Zvieratá sú nevyspytateľné, to vieme všetci. Občas ani tie najlepšie asistenčné systémy či svetlá a ani naša zvýšená pozornosť nepomôžu. Jednoducho sa zrazu zjavia a rýchlo nabehnú na cestu. Existujú však opatrenia, ktoré môžete urobiť a zabrániť tak zrážke so zvieraťom a zničeniu vášho nového Opel Astra. Ktoré sú to?

1.  Všímajte si kritické miesta

Bývajú označené dopravnou značkou, niektoré vo vašom okolí poznáte aj sami. Tak jednoducho v týchto úsekoch znížte rýchlosť. Najmä v jarnom období, v šere a za tmy, keď je riziko väčšie. Z nižšej rýchlosti máte šancu spomaliť a zabrzdiť, aj keď sa zviera zjaví pomerne blízko.

2.  Naučte sa poriadne brzdiť

V kritickej situácii je potrebné dupnúť na brzdový pedál a celou silou brzdiť až do úplného zastavenia. Neuvoľnovať. Neuhýbať sa pred kolíou. Najlepšou reakciou je prudké brzdenie a súčasne držanie volantu v smere jazdy. Pretože moderné vozidlá, ako sú napríklad Opel Crossland či Opel Grandland, majú takú úroveň pasívnej bezpečnosti, že pokiaľ to nie je nosorožec alebo dinosaurus, náraz zvládnu bez akýchkoľvek následkov pre posádku. V opačnom prípade ohrozíte seba aj blízkych viac, keďže môžete skončiť mimo vozovky.

3.  Diaľkové radšej s mierou

Intenzívne osvetlenie spôsobuje, že zviera ustrnie na ceste a prestane sa správať predvídateľne. Preto je lepšie vhodne kombinovať diaľkové svetlá so stretávacími. Ak je zver nablízku, mal by vodič diaľkové svetlá deaktivovať a odplašiť ju trúbením.