Ráno nastupujete do auta a na vašich pneumatikách sa vám niečo nezdá. Keď si ich prezriete, zistíte, že sú podozrivo vypuklé. Aká môže byť príčina?

Ak vo svojom aute stále niečo prevážate, je možné, že sú vaše pneumatiky príliš zaťažené a veľkú váhu nezvládajú. Pneumatiky, ktoré sú dlhodobo preťažené, sa postupne deformujú a musíte ich meniť za nové oveľa častejšie.

Ľahko sa tomu vyhnete, ak budete používať zosilnené pneumatiky. Sú konštruované tak, aby ste ich mohli naplniť väčším množstvom vzduchu, vďaka čomu znesú ďaleko väčšiu záťaž.

Každá pneumatika má určenú maximálnu povolenú záťaž, takzvaný index nosnosti. Ten je daný vyhláškou a platí bez rozdielu pre akékoľvek značkové pneumatiky.

Kedy ešte oceníte zosilnené pneumatiky?

Prevážanie veľkých nákladov nie je jediný dôvod, prečo si zosilnené pneumatiky zaobstarať. Neoľutujete tiež, keď ich budete používať na vozoch so silným motorom. Vďaka spevnenej konštrukcii a zosilneným bočniciam si totiž pneumatika ľahšie poradí aj s razantnou jazdou.

Ak používate kvalitné pneumatiky, ako sú napríklad zosilnené pneu Barum, počas jazdy si iste všimnete, že majú lepšiu priľnavosť aj trakčné vlastnosti, ako ich bežný náprotivok. Sú stálejšie v zákrutách a lepšie reagujú na otáčanie volantom. Sú skrátka tuhšie, a preto sú stabilnejšie a lepšie prenášajú silu vozidla na povrch vozovky. Ďaleko lepšie tiež znesú zaťaženie spôsobené zrýchlením, brzdením alebo odstredivou silou v zákrutách.

Na zosilnené pneumatiky zabudnite, ak…

Uvažujete o obstaraní zosilnených pneumatík, hoci neprevážate veľký náklad? Smelo do toho, ale najprv zvážte niekoľko aspektov. Pri jazde je tento typ pneumatík napríklad o niečo hlučnejší. Pre získanie homologácie majú povolený limit hlučnosti o 1 dB vyšší ako štandardné pneumatiky.

Na ich výrobu sa spotrebuje tiež viacej materiálu, takže oproti bežným pneumatikám sú o niečo ťažšie a drahšie. A s narastajúcou váhou je spojená aj väčšia spotreba paliva. V priebehu jazdy im navyše trvá dlhšie, než sa zahrejú a dosiahnu optimálnu trakciu.

Ako rozoznáte bežnú pneumatiku od zosilnenej?

Zosilnená pneumatika sa od tej bežnej líši predovšetkým vo vnútornej konštrukcii. Pri jej rozoznávaní sa tak musíte spoľahnúť na jej označenie. Že sa stopercentne jedná o zosilnenú pneumatiku vám prezradí označenie XL alebo tiež Reinforced na bočnej strane pneumatiky. Prípadne hľadajte skratky EXLRDF alebo RF, tie sa ale používajú už len výnimočne.