľné zážitky. Aby však táto cesta bola bezproblémová a bezpečná, je dôležité svoje vozidlo dôkladne pripraviť.

Pravda, zatiaľ čo niektoré malé náhradné diely na motocykle alebo autá môžete mať so sebou, okrem poškodení dielov na cestách existuje oveľa viac problémov, ktoré vás môžu postretnúť. V tomto článku sa teda pozrieme na niekoľko dôležitých krokov, ktoré by ste mali podniknúť, aby ste sa pri dlhej ceste cítili pohodlne a isto.

Skontrolujte svoje auto alebo motocykel

Pred dlhou cestou by ste mali absolvovať kompletný servis vášho vozidla. Skontrolujte stav oleja, brzdových platničiek, batérie, pneumatík a iných dôležitých častí. Výmena oleja a filtrov je tiež dôležitá.

Ak viete o niečom, čo vaše auto rozhodne potrebuje vymeniť, kúpiť potrebné náhradné autodiely online zvládne dnes už naozaj každý. Keď sa dajú takto objednať aj náhradné diely na nákladné autá, váš chýbajúci autodiel nájdete stopercentne. Určite tak urobte ešte pred odjazdom. Môžu to byť napríklad pneumatiky, ktoré sú kľúčovým faktorom pre bezpečnú jazdu. Uistite sa, že sú v dobrom stave a majú správny tlak. Nezabudnite na rezervu a náradie na výmenu pneumatík v prípade potreby.

Pred cestou naplňte nádrž palivom a ak máte možnosť, zabezpečte si aj rezervu paliva pre prípad, že sa dostanete do odľahlého miesta bez benzínovej pumpy.

No a samozrejmosťou je základné bezpečnostné vybavenie, ako je trojuholník, lekárnička či vesty.

Plánujte dopredu

Predtým, než sa vyberiete na cestu, dôkladne naplánujte svoju trasu. Zistite, kde sú čerpacie stanice, reštaurácie a ubytovanie. Myslite na to, že niektoré miesta môžu byť odľahlé, a tak si zariaďte dostatočný čas na prestávky a doplňovanie paliva.

Takisto si vezmite so sebou dostatočné množstvo vody a potravín pre prípadné nepredvídané situácie. V extrémnych podmienkach či pri dlhých cestách môžu byť tieto zásoby rozhodujúce.

Zabezpečte si spôsob navigácie, buď GPS alebo mapu, ak patríte ku klasikom. Nezabudnite na mobilný telefón a nabíjačku, aby ste mohli v prípade potreby zavolať o pomoc. Všetky zariadenia pre istotu nabite naplno.

Pravidlá pre konkrétnu krajinu

Zahraničné krajiny majú svoje vlastné predpisy a pravidlá, ktoré sa od tých slovenských môžu líšiť. Pre každý prípad si preštudujte dopravné predpisy pre štáty, cez ktoré budete cestovať. Dôležité je poznať napríklad rýchlostné obmedzenia. Neznalosť zákona neospravedlňuje a v prípade nedodržiavania predpisov v zahraničí vám môžu hroziť veľké pokuty.

No a nezabudnite ani na pohodlie a zábavu, ktoré k dlhým cestám patria. Hlavne, ak budete cestovať s deťmi. V prípade, že idete autom, pripravte si napríklad hudbu, audioknihy alebo filmy. Pokiaľ budete dlhé hodiny sedieť na motocykli, zabezpečte si pohodlné sedadlo, ktoré vám bude perfektne vyhovovať.

Do plánu svojej cesty zaraďte aj pravidelné prestávky na občerstvenie a odpočinok. Dlhá jazda môže byť unavujúca, a je dôležité udržiavať si energiu a koncentráciu. Nemusíte sa preceňovať a je v poriadku zastaviť a odpočinúť si, prípadne požiadať spolujazdca o vystriedanie. Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste a dvojnásobne to platí pri dlhých cestách.

Pokiaľ venujete príprave na dlhú cestu dostatok pozornosti, budete pripravený na takmer každú situáciu. Práve vtedy si budete môcť dokonale vychutnať dlhé kilometre ničím nerušenej jazdy, či už v aute alebo v sedadle motocykla.