Počas jazdy autom vás môže prekvapiť veľa situácií nielen z dôvodu komplikovanej cestnej premávky. Veľmi nepríjemná a nebezpečná je jazda počas zhoršených poveternostných podmienok. Viete, čo robiť, keď vás na cestách prekvapí krupobitie?

Odstavte automobil mimo vozovky

Pri silnom krupobití vám neodporúčame naďalej pokračovať v jazde. Riziko vzniku preliačin a rozbitých okien je v tomto prípade enormné. Oprava preliačin na aute je síce možná, ale nie všetky poškodenia karosérie sa dajú opraviť bez viditeľných stôp. A výmena skla vás môže stáť veľký balík peňazí. Samozrejme, že nemôžete vozidlo odstaviť kdekoľvek. Preto najskôr spomaľte a snažte sa nájsť vhodné miesto na zaparkovanie. Vaše vozidlo nesmie ohroziť ostatných účastníkov premávky. Ideálne je zastaviť na parkovisku, pod mostom alebo v krytej garáži. Ak sa v blízkosti nenachádza žiadne zo spomínaných miest, zastaviť môžete i na poli. Dávajte si však pozor, aby nad vami nebol strom. Spadnutý konár by mohol skončiť katastrofou. Na diaľnici je situácia ešte komplikovanejšia. Nemáte kde zastaviť a zároveň nemôžete ani veľmi spomaliť, aby do vás nenarazilo druhé vozidlo zozadu. Spomaľte, koľko vám to daný moment umožní a zároveň buďte videní – zapnite všetky svetlá. Na diaľnici sú jedinými možnými miestami na zastavenie odpočívadlá a čerpacie stanice.

Čo sa vám bude počas krupobitia hodiť

Predvídaví šoféri nevozia vo svojom kufri len povinnú výbavu. Dobre vedia, že šťastie praje pripraveným, a preto si do batožinového priestoru pribalia aj veci pre prípad búrky a krupobitia. V prípade, že sa vám podarilo odstaviť vozidlo na bezpečnom mieste, rýchlo ho niečím prikryte. Na takéto účely dobre poslúži deka. Deka síce ochráni karosériu len čiastočne, ale môže pomôcť. Najideálnejšie je so sebou voziť aj ochrannú plachtu určenú na zakrytie automobilu počas krupobitia.

Aj škody sa dajú odstrániť

Nie vždy sa vám podarí vozidlo ochrániť. Po búrke zistíte, že sa na vozidle objavili preliačiny. Oprava preliačin sa dá realizovať viacerými spôsobmi, ale najšetrnejšia je PDR metóda. Víťazmi sú tí z vás, ktorí si vozidlo pripoistili proti živelným pohromám alebo majú havarijné poistenie. Oba typy poistenia plne uhradia škody a oprava preliačin vás nebude stáť ani cent. Oprava PDR technológiou je ekologická, rýchla a predovšetkým bude po tejto oprave vaše vozidlo vyzerať ako nové. Nezostanú na ňom po krupobití žiadne viditeľné stopy na karosérii alebo laku. PDR metódu praktizujú mnohé servisy, ale top odborníkov v tejto sfére nájdete jedine vo firme oprava preliačin Košice Rfix, ktorej pobočky sa nachádzajú v mnohých mestách. Profíci z Rfix si s preliačinami poradia rýchlo a vy budete s ich prácou zaručenie spokojní.