smiling auto mechanic carrying tire in tire store

Pneumatiky pre osobné automobily môžu byť navrhnuté tak, aby boli sezónne alebo celoročné, resp. celosezónne. Pýtate sa, aké sú medzi nimi hlavné rozdiely? Ktoré sú lepšie a vhodnejšie v závislosti od štýlu vašej jazdy?

Zásadný rozdiel medzi sezónnymi a celosezónnymi pneumatikami

Sezónne pneumatiky sú vyrábané na základe podmienok na ceste, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v danej sezóne. Napríklad zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby účinne zvládli odolávať snehu a ľadu, zatiaľ čo letné pneumatiky sú spoľahlivejšie na suchej vozovke. Celoročné pneumatiky sú skonštruované tak, aby zvládli všetky podmienky, a teda zimné i letné počasie.

Letné pneumatiky sa považujú za vysoko výkonné najlacnejšie pneumatiky s veľkými blokmi, ktoré sú tuhé so širokými drážkami určenými na odpudzovanie vody, pričom guma je navrhnutá pre teplé počasie. Letné pneumatiky sú určené na suchú, prípadne vlhkú vozovku, avšak v žiadnom prípade nie na sneh či zľadovatenú cestu!

Zimné pneumatiky sa vyznačujú mäkšou gumou, ktorá zaisťuje primeranú priľnavosť pri nízkych teplotách, pričom drážky sa zachytávajú v snehu. Priľnavosť na zasneženej vozovke je výborná, čo však ovplyvňuje aj spôsob jazdy – ak jazdíte príliš rýchlo, nemusia vám pomôcť ani kvalitné zimné pneumatiky.

Celoročné pneumatiky majú niekoľko lamiel a gumu, ktorá sa hodí na rôzne teploty. Sú určené predovšetkým pre ľudí, ktorí nejazdia príliš často, a teda vozidlo nevyužívajú pravidelne. Ak jazdíte zväčša po meste, trebárs do práce a z práce, postačia vám aj tieto pneumatiky.

Ak hľadáte kvalitné letné a zimné pneu, neváhajte a inšpirujte sa – testy pneumatík vám ponúkajú špecifické informácie o rôznych pneumatikách, a to z hľadiska ich technických parametrov. Ak si s výberom neviete dať predsa len rady, neváhajte a kontaktujte odborníka, ktorý vám s ich výberom ochotne pomôže.