Kúpili ste si štvorkolku a preháňate sa s ňou o sto šesť v horách? Nezabudnite, že ak vlastníte štvorkolku, máte skoro tie isté povinnosti ako majitelia osobných vozidiel. Iste sa do lesa nedostanete letecky, a preto na tieto povinnosti myslite ihneď po kúpe.

Štvorkolky na milión účelov

Pri výbere štvorkolky zistíte, že existuje veľa modelov, ktoré slúžia na rôzne účely. Najčastejšie sa na cestách môžete stretnúť so štvorkolkami športovými. Športové štvorkolky si kupujú nielen milovníci adrenalínu, ale tiež ľudia, ktorí ich chcú využívať na jazdu po bežných vozovkách alebo dokonca po diaľnici. Po cestách dokážu jazdiť vysokou rýchlosťou a v lesnom teréne ich neprekvapí žiadny výmoľ alebo potok. Užijete si s nimi skoky, ale tiež svižnú jazdu. Okrem športových modelov si môžete zaobstarať pracovnú, úžitkovú alebo nákladnú štvorkolku. Všetky vymenované typy vrele odporúčame majiteľom veľkých záhrad, polí alebo fariem. Vďaka prídavným zariadeniam sa dokážu štvorkolky pracanti zmeniť na kosačku alebo odhŕňač snehu. Apropo sneh. Ak na štvorkolky nasadíte snehové pásy, zmenia sa na zábavné snežné skútre Lynx. Znamená to jediné, štvorkolka nebude zapadať prachom ani počas zimných mesiacov.

Na toto myslite, ak jazdíte po cestách

Ak je váš stroj homologizovaný, môžete s ním jazdiť po cestách a diaľniciach. K takejto štvorkolke dostanete technický preukaz, čo znamená jediné: musíte splniť všetky požiadavky, ktoré sú kladené na majiteľov automobilov. Na riadenie štvorkolky potrebujete vodičské oprávnenie (typu B). Nezabudnite ani na povinné zmluvné poistenie a pravidelné technické kontroly. Vozte so sebou tiež povinnú výbavu – lekárničku a reflexnú vestu. Dokonca je nutné, aby ste si v zime pribalili k štvorkolke aj snehové reťaze. Športové štvorkolky nemajú sedadlo pre jazdca i spolujazdca kryté. Preto nikdy nejazdite na štvorkolke bez ochrannej helmy. Vhodné je tiež to, aby ste si zaobstarali špeciálne oblečenie. Buď kombinézu, alebo nohavice s bundou. Nezabudnite ani na ochranu rúk a nasaďte si rukavice. Ide vlastne o podobnú výbavu akú majú majitelia motoriek. Ak sa vyberiete so štvorkolkou do zahraničia, odporúčame vám si k povinnému poisteniu doplatiť havarijné alebo cestovné poistenie pre vozidlá.