Kupujete si nový Opel Astra alebo Opel Corsa? Testovacia jazda je veľmi dôležitá. Dokáže odhaliť nedostatky, ktoré pri obyčajnej kontrole nemáte šancu vidieť. Každé auto môže byť náchylné na iné problémy, avšak veľa bežných chýb sa dá odhaliť rovnakým spôsobom.

Základné veci, ktoré odhalí testovacia jazda

Motor

Motor by mal byť pred naštartovaním studený, pri jazde sa nesmie prehrievať, jeho chod by mal byť plynulý, bez akéhokoľvek trhavého pohybu a straty výkonu. Pre čo najlepšie otestovanie odporúčame zrýchliť až do maximálnych otáčok.

Radenie rýchlosti

Ak vyberáte vozidlo s manuálnou prevodovkou, rýchlosti musia ísť zaradiť ľahko, plynulo a bez trhania. Pri automatickej prevodovke sa nesmú ozývať žiadne podozrivé zvuky. Takto môžete odhaliť problém so spojkou alebo s mechanickým systémom v prevodovke.

Volant

Pri zvyšovaní a znižovaní rýchlosti skúste dať na moment preč ruky z volantu, aby ste zistili, či auto neťahá do strany.

Brzy

Účinnosť bŕzd overíte pri prudkom brzdení z vysokej rýchlosti. Pokiaľ sa ozvú nezvyklé zvuky, vibrácie až rany, čakala by vás investícia do opravy. Zistite tiež, či brzdy pri opakovanom brzdení neslabnú.

 Svetlá

Používať ich budete denne, preto by ste na ne pri testovacej jazde rozhodne nemali zabudnúť. Skontrolujte funkčnosť všetkých svetiel, a to vrátane smerových a brzdových. Dôkladne overte aj samotné prepínanie medzi diaľkovými a stretávacími svetlami.

Tipy na odhalenie „šmejdov”

Kontrolky

Pri naštartovaní vozidla sledujte rozsvietenie všetkých kontroliek. Mali by zhasínať postupne. Pokiaľ kontrolka airbagu zhasne naraz spoločne s inou, existuje podozrenie, že bola na ňu prepojená a airbag nie je funkčný. Ide o častý trik „šmejdov”, ktorí takto „opravia“ havarované vozidlo a predávajú ho ako nebúrané.

VIN kódy

Každé auto má na niekoľkých miestach vyrazenú kombináciu písmen a číslic. Ide o VIN kódy, ktoré slúžia na spoľahlivú identifikáciu. Na testovacej jazde ich dôkladne skontrolujte. Nájdete ich v motorovej časti, pod predným sklom v kabíne,  z vnútornej časti karosérie medzi motorovou časťou a kabínou a na podlahe v kabíne, či v batožinovom priestore. Kódy musia byť rovnaké a bez známok poškodenia, korózie, či zvarovania. Na koniec ešte overte dátumy výroby skiel a bezpečnostných pásov. Mali by byť zhodné, inak sa vynára podozrenie na výmenu.

Čo ďalšie treba skontrolovať?

  • podvozok
  • sťahovanie okien
  • otváranie batožinového priestoru
  • nastavenie sedadiel
  • kúrenie a klimatizáciu
  • zamykanie
  • tlmiče
  • funkčnosť elektroniky a audiosystém
  • koľajničky sedadiel – či nie sú skorodované (známky zatopenia vozidla)

Výber správneho auta je ako vzťah. Najprv sa treba oťukať. Vieme to aj v dopravno-servisnom centre MaH. Pred samotnou kúpou modelov ako sú Opel Astra, Opel Crossland či Opel Grandland vám preto poskytujeme možnosť testovacej jazdy. Zdarma. Stačí si vybrať auto, ktoré vám najviac „padlo do oka”. Potom vyplniť online vo formulári svoje údaje a zvoliť miesto. Následne vás kontaktuje špecialista a dohodne s vami vyhovujúci termín.