Jar sa síce pomaly, ale určite blíži. Všetci záhradkári už určite čakajú na prvé slnečné dni, aby mohli zahájiť prvú jarnú výsadbu.
Začať s prácami v záhrade by ste však mali ešte oveľa skôr. Pôdu treba po zime pripraviť a ošetriť. Len tak si budete môcť užiť bohatú úrodu počas celej sezóny.
Pôdu je nutné pred zimou ošetriť a prevzdušniť
Po zimnom období, keď na pôdu pôsobila vlhkosť, sneh a mráz, treba pôdu dôkladne ošetriť a prekypriť.
V tomto bode je dôležité počkať, kým bude pôda dostatočne suchá a to aspoň do hĺbky 10 cm. Najskôr môžete odstrániť prípadné nečistoty a prekážky ako popadané konáre, kamene a veľkú burinu. Potom môžete začať s prevzdušňovaním.
Existujú viaceré spôsoby kyprenia pôdy. Niektorí záhradkári preferujú klasickú orbu a následné vyrovnanie pôdy bránením. Pri tomto spôsobe je samozrejme predpoklad, že vlastníte potrebnú techniku. Ak to tak nie je a vy predsa chcete na jar dopriať svojej záhrade poriadnu údržbu, pomôže vám požičovňa záhradnej techniky. Po skončení prác stroj a náradie jednoducho vrátite a nemusíte sa zaoberať jeho skladovaním a drahým nákupom.
Ďalším spôsobom je klasické ručné rýľovanie. To sa dá realizovať v menších záhradách a zeleninových záhonoch. Po porýľovaní pôdu jednoducho zarovnáte hrabľami.
Či už sa rozhodnete pre prvý alebo druhý spôsob kyprenia pôdy, nezabudnite na kvalitný kompost. Ideálny je prírodný kompost ako slepačí trus alebo hnoj. Použiť môžete aj kompost z domáceho kompostéra alebo si ho jenoducho kúpte v niektorom zo záhradkárskych obchodov.
Kompost zapracujte do pôdy počas rýľovania alebo po orbe pred zarovnaním. Podstata je dostať kompost do pôdy tak, aby neostal len na povrchu.
Vytvorenie nových záhonov
O niečo zložitejší postup čaká majiteľov záhrad, ktorí si chcú alebo potrebujú vytvoriť nové záhony. Môže to byť časť záhrady, kde dovtedy rástol len trávnik, ale rovnako to môže byť záhrada, o ktorú sa roky nikto nestaral. Burina je už hlboko zakorenená v zemi.
Na druhej strane je pôda dostatočne oddýchnutá a úrode by sa na nej malo dobre dariť. Prvý rok možno nebudete potrebovať ani prihnojovať.
Podľa stavu konkrétneho pozemku odstráňte najskôr z pôdy najväčšie nečistoty a burinu. Konáre zo stromov, vysoké trávy a kamene. Ak sú v pôde veľké skaly a kamene, zavolajte si na pomoc minibager. Ručne by vám to trvalo neporovnateľne dlhšie a pozitívna nálada z prípravy nového záhonu vás môže veľmi rýchlo opustiť.
Požičovňa stavebných strojov nie je len pre stavebné firmy. Ak ste šikovný domáci majster, minibager alebo akýkoľvek iný záhradný stroj si môžete požičať a pustiť sa do práce sami.
Po odstránení hrubých nečistôt a buriny treba pôdu ešte prekypriť orbou alebo rýľovaním. Na záver pôdu už len zarovnajte a vytvorte jednotlivé záhony miernym navýšením pôdy a môže sa sadiť.
Kedy zasiať prvú jarnú zeleninu?
Prvá zelenina ako skorá mrkva, petržlen, redkvičky a hrach sa môže vysádzať už koncom marca. Niekedy to však počasie nedovolí a príliš chladno je ešte aj v polovici apríla.
Ak sa však teploty vonku držia nad 8°C po dobu troch týždňov, môžete sa pustiť do prvého vysádzania.