Priemerne šesť áut denne zmizne podľa policajných štatistík každý deň. Ako sa chrániť proti krádeži vozidla? Priamo na riešenie situácie, kedy bolo vaše auto odcudzené, slúži poistenie proti krádeži.  

Vaše auto je zabezpečené, zamknuté, zaparkované aj na relatívne rušnom mieste, prípadne pod dozorom bezpečnostných kamier. Ani takáto ochrana však nie je zárukou, že keď sa vrátite ku svojmu automobilu, nezostane vám naň už len spomienka v podobe kľúčov.

Štatistika krádeží áut na Slovensku podľa informácií z denníka Aktuality.sk je v priemere šesť ukradnutých áut denne. Najviac sa kradnú automobily značky Škoda, ktorej náhradné diely sú najdostupnejšie a relatívne najlacnejšie.

Avšak aj majitelia iných typov automobilov by mali byť v strehu. Podľa policajných štatistík ročného porovnania rokov 2014 a 2013 síce počet ukradnutých automobilov klesol, no stále sú ich tisícky. Najviac áut zmizne v Bratislavskom kraji, hneď po ňom v štatistikách dominuje Trnavský a Nitriansky kraj. Najviac sa kradnú autá Škoda Fabia, Škoda Octavia, po značke Škoda je najviac kradnutým typom automobilu Volkswagen Golf a Volkswagen Passat.

Ako sa chrániť proti zlodejom

V prvom rade by ste si mali automobil riadne zabezpečiť, keď ho na parkovisku či ulici nechávate odparkovaný. Zamknutie dverí, kufra a zabezpečenie všetkých okien je samozrejmosťou. Pozor si treba rovnako dávať aj na osobné veci, ktoré sú ľahko viditeľné cez okná auta. Cennosti nenechávajte na viditeľných miestach, ani v kufri automobilu.

Medzi účinné tipy, ako predchádzať krádeži vozidla, môže patriť pieskovanie skiel, vďaka ktorému automobil získava viac identifikátorov a o niečo sťažuje, resp. predražuje zlodejom následný obchod s kradnutým automobilom.

Ochranou môže byť tyč na volant alebo uzamykanie radiacej páky, ktorých prekonanie zaberie zlodejom viac času. Imobilizér prerušuje viacero elektrických obvodov vo vozidle, alarm napomáha v ochrane proti krádeži zvukovou a svetelnou výstrahou, zabudovaný GPS modul zase poskytne presnú lokalizáciu vozidla kdekoľvek na svete.

Benefity poistenia proti krádeži auta

Ďalší spôsob, ako sa chrániť, je poistenie auta proti krádeži. Toto poistenie poskytuje ochranu v prípade krádeže alebo lúpeže.

Krádež vlámaním je charakterizovaná vniknutím páchateľa do automobilu, ktorý si otvoril nástrojom nie na to určeným. Krádež prekonaním prekážky znamená, keď páchateľ preukázateľne prekoná prekážku alebo opatrenie chrániace poistenú vec pred krádežou.

Poistenie proti krádeži automobilu zahŕňa krádež celého vozidla, krádež štandardnej a doplnkovej výbavy a rovnako neoprávnené použitie vozidla cudzou osobou.,

Dôležité je tiež vedieť, že poistenie proti krádeži sa netýka napríklad krádeže paliva z nádrže a odnímateľných vecí zvnútra auta (mobil, navigácia a pod.). Ak chcete mať poistené veci, ktoré máte vo vašom vozidle odložené, je potrebné uzatvoriť poistenie batožiny v aute, ktoré kryje práve tento typ škodovej udalosti.

Preverte si výšku poistného krytia

Ak si chcete vypočítať maximálnu výška poistného krytia pri poistení proti krádeži automobilu, jej hodnota sa rovná tej, ktorú malo auto v čase poistnej udalosti. Ako majiteľ automobilu sa spolupodieľate na plnení poistnej udalosti vopred stanovenou čiastkou, ktorú si zvolíte pri podpise poistnej zmluvy.

Územná platnosť poistenia proti krádeži sa zvyčajne vzťahuje na celú Európu. S uzatvoreným poistením proti krádeži sa však nemusíte obávať cesty na dovolenku a za priateľmi či rodinou ani do zahraničia. V prípade poistnej udalosti však bezodkladne kontaktujte políciu, a následne aj svoju poisťovňu, ktoré o celej udalosti informujte.

Čo robiť, ak vám ukradli auto

Prídete na miesto, kde ste zaparkovali a vaše vozidlo tam nie je? Najprv sa presvedčte, že vám auto neodtiahli a kontaktujte mestskú políciu. Keď si budete istí, že ste skutočne zostali bez auta, bezodkladne nahláste odcudzenie vozidla na políciu.

Čím dlhší čas dáte zlodejom, ktorí vám auto odcudzili, tým ďalej sa s vaším štvorkolesovým pokladom stratia. Polícii pomôže čo najpresnejšia identifikácia vozidla. A v prípade, že ste mali v automobile osobné doklady, platobné karty alebo cestovné doklady, okamžite ich zablokujte.

V prípade, že ste v zahraničí, je najlepšie riešiť odcudzenie vozidla prostredníctvom asistenčnej služby vašej poisťovne. Mnohokrát vám poisťovňa v rámci poistenia poskytuje aj právne služby, alebo služby tlmočníka, aby ste sa v cudzine na úradoch necítili nekomfortne.

 

V dovolenkovej sezóne vodiči určite uvítajú aj pomoc slovenských policajtov vo vyhľadávaných chorvátskych destináciách, kam prúdia tisícky Slovákov počas letných prázdnin.
Foto: Cory Doctorow, Flickr