Majitelia starších vozidiel nechcú investovať do hliníkových diskov. Nedajú dopustiť na oceľové a budú sa do krvi hádať, ako skvelé tieto disky sú. V niektorých ohľadoch majú pravdu, ale pri zrátaní všetkých výhod a nevýhod oceľových diskov, vyhrávajú práve elektróny. Prečo sa alu disky oplatia viac ako oceľové?

Oceľové disky sú odolné, ale…

Oceľové disky sú oproti hliníkových odolnejšie. Nemusíte sa obávať o ich prasknutie ani po prudšom náraze. Skvelé je tiež to, že im nevadí silný chlad a štrk na ceste, ktorý sa používa ako posypový materiál. Sú lacné ako najlacnejšie pneumatiky a neoškrú ich ani mohutné reťaze na suv 4×4, ktoré v zime použijete.

Na druhej strane nie je kov odolný voči korózií. Vlhkosť a k tomu soľ na cestách zničí aj odolné oceľové disky. S plechovými diskami nikdy nedosiahnete tak sviežu jazdu ako s elektrónmi. Už samotný rozjazd je pre kolesá s plechovými diskami značne ťažkopádny. Musíme však podotknúť, že po rozjazde sú oceľové disky viac bezpečné. Do diskov sa nedostanú kamienky a iné nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť ohrozenie plynulosti jazdy.

Najviac odporcov majú plechové disky zo skupiny motoristov, ktorí si potrpia na dizajn. Oceľové disky sa nevyrábajú v toľkých prevedeniach ako alu disky, ktoré nájdete v mnohých variantoch aj ako disky na SUV alebo offroad autá. Pôsobia robustne a kolesám dodávajú nepekný vzhľad. Aj tento problém sa dá čiastočne vyriešiť nasadením puklíc, ktoré napodobňujú elektróny.

Dizajnové alu disky

Keď načriete poriadne hlboko do peňaženky, dostanete sa k elektrónom, ktoré sú priam šperkom na kolesách. Nie je ťažké odhadnúť, prečo sú tieto disky tak obľúbené. Štýlové prevedenie a rôzne farby sa dajú zladiť s akoukoľvek značkou a modelom vozidla. Ničím výnimočným nie sú elektróny v zlatej, červenej či čiernej farbe s rôznymi farebnými akcentmi.

Hliníkové disky odolávajú korózii, ale ak ich poškriabete, začne sa v nich galvanický proces a sú na odpis. Pri jazde hliníkové disky na kolesách nespôsobujú žiadne problémy, neničia závesný systém a dokonca o niečo znižujú spotrebu oproti oceľovým. Aby alu disky mali všetky uvedené vlastnosti, spoliehajte sa na overené značky a preverte ich homologizáciu.

Náš tip: Ideálne je vlastniť dve sady kolies. Sadu s oceľovými diskami používajte v zime a s alu diskami v lete. Musíte síce investovať do kúpy, ale ušetríte pri prezúvaní a pneumatikám hrozí menšie riziko deformácie.