S kúpou nových pneumatík by váš záujem o túto časť vozidla nemal skončiť. Je síce skvelé obuť úplne nové pneumatiky, ale bez starostlivosti vám nebudú dobre slúžiť. Na čo veľa šoférov zabúda v oblasti prevádzky vozidla spojenej s pneumatikami?

Overenie označenia pneumatík

Cena a ani známa značka nie sú zárukou, že sú pneumatiky kvalitné. Pri kúpe sa zamerajte na tri veci:

  • Veľkosť pneumatík – adekvátnu veľkosť pre vaše vozidlo zistíte dvomi spôsobmi. Buď kúpite pneumatiky totožné, aké máte práve obuté na kolesách. Riaďte sa číslami vytlačenými na behúne. Druhou možnosťou je preverenia rozmerov v technickom preukaze. V preukaze sú uvedené aj rôzne alternatívy veľkostí.
  • Označenie pneumatík – už pár rokov sú pneumatiky predávané v EU označované jednotne. Označenie pneumatík na štítkoch informuje spotrebiteľa o valivom odpore, hlučnosti a správaní na mokrej alebo zasneženej vozovke. Najlepšie sú na tom pneumatiky, ktoré získali hodnotenie A.
  • Vzor dezénu – najkvalitnejšie sú pneumatiky s asymetrickým dezénom. Symetrické pneumatiky sú vhodné na jazdenie po meste. Smerový dezén sa využíva pri výrobe zimných pneumatík.

Overenie tlaku pneumatík

Staršie vozidlá nemajú nainštalovaný snímač tlaku pneumatík. Je potrebné si na meranie spomenúť aspoň dva razy do mesiaca a udržiavať v pneu predpísané hodnoty. Podhustené pneumatiky ničia bočné strany behúňa a zvyšujú valivý odpor. Prehustené pneumatiky rýchlo zničia stredy, nedržia na vozovke a môžu prasknúť. Nové vozidlá sú predávané so snímačom, ktorý na všetky zmeny tlaku v pneumatikách upozorní.

Kúpa doplnkovej výbavy

Pod doplnkovou výbavou k pneumatikám si väčšina motoristov predstaví hliníkové disky, ktoré sú okrasou kolies. Doplnková výbava však nie je len o vzhľade. Odporúčame vám, aby ste mali na zimu dokúpené snehové reťaze. Ak jazdíte po meste, je malá pravdepodobnosť, že ich budete potrebovať. Avšak po zapadnutí do snehu na parkovisku sa vám zísť môžu. Podobne aj počas jázd v okolí mesta, kde sú zaviate cesty. Počas skladovania sezónnych pneumatík je vhodná ich úschova do obalov. Investujte aj do autokozmetiky, ktorá pneumatiky čistí a impregnuje.