Pneumatiky pre osobné automobily môžu byť navrhnuté tak, aby boli sezónne alebo celoročné, resp. celosezónne. Pýtate sa, aké sú medzi nimi hlavné rozdiely? Ktoré sú lepšie a vhodnejšie v závislosti od štýlu vašej jazdy?

Zásadný rozdiel medzi sezónnymi a celosezónnymi pneumatikami

Sezónne pneumatiky sú vyrábané na základe podmienok na ceste, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v danej sezóne. Napríklad zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby účinne zvládli odolávať snehu a ľadu, zatiaľ čo letné pneumatiky sú spoľahlivejšie na suchej vozovke. Celoročné pneumatiky sú skonštruované tak, aby zvládli všetky podmienky, a teda zimné i letné počasie.

Letné pneumatiky sa považujú za vysoko výkonné najlacnejšie pneumatiky s veľkými blokmi, ktoré sú tuhé so širokými drážkami určenými na odpudzovanie vody, pričom guma je navrhnutá pre teplé počasie. Letné pneumatiky sú určené na suchú, prípadne vlhkú vozovku, avšak v žiadnom prípade nie na sneh či zľadovatenú cestu!

Zimné pneumatiky sa vyznačujú mäkšou gumou, ktorá zaisťuje primeranú priľnavosť pri nízkych teplotách, pričom drážky sa zachytávajú v snehu. Priľnavosť na zasneženej vozovke je výborná, čo však ovplyvňuje aj spôsob jazdy – ak jazdíte príliš rýchlo, nemusia vám pomôcť ani kvalitné zimné pneumatiky.

Celoročné pneumatiky majú niekoľko lamiel a gumu, ktorá sa hodí na rôzne teploty. Sú určené predovšetkým pre ľudí, ktorí nejazdia príliš často, a teda vozidlo nevyužívajú pravidelne. Ak jazdíte zväčša po meste, trebárs do práce a z práce, postačia vám aj tieto pneumatiky.

Ak hľadáte kvalitné letné a zimné pneu, neváhajte a inšpirujte sa – testy pneumatík vám ponúkajú špecifické informácie o rôznych pneumatikách, a to z hľadiska ich technických parametrov. Ak si s výberom neviete dať predsa len rady, neváhajte a kontaktujte odborníka, ktorý vám s ich výberom ochotne pomôže.