Povinné zmluvné poistenie je pre väčšinu z nás len to “poistenie, ktoré musím mať pre prípad, keby som spôsobil haváriu”. Povinná jazda, ktorú si každý rok zaplatíme, a nestaráme sa ďalej o to, čo všetko vlastne dokáže.

A je to na škodu iba nám samým. Pretože toho dokáže oveľa viac. Viete napríklad, že vaše PZP sa nemusí týkať iba havárií, ktoré sami spôsobíte? V rukáve má viac trikov, ako len vyrovnanie účtu za pokrčený nárazník tej slečny, ktorá pred vami prudko zabrzdila. Síce si za ne musíte trocha priplatiť (sú to tzv. “pripoistenia”), ale uvidíte, že stoja za to.

Pripoistenie krádeže

Na to, aby ste v prípade krádeže auta dostali od poisťovne náhradu nepotrebujete žiadne samostatné špeciálne poistenie. Pripoistenie proti krádeži v rámci zmluvného poistenia vás kryje do výšky aktuálnej trhovej hodnoty vozidla. V praxi to znamená, že ak vám ukradnú auto, poisťovňa vám po uplynutí určitého času potrebného na vyšetrovanie (40 – 60 dní) vyplatí poistnú sumu. Ak polícia náhodou auto nájde už po vyplatení poistky, informuje o tom aj poisťovňu a peniaze jednoducho vrátite naspäť.

Pripoistenie skiel

Je to jednoduché – auto pred vami zaberie prudko na štrku pri ceste, a bum. Prasklina na vašom čelnom skle je na svete. V prípade, že sa vám podarí kontaktovať majiteľa auta, ktoré vám to spôsobilo, všetko sa hradí z jeho PZP. Čo však vtedy, ak ste si prasklinu všimli príliš neskoro (a teda nemáte údaje toho, kto vám ju spôsobil), alebo sa niečo stalo počas toho, ako bolo auto zaparkované?

Hoci sa vám to môže zdať ako malý škrabanček, policajtovi, ktorý vás zastaví pri rutinnej kontrole, to môže stačiť ako dôvod na to, aby vám udelil pokutu (pri menších prasklinách), alebo dokonca odobral technický preukaz (ak je prasklina väčšia ako 20 mm, a môže zabraňovať šoférovi vo výhľade). Prečo by ste to mali riskovať, keď za niekoľko eur mesačne môžete mať poistené nielen čelné, ale dokonca všetky sklá na vašom aute? Pri pripoistení skiel vám poisťovňa preplatí plnú cenu opravy, aj v prípade že nepoznáte “tvorcu” praskliny.

Pripoistenie živelnej udalosti

Predstavte si, že váš dom  zaplaví počas povodní. Množstvo starostí s tým spojených je obrovské … Aj bez toho, aby ste zrazu zistili, že na auto v garáži, ktoré je po dvere vo vode sa vaša poistka nevzťahuje. A presne preto je poistenie proti živelným udalostiam podstatné. Garantuje vám, že poisťovňa sa o náklady postará aj v prípade výbuchu, pádu stromu či požiaru a iných nepredvídateľných okolností.

Pripoistenie priameho stretu so zverou

A na koniec, tá najbežnejšia vec. Pri jazde po poľnej ceste zažijete “blízke stretnutie zvieracieho druhu”. Nezdá sa to, ale už aj taký bažant, ktorý nečakane vyletí z kríkov, môže spôsobiť nepeknú škodu na čelnom skle alebo spätných zrkadlách. Následky stretu s diviakom, laňou či nebodaj dospelým jeleňom sú od toho už len horšie a horšie – od väčších “kozmetických” vád, až po vážne poškodenia, ktoré vaše auto znefunkčnia úplne. Na vyplatenie poistky z tohto pripoistenia nepotrebujete policajnú správu, stačí udalosť nahlásiť v poisťovni.

PZP môže byť oveľa viac, ako len základné poistenie. Ale to teraz už viete aj vy. Tak na čo ešte čakáte? Pozrite si všetky detaily k jednotlivým pripoisteniam priamo na stránkach ČSOB!