Inovatívny skleník na pestovanie orchideí sa rozhodla postaviť spoločnosť JMP Flowers, ktorá má s pestovaním a predajom kvetov bohaté, viac ako 40 ročné skúsenosti a je zároveň najväčším pestovateľom orchideí v Európe. Kvety vyváža do Európy, Ruska aj Austrálie.

Toto prvenstvo získala aj vďaka premyslenej investícii do výstavby skleníka, ktorý je technologicky jedným z najmodernejších v Európe. Majiteľom bolo jasné, že s výstavbou nového skleníka sú spojené vysoké požiadavky na energiu, ktoré predstavujú až v 40% všetkých nákladov. Preto najdôležitejšia otázka bola, ako znížiť spotrebu energie.

Spoločnosť JMP je známa využívaním tých najmodernejších technológií pri pestovaní kvetov a ani tentoraz ich vízia nebola iná. Majitelia sa rozhodli investovať do vysoko efektívnej kogeneračnej jednotky, ktorá v skleníku zabezpečuje nepretržité osvetlenie a reguluje aj teplotu vzduchu. Podľa slov výkonného riaditeľa spoločnosti JMP Flowers Jaroslawa Plaszeka, bola investícia do kúpy kogeneračnej jednotky od firmy Cat pokračovaním spolupráce s dobrými výsledkami, keďže v minulosti si od spoločnosti Cat zakúpili nejeden generátor.

Kogeneračná jednotka Cat CG 260 -16 je schopná vyrábať až 4,5 megawattov elektrickej energie a 5,25 megawattov tepla, ktoré má účinnosť viac ako 90%. Funguje zároveň ako záložný zdroj energie v prípade výpadku elektrického prúdu.  Kogeneračná jednotka môže v prípade núdze fungovať aj ako elektrocentrála, za normálnych okolností však vždy pracuje s výrobou tepla a zásobovanie elektrickou energiou je len núdzový stav. Spoločnosť súčasne vyrába elektrinu a teplo z plynového paliva a tak sa im náklady na energie vrátia za 3 až 4 roky.

Využité energetické riešenie od firmy Cat disponuje aj systémom spracovania plynov (katalytickou redukciou). Oxid uhličitý ako odpadový plyn cirkuluje v skleníku a to pozitívne prospieva na rast kvetov. “Vďaka energetickým riešeniam od spoločnosti Caterpillar sme splnili naše náročné ciele v oblasti nákladov na energie, čo prispieva k dynamickemu rozvoju našej spoločnosti,” dodáva Jaroslaw Plaszek.